• Від місця на ринку до магазину

  • -

  • Від магазину до торговельної мережі

  • -

  • Від торгівлі до виробництва

Чи можна покарати спвіробітника за відмову від вакцинації?

22.10.2021

В Україні затвердили список професій, для яких вакцинація є обов'язковою. І багатьох роботодавців хвилює питання: «Чи можна якось вплинути на співробітників, які відмовляються від вакцинації?»

Чи можна звільнити співробітника за відмову від вакцинації?

Трудовий договір можуть розривати як роботодавець, так і працівник. Роботодавець з власної ініціативи може розірвати безстроковий або строковий трудовий договір на підставі ст. 40 і ст. 41 КЗпП. У Кодексі не передбачено звільнення за відмову від вакцинації проти COVID-19. Тобто звільнення буде незаконним.

Якщо ви все ж вирішите звільнити співробітника «антиваксера», то на підприємство може бути накладено штраф і суд зобов'яже відновити такого працівника на посаді. Крім штрафу і судових витрат доведеться виплатити зарплату такому працівникові з моменту звільнення і до моменту відновлення на роботі.

Чи можна не оплачувати лікарняний співробітникові, який відмовився від вакцинації й захворів на коронавірус?

Перші п'ять днів непрацездатності оплачуються коштом роботодавця. Відмовити співробітнику, який захворів на коронавірус в оплаті лікарняного листа не можна.

Підстави для відмови оплати лікарняного затверджені Порядком № 440 від 26.06.2015 року, А також прописані в ст. 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування". Відмова від вакцинації не є підставою для відмови оплати лікарняного.

Чи можна позбавити співробітника премії за відмову від вакцинації?

Депреміювати працівників можна з двох причин:

  • причини пов'язані з виробничою діяльністю – порушення термінів виконання робіт, псування майна підприємства, працівник допустив брак з власної вини,
  • причини пов'язані з порушенням трудової дисципліни – запізнення, прогули, знаходження на робочому місці в стані алкогольного або наркотичного сп'яніння, порушення правил пожежної безпеки або охорони праці.

Відмови від вакцинації в цьому списку немає, тому депреміювати за це не варто.

Який є законний спосіб впливу на співробітника за відмову від вакцинації?

Якщо ваша сфера діяльності потрапляє під обов'язкову вакцинацію, а ваші працівники відмовляються робити щеплення, ви маєте право відсторонити їх від роботи без збереження заробітної плати. Простіше кажучи, роботодавець має право відправити працівників у відпустку своїм коштом у разі відмови від обов'язкової вакцинації.

На цей час (жовтень 2021 роки) МОЗ Наказом № 2153 від 04.10.2021 року затвердив перелік професій, працівники яких підлягають обов'язковій вакцинації від COVID-19, до них відносяться:

  • працівники центральних органів влади і їх підрозділів;
  • працівники місцевих державних адміністрацій та їх підрозділів;
  • працівники закладів вищої, післядипломної, фахової передвищої, професійної (професійно-технічної), загальної середньої, у тому числі спеціальних, дошкільної, позашкільної освіти, закладів спеціалізованої освіти та наукових установ незалежно від типу та форми власності

Цей наказ набирає чинності 08.11.2021 року. Однак перелік професій МОЗ буде розширювати. Для інших працівників вакцинація залишається добровільною.

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором