• Від місця на ринку до магазину

 • -

 • Від магазину до торговельної мережі

 • -

 • Від торгівлі до виробництва

Податки для ФОП зменшили. Які подальші дії підприємця?

24.04.2020

У зв'язку з карантином, кабінет міністрів прийняв рішення про послаблення податкового навантаження на підприємців.

Єдиний соціальний внесок (ЄСВ)

Хто звільняється від сплати?

З 1 березня по 30 квітня звільняються від сплати ЄСВ “за себе” такі особи:

 • фізичні особи - підприємці;
 • особи, які проводять незалежну професійну діяльність;
 • члени фермерських господарств.

Про яку суму йдеться?

ЄСВ сплачується у розмірі 22% від заробітної плати. Сплачувати можна щомісячно або щоквартально. Існує мінімальний та максимальний розмір:

 • Мінімальний розмір ЄСВ у 2020 році становить 1039,06 гривень на місяць (4723 * 22% = 1039,06).
 • Максимальний розмір ЄСВ дорівнює 15 розмірам мінімальної зарплати. У 2020 році дорівнює 15 585,90 гривень на місяць ((4723 * 15) * 22% = 15585,90).

Підприємці самостійно визначають, з якого розміру заробітної плати їм сплачувати ЄСВ.

Що робити, якщо я сплатив ЄСВ завчасно?

Якщо ви сплачуєте ЄСВ щомісячно та сплатили за березень й квітень до 18 березня, то жодних додаткових дій, у такій ситуації, робити не потрібно. Податківці самостійно, без жодних заяв з вашого боку, зарахують такі суми в рахунок майбутніх платежів. А березень та квітень усе одно увійдуть до вашого страхового стажу.

А якщо я хочу все-таки сплатити ЄСВ?

Якщо ви бажаєте сплатити ЄСВ “за себе” за березень та квітень, ніхто такого права вас не лишає. Для цього, ви у визначені терміни перераховуєте кошти на рахунок казначейства, а у “Звіті про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску” (Додаток 5) за 2020 рік вам необхідно буде вказати за березень та квітень такі суми.

Тобто, при заповненні Звіту за 2020 рік у вас з'явиться два варіанти його заповнення:

 1. Якщо ви вирішили скористатися пільгою та не сплачувати ЄСВ за два місяці, ви у відповідних графах звіту ставите нулі;
 2. Якщо ви вирішили не користуватися пільгою та сплатили ЄСВ за два місяці, ви у відповідних графах звіту записуєте розмір зарплати, з якої сплачували ЄСВ та розмір самого податку.

За які порушення зі сплати ЄСВ не будуть штрафувати?

До 31 травня тимчасово звільнені від штрафів такі порушення:

 • несвоєчасна сплата ЄСВ;
 • неповна сплата ЄСВ;
 • несвоєчасне подання звітності з ЄСВ.

Єдиний податок (ЄП)

Хто звільняється від сплати?

Закон № 540 надає право органам місцевого самоврядування приймати рішення про зменшення розміру місцевих податків та зборів. Це означає, що вони можуть самостійно зменшувати розмір єдиного податку для І та ІІ груп ФОПів у 2020 році. Для ІІІ групи ставки зменшені не можуть бути, оскільки їх розмір встановлює ПКУ, а місцеві ради таких повноважень не мають.

Про яку суму йдеться?

Розмір ЄП для ФОП І та ІІ груп встановлюється по різному:

 • Для І групи розмір ЄП дорівнює 10% від прожиткового мінімуму на 1 січня поточного року. У 2020 році дорівнює 210,20 гривень;
 • Для ІІ групи розмір ЄП становить 20 % від мінімальної зарплати встановленої на 1 січня поточного року. У 2020 році дорівнює 944,60 гривень.

Де можна дізнатися про зменшення ставки ЄП?

Для того, аби дізнатись про зменшення ставки ЄП необхідно звернутися до місцевих рад за податковою адресою або подивитися на офіційному сайті місцевої ради. Оскільки таке рішення, наказ чи постанова є офіційними документами, їх оприлюднюють. Обов'язково уважно ознайомтеся з таким документом та у разі виникнення питань, зверніться за консультацією до податкової.

Якщо ставка ЄП зменшена, чи потрібно подавати додатково заяву, аби скористатися таким правом?

Ні, не потрібно. У разі зміни розміру ЄП сільською, селищною або міською радою не передбачено подання заяви про застосування спрощеної системи оподаткування платниками єдиного податку І та ІІ груп.

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором