• Від місця на ринку до магазину

 • -

 • Від магазину до торговельної мережі

 • -

 • Від торгівлі до виробництва

Комплектація товару. Продаж складного складового товару

22.06.2021

Часто перед підприємцями встає питання про продаж так званого складного товару - товару, що складається з декількох складових частин.
Комплекти в Торгсофт
Цей процес в Торгсофт називається Комплектація товару.

Комплектація товару - збір товарів однієї категорії або різних позицій асортименту в один склад для продажу та розподілу, гуртом або поштучно.

В основі складання комплектів - товари, що доповнюють одне одного. Це дозволяє продавати навіть збиткові позиції з асортименту.

Принципи створення комплектів товару

Комплекти за своїм складом відрізняються в залежності від формату магазину.
Наприклад:

 • Набір для салату: листя салату, огірки, помідори, перець. Такий комплект актуальний для продуктового магазину.
 • Паковання підгузків, яке можна розпакувати та продати поштучно, або скомбінувати з присипкою чи засобами для догляду - для дитячого магазину.
 • Спідня білизна, яка продається як комплектом, так і окремо - для магазину одягу.
 • Автомобільний комплект запчастин, розукомплектація та збір нового комплекту комбінування щіток для скла за розмірами. Або збір комплекту ГБО: редуктор, датчик, форсунки, балон тощо - для автомагазину.
 • Комп'ютер у зборі, конфігурація якого змінюється в залежності від потреб клієнта та наявності складників на складі - для магазину електроніки.
 • Продаж кави стимулює додати в комплект вершки для кави - для кав'ярень.
 • Продаж костюма тягне за собою на покупку краватки та сорочки - відмінний комплект для магазину одягу.

Фантазія складання комплектів у ритейлі нічим не обмежується. Як показує пошук в google, комплекти можна підібрати на будь-яку букву :)

Какие комплекты товара существуют | Торгсофт

Формування ціни на комплект

Однозначну пораду "як правильно скласти комплект?" дати неможливо, зважаючи на специфіку роздрібних та гуртових магазинів. Але є три загальних принципи:

 1. Визначте найбільш ходовий товар, що купують практично всі ваші покупці. Проаналізуйте підсумки продажів. У цьому допоможуть Аналіз реалізації за видами товарів, ABC XYZ аналіз.
 2. З якими видами товарів купуються ходові товари найчастіше?
 3. Головний товар комплекту визначається за ціною, спираючись на яку покупці приймають рішення про покупку додаткових товарів.

В овочевому магазині головним елементом комплекту може бути картопля, адже вона продається більше та частіше за інших овочів. Далі за спаданням - морква, цибуля, буряк, капуста. Тобто ціна на картоплю буде визначальною для комплекту.

Ціна на ходовий товар в комплекті повинна бути привабливою для покупця. Ціни на інші товари комплекту можуть підвищуватися пропорційно їхньому місцю в рейтингу комплекту: чим менше вплив додаткового товару на продаж ходового товару, тим вище його ціна. У магазині одягу ціна на костюм повинна бути найбільш привабливою, а ціни на аксесуари - ремені, краватки, прикраси - можуть бути високими.

Переваги комплектації товарів

Комплекти дозволяють:

 • Закрити потребу клієнта комплексно, спростити вибір серед розмаїття товарів.
 • Залучити покупців вигідною пропозицією та збільшити продажі внаслідок об'єднання товарів, що доповнюють один одного. Наприклад, шампунь і бальзам-ополіскувач; мангал, паковання вугілля та рідина для розпалювання.
 • Продати товари минулого сезону, неліквідний товар.
 • Продати товари гуртом.

Комплектація та розукомплектація товару в магазині

Розукомплектація товару

При продажу паковання, продавець може продати або всю упаковку, або складові частини поштучно. Для опису складеного товару в Торгсофт при первинному оприбуткуванні товару використовується спрощене введення складу комплекту, де вказуємо, що паковання складається, наприклад, з 78 одиниць товару, по N ціні. Якщо в процесі продажу товару необхідно розкрити нову упаковку товару для поштучного продажу, це можна легко зробити одразу при продажу товару. При цьому програма обліку автоматично списує паковання та приймає на склад її складові частини.

Використання такої схеми спрощує переоблік товару, тому що в програмі буде актуальна інформація про те, скільки на складі цілих упаковок, а скільки товару поштучно.

Формування комплектів

Робота з комплектами в Торгсофт відбувається в режимі Документ - Комплектація. Тонке налаштування комплектів - у картці товару. При створенні комплектів форма картки товару відкривається автоматично.

Режим шаблонів комплектів передбачає попередній опис будь-якого товару, що складається з типових конфігурацій. При цьому при продажу конфігурація може бути змінена за бажанням клієнта.

Шаблони комплектів

Зручність режиму Шаблонів комплектів в тому, що списання комплектуючих зі складу відбувається в момент продажу товару, тобто не треба збирати комплекти заздалегідь.
Шаблон комплектов товаров | Торгсофт
У верхній частині вікна вводимо назву шаблону, а в нижній - обираємо товари для шаблону комплектів з повного списку товарів та послуг або зі складу. Після того як всі товари додано - комплект можна продати.
Продажа комплектов в Торгсофт
Якщо якогось товару не вистачає на складі - програма повідомить про це. На формі реалізації можна додати будь-який товар зі складу або з повного списку товарів та послуг до вже включеного в реалізацію комплекту: наприклад, додати в мішок піску ще одне відро або поміняти деталь комп'ютера на інший. Також можна видалити будь-який товар, якщо конфігурація шаблону не влаштовує клієнта та він хоче змінити її.

Створення комплектів для акцій та розпродажів

Варіант складного складеного товару - акції та подарункові комплекти. Перед реалізацією товари об'єднуються, наприклад, з написом «Акція», та ціна такого комплекту може відрізнятися від загальної вартості складових частин, як в більшу, так і в меншу сторону.

Етапи створення комплектів

 • Створюється опис комплекту.
 • Додається інформація про товари, які входять в комплект, їх кількість.
 • Розраховується ціна комплекту з урахуванням знижки та формується певна кількість одиниць комплектів.
 • Після складання, складові частини комплекту списуються зі складу.

Таким чином в магазинах збільшують продажі, коли до одного товару «по акції» продається супутній товар. На відміну від складного складового товару, комплект не може бути розукомплектовано продавцем у момент продажу та завжди продається як звичайний товар. Це дозволяє проконтролювати, щоб продавець не зловживав акційними пропозиціями у власних цілях, не забирав подарунки або товар за 1 копійку собі. Однак, власник магазину може скасувати зроблену раніше комплектацію й тоді товари, які входили до складу комплектів, повернуться на склад, а комплекти - зникнуть.

Комплекти з автоматичною збіркою

Ідеальне рішення для продажу кави, чаю.
Наприклад, комплект "Flat white", склад: 60 мл еспресо, 110 мл молока, 60 мл води, 2 стіки цукру, стаканчик, одноразова паличка. На складі цей комплект завжди знаходиться у 0 кількості. При додаванні комплекту з автоматичною збіркою в реалізацію, він збирається автоматично. Тобто зі складу списуються складові комплекту та на прихід ставиться комплект, який тут же продається.

При цьому в чеку покупець бачить тільки Flat white, а інша інформація щодо руху складових залишається всередині системи обліку. При скасуванні, видаленні або зміні кількості у реалізації, комплекти розбираються. Наприклад, клієнт замовив Flat white, потім передумав та попросив чай. За фактом ми нічого ще не зробили, тому готового комплекту на складі бути й не повинно.

Комплекти з серійними номерами

Звичайні комплекти враховують лише товар, але, наприклад, для магазинів електроніки та побутової техніки важливий облік товарів в комплекті з серійним номерам. Найчастіше комп'ютери стоять на вітрині вже зібраними та потрібно враховувати, які саме серійні номери входять в системний блок. Також при покупці комп'ютера можна замінити складові, тому при продажу в реалізацію додається сам комплект в 0 кількості та його складові з уже раніше введеними серійними номерами, що дозволяє швидко замінити деталі.

Як використовується комплектація на виробництві

Комплектація застосовується й до виробництва виробів: облік трудовитрат працівників та облік складових частин, сировини та матеріалів, використаних при виготовленні нового товару. Можна вказати операції, дії співробітників, час витрачений на них, ціну операції.

Якщо коротко, то цикл виробництва в Торгсофт враховує:

 • Опис технологічної карти виробництва кожного виробу.
 • Норми витрати праці та матеріалів у технологічній карті.
 • Виробничий акт, який створюється на підставі технологічної карти.
 • Фактичні витрати праці працівників та матеріали, витрачені на виробництво цієї партії.
 • Виготовлення виробів з кожної партії частинами. Наприклад, з партії 100 виробів сьогодні було випущено 20 шт. Ця інформація враховується у системі. Для готових виробів виконується розрахунок собівартості їх виготовлення та розрахунок ціни продажу. Для таких виробів друкуються етикетки з унікальними штрихкодами на принтері етикеток. Етикетки надруковані в Торгсофт відповідають вимогам законодавства.

Готові вироби надходять на склад готової продукції, де зберігаються до реалізації або переміщення у магазин.

Вебінар "Комплектація товару та фасування штучного товару"

На вебінарі були розглянуті наступні питання:

 • Проста комплектація з приходу товару. Продаж комплекту або частини у реалізації з розукомплектації товару.
 • Створення складних комплектів. Збірка та розукомплектація.
 • Шаблони комплектів.
 • Комплекти з серійними номерами.
 • Фасування штучного товару.
 • Чи можна скомплектувати 2 комплекти в один?
 • Як бути, якщо 1 товар з комплекту зламався? Як враховувати це у програмі?
 • Чи може входити в комплект строгий гарантійний облік?
Ilona
13-08-2022 в 14:03:22

При цьому в чеку покупець бачить тільки Flat white, а інша інформація щодо руху складових залишається всередині системи обліку. ЯК ЦЕ ЗРОБИТИ???? ЯК ЦЕ ЗРОБИТИ????

Торгсофт
18-08-2022 в 07:22:54

Програма Торгсофт реалізована таким чином, що при використанні комплектації (звичайного комплекту чи автокомплекту) клієнт буде бачити лише назву комплекту. На прикладі статті з сайту – клієнту не потрібно бачити скільки в стаканчику кави, грам цукру, води, скільки грам кави тощо, в цьому немає сенсу. Проте, якщо Ви хочете, щоб клієнт бачив назву комплекту і складову його в чекові – то це можливо лише при використанні складової послуги. На формі «Товарознавство» – «Повний перелік товарів та послуг – вкладка «Послуги» можна створити послугу та додати до її складу певні товари. Таким чином на чекові Ви будете бачити назву послуги та її повну ціну, а під нею її склад з нульовими цінами. Також якщо Ви хочете, щоб при додаванні комплекту – клієнт бачив в чекові тільки складові комплекту – то тоді радимо скористатись шаблоном комплекту. Створити його можна на формі «Документ» - «Комплектація» - вкладка «Шаблон комплекту».

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором