• Від місця на ринку до магазину

 • -

 • Від магазину до торговельної мережі

 • -

 • Від торгівлі до виробництва

Аналіз вартості бізнесу

28.05.2021
Анна Приходько
Анна Приходько

Заступник начальника відділу програмування

Оцінка вартості бізнесу

Будь-який бізнес, незалежно від розмірів, прагне до розвитку. Але правильно оцінити перспективи можна лише в тому випадку, якщо власник знає об'єктивний стан справ.
Для цього в програмі Торгсофт створено режим Аналіз вартості бізнесу. Оцінка бізнесу дає реальну картину стану активів та дозволяє розробити стратегію розвитку.

Навіщо потрібна оцінка вартості бізнесу

Оцінка вартості бізнесу спрямована на визначення чіткої вартості бізнесу та ефективності його роботи.

Завдання оцінки вартості бізнесу

 • Визначити реальну вартість компанії. Точка зору власників про вартість бізнесу досить суб'єктивна, і тільки строгий розрахунок може показати об'єктивну інформацію та врахувати усі нюанси та краще зорієнтуватися на ринку.
 • Показати поточний фінансовий стан, коливання вартості бізнесу та фактори, які впливають на розмір прибутку.
 • Дати інформацію для ефективного управління компанією, прийняття вивірених управлінських рішень.

Аналіз вартості бізнесу в Торгсофт

У Торгсофт використовується витратний метод оцінки вартості бізнесу — як вартість майна компанії. Перш за все оцінюються активи, далі — аналіз товарно-матеріальних залишків та запасів. Після — оцінюється дебіторська заборгованість.

Аналіз вартості бізнесу враховує:

 • Собівартість товару на складі. Розраховується як кількість товару помножена на його собівартість. Собівартість розраховується відповідно до налаштувань програми.
 • Вартість обладнання. Поточна вартість обладнання компанії, з урахуванням амортизації.
 • Сума в касах. Сума у всіх касах, перерахована у національну валюту за поточним курсом у програмі.
 • Сума на розрахункових рахунках. Сума на всіх розрахункових рахунках, перерахована у національну валюту за поточним курсом у системі. Для конвертації додатково вказується коефіцієнт ліквідності, оскільки виведення грошей з банку, переказ між рахунками та інші операції з рахунками несуть додаткові витрати та зменшують підсумкову суму.
 • Баланс з партнерами. Показує підсумкову цифру балансу з контрагентами: постачальниками та покупцями.

Всі ці дані можуть бути отримані як по кожному магазину, так і загальним підсумком торгової мережі.
 
Головна особливість аналізу вартості бізнесу — візуальне оформлення. Дані представлені не у вигляді зводу цифр, а у вигляді графіків на вказаний період. Графік допомагає оцінити напрямок руху компанії: візуально добре видно, в який бік «котиться» бізнес й причини цього стану.
Аналіз вартості бізнесу в Торгсофт
На прикладі вище бачимо, що після падіння загального підсумку в кінці липня, настає підйом підсумку, собівартості товару на складах і балансу з партнерами. Спираючись лише на графік можна зробити висновок, що постачальники були нам винні та після постачання товару баланс змінився. Борг зменшився, кількість товару на складах збільшилася.
 
Також можна отримати розшифровку даних та побачити :

 • Клієнтів та постачальників, які заборгували нам — зобразиться список боржників з поділом на постачальників і клієнтів.
 • Клієнтів та постачальників, яким заборгували ми — зобразиться перелік тих, кому винні ми з поділом на постачальників і клієнтів.
 • Залишок в касах на кінець дня.
 • Залишок на розрахункових рахунках на кінець дня.
 • Собівартість залишків на початок дня — собівартість товару на Центрах обліку торгової мережі.
 • Сума приходів, реалізацій, повернень, списань, повернень браку, повернень постачальнику — приходи по центрам обліку (прихід, повернення клієнта, прибуткова внутрішня передача), витрати за центрами обліку (реалізація, видаткова внутрішня передача, списання, повернення браку, повернення постачальнику).

Помилки аналізу бізнесу та як їх уникнути

Щоб програма показувала об'єктивну інформацію, потрібно вносити вихідну інформацію чітко та вчасно. Якщо товар прийшов, але не розпакований та недоступний до продажу, то накладна в Торгсофт повинна бути деактивованою. Якщо ви розрахувалися з постачальником або клієнтом, то цю операцію треба одразу внести в Торгсофт. Якщо не записати в Торгсофт, що ви вже розрахувалися з постачальником, то можна випадково розрахуватися з ним двічі.
 
Головне правило — дані в програмі повинні показувати дії в реальності.

Як розрахунок собівартості впливає на вартість бізнесу

У Торгсофт власник бізнесу обирає метод розрахунку собівартості для залишків товару на складі. Програма дає право вибору, але в такому випадку відповідальність лягає на користувача.
 
Наприклад, наші клієнти на початковому етапі воліють метод «по останній закупівлі». Але якщо в залишках багато товару, який був куплений за ціною відмінною від останньої закупівельної, то підсумкова сума товару буде занижена або завищена. А якщо на складі 1000 найменувань, то підсумкові дані будуть значно відрізнятися від реальності.
 
Саме тому розробники рекомендують використовувати метод «по партіях поставки», який розрахує собівартість одиниці товару на складі в залежності від кількості залишку і закупівельної ціни товару з кожної партії.

Що робити з інформацією про вартість бізнесу

Мета будь-якого бізнесу — підвищення прибутку. Спираючись на інформацію в ході аналізу, можна вжити заходів для підвищення вартості компанії:

 • Зменшення витрат. Зниження грошового відтоку збільшує вартість компанії.
 • Зниження дебіторської заборгованості. Борги контрагентів вилучають обігові кошти з бізнесу та побічно впливають на доходи та розвиток.
 • Робота зі споживачем. Чим менше покупців йдуть до конкурентів, тим вище доходи торгової мережі.
 • Оптимізація складських запасів. Запаси — це заморожені гроші. Надлишки товарних запасів вимагають додаткових складських приміщень. Товар застаріває, якщо занадто довго його зберігати.

З усього перерахованого вище можна виділити два головних правила збільшення вартості бізнесу — збільшуйте доходи та знижуйте витрати.


Програма обліку товару | ТоргсофтFacebook Instagram YouTube Twitter Google News Google Podcast Apple Podcast SounCloud

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором