• Від місця на ринку до магазину

 • -

 • Від магазину до торговельної мережі

 • -

 • Від торгівлі до виробництва

Лікарняний лист: нюанси оформлення

05.06.2017

На календарі вже зима, нарешті випав сніг і розпочалися морози. На вулицях відчувається новорічна метушня, а у приміщенях стоять красуні-ялинки та панує легкий аромат мандарин. Однак, в цю прекрасну пору року працівники починають частіше хворіти, звертатись до лікаря та оформляти аркуш непрацездатності. Але, нажаль, не всі знають черговність його заповнення. 

Листок непрацездатності - це документ, який звільняє від роботи працівника у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю (хвороба, нещасний випадок, вагітність, пологи, тощо). На його підставі, застрахована особа може отримати матеріальне забезпечення.

Черговність заповнення лікарняного прописана в “Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності” № 532/274/136-ос/1406 від 03 листопада 2014 року

Бланк лікарняного можна поділити на такі частини:

 • корінець або відривна сторона;
 • лицьовий бік;
 • зворотний бік.

Відривну та лицьову сторони бланку (зображення нижче ліворуч) заповнює доктор, або його помічник. Зворотну сторону - уповноважена особа за місцем праці хворого (зображення нижче праворуч). 

Листок непрацездатності: лицьовий бік Листок непрацездатності: зворотний бік

Оформлення відривної та лицьової частин

Спочатку заповнюють корінець і залишають його у лікувальному закладі. В першу чергу, підкреслюють слова “первинний” чи “продовжений” (записують номер листка непрацездатності, який був виданий раніше). Далі пишуть назву та адресу лікувального закладу, кому видають цей документ. Вказують дату (число та рік цифрами, а місяць прописом), ПІБ непрацездатного, його вік, назву та юридичну адресу фірми, де працює застрахована особа. Всі ці дані доктор підтверджує власним підписом. Також зазначають номер амбулаторної картки та, наприкінці, хворий повинен поставити власний підпис.

Особисті дані непрацездатної особи заповнюються на основі його документів, а дані про місце праці записують зі слів хворого.

Після заповнення лицьової сторони лікарняного, він видається застрахованій особі. Окрім даних, що прописані у відривній частині, повторно зазначають назву та адресу клініки, підтверджують печаткою та кутовим штампом цього закладу. Також цифрами зазначають вік хворого та підкреслюють його стать.

Зверніть увагу, що код“МКХ-10” (він відповідає діагнозу, згідно Міжнародної статистичної класифікації хвороб) та графи “Первинний діагноз” і “Діагноз заключний” заповнюються лише за погодженням хворого, а також підкреслюється причина непрацездатності. 

Наступним кроком є заповнення графи “Режим”, наприклад, стаціонарний, амбулаторний, тощо. Якщо не були додержані умови лікування, роблять про це відмітку. Ставлять дату порушення, причину і підпис доктора. У разі недодержання умов лікування, запропонованих доктором, без поважних причин, хворий втрачає право на допомогу Фонду з тимчасової непрацездатності.

Далі доктор записує, з якого числа хворого звільнено від праці. Спочатку цифрами, а потім прописом вказують період початку хвороби. У графі “Стати до роботи” прописом пишуть дату, й доктор власним підписом засвідчує дані, записані у лікарняному, а також ставиться печатка даної установи.

Особа, якій видано бланк непрацездатності, подає його до адміністрації підприємства у перший день виходу на роботу.

Оформлення зворотної частини

Зворотній бік поділений на чотири частини і заповнюється:

 • табельником;
 • відділом кадрів;
 • радою з соціального страхування;
 • бухгалтерією.

У першій частині уповноважена особа записує назву фірми, вказує, до якого структурного підрозділу відноситься застрахована особа, та яку посаду займає. Зазначає період, у якому хворий не працював, та коли вийшов на роботу, й засвідчує ці дані власним підписом.

У другій частині підкреслюється, до якої категорії осіб відноситься працівник, та який має стаж, на день настання страхового випадку.

Третя частина заповнюється радою (якщо така створена на фірмі) або уповноваженою особою. В ній зазначають, який відсоток від середнього заробітку належить до виплати працівнику, залежно від його страхового стажу. Також комісія має право відмовити у наданні допомоги. В такому випадку, вона має вказати, з яких причин. Якщо в установі трапився нещасний випадок, до бланка непрацездатності вносяться відомості складених актів.

Четверту частину заповнює бухгалтер. Він вносить відомості про зарплату працівника та розраховує суму, яка належить до виплати.

Наприкінці аркуш непрацездатності засвідчують печаткою фірми, підписами директора та головного бухгалтера. Строк зберігання цього документу становить три роки.

Важливі моменти

Якщо під час оформлення лікарняного, була допущена помилка, необхідно закреслити помилкову інформацію, зверху написати правильну, зробити приписку “Виправленому вірити” та засвідчити її підписом доктора і печаткою цього закладу. Але необхідно пам'ятати, що у листку непрацездатності допускається максимум два виправлення.

Також зверніть увагу: згідно “Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян” №455 від 13.11.2001 року не мають права видавати бланки непрацездатності наступні категорії осіб:

 • лікарі швидкої допомоги;
 • лікарі на станціях переливання крові;
 • судові медексперти;
 • лікарі курортних клінік;
 • лікарі на туристичних базах;
 • лікарі - стоматологи.

Дуже важливим моментом є те, щоб листок непрацездатності закривався у тому ж лікувальному закладі, в якому був відкритий. Є ще один цікавий момент, на який мало хто звертає увагу: під час втрати працездатності шпитальний листок відкривають на п'ять календарних днів, з подальшим продовженням на десять календарних днів. Якщо цього терміну недостатньо для повного одужання, тоді лікуючий доктор, на чолі з завідуючим відділенням даної установи, збирають спеціальну раду та можуть продовжити період лікування до тридцяти календарних днів.

Будьте уважні: останнім часом  почастішали випадки підробки лікарняних бланків. Тому перед тим, як прийняти від працівника цей документ необхідно переконатися:

 • бланк справжнього листка друкується на тоншому папері, ніж звичайний офісний папір, підробний бланк жорсткий та може відрізнятися по формату;
 • на підробці відсутні водяні знаки;
 • печатка лікувального закладу надрукована на кольоровому принтері (якщо трохи намочити “мокру” печатку, то її контури розмиються);
 • оригінальний листок непрацездатності блідно-зеленого кольору.

Підробний бланк непрацездатності не підлягає оплаті. Також за підробку документів і печаток передбачена кримінальна відповідальність.

В цілому, це всі тонкощі, про які варто знати при оформленні лікарняного.

Марина
20-03-2019 в 07:35:24
Не знала, что с оформлением больничного так все сложно. Поэтому у нас в России люди часто отказываются идти на больничный, переносят простуды на ногах. Я считаю, нужно упрощать процедуру.

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором