• Від місця на ринку до магазину

 • -

 • Від магазину до торговельної мережі

 • -

 • Від торгівлі до виробництва

ФОП йде в декрет

25.06.2020

Піти в декрет для більшості жінок, що працюють, досить простий процес: принесла лікарняний на роботу і до зустрічі через три роки. Однак, якщо ви підприємець і хочете піти в декретну відпустку, то ситуація ускладнюється. У цій статті ми постараємося відповісти на всі питання, які можуть у вас виникнути в процесі оформлення декретної відпустки.

Декрет ФОП | Торгсофт

З чого почати?

Весь процес оформлення декретної відпустки у ФОП починається так само як і у найманої працівниці - з отримання лікарняного. На 30-му тижні вагітності лікар у якого ви спостерігається повинен видати вам лікарняний лист, він дає право піти у відпустку на 126 (або 140 в разі ускладнення) календарних днів і є головним документом для нарахування вам допомоги.

Лікарняний отримала, що далі?

Як відомо, ФОП зобов'язані сплачувати єдиний соціальний внесок за себе самостійно. І в даній ситуації держава не робить винятків, навіть якщо ви збираєтеся піти в декрет. Тому перше, що потрібно буде зробити - закрити всі борги по сплаті ЄСВ (якщо такі є). Перевірити, чи є у вас заборгованість, можна в особистому електронному кабінеті платника податків.

Коли ви будете подавати заяву до Фонду соцстраху, вам знадобитися довідка про відсутність заборгованості зі сплати ЄСВ. Її можна замовити в податковій. Також вам знадобляться копії платіжних доручень про сплату ЄСВ за останні 12 місяців.

Якщо у вас є борги по інших обов'язкових платежах, їх також потрібно буде погасити й упевнитися, що немає пені та штрафів.

Податки сплатила, боргів немає, що далі?

Перед тим, як розраховувати суму декретних виплат і подавати заяву в соцстрах на отримання грошей, необхідно відкрити спеціальний рахунок в банку. Зазвичай ця процедура займає не більше п'яти хвилин. Вам потрібен рахунок для соціальних виплат, який починається на 2604.

Як розрахувати розмір декретних виплат?

Для розрахунку допомоги по вагітності та пологах, потрібна сума з якої платили ЄСВ:

 1. Для ФОП на спрощеній системі оподаткування це швидше за все сума мінімальної зарплати. Якщо платили ЄСВ з більшої суми, то потрібно брати до уваги її.
 2. Для ФОП на загальній системі оподаткування це сума чистого доходу або мінімальна зарплата.
 3. Якщо у вас доходу не було, все одно розраховуєте від розміру мінімальної заробітної плати.

Чим більша сума, з якої ви платили ЄСВ, тим більше буде розмір декретних виплат.

Тепер розрахуємо сам розмір виплати.

Формула розрахунку декретних

Розмір декретних = Середньоденна з/п * Кількість днів декретної відпустки

                     Дохід за 12 місяців до настання страхового випадку
Середньоденна з/п = ---------------------------------------------------------------------------
                    Кількість календарних днів у розрахунковому періоді

Також варто пам'ятати важливий момент. Перед подачею заявки на виплату декретних, потрібно перевірити мінімальні та максимальні обмеження по середній зарплаті за 1 календарний день. У 2020 році мінімальна сума дорівнює 155,16 грн, а максимальна 2031,70 грн.

Приклад: ФОП Іванова А.І. йде в декрет з 22 січня 2020 року по 26 травня 2020 року. У 2019 вона платила ЄСВ за себе з мінімальної зарплати (4173 грн). Ми беремо для розрахунку наступні місяці: січень 2019 - грудень 2019 року.

Середньоденна зарплата за 2019 рік дорівнює 137,09 грн. Оскільки у 2020 році мінімальне обмеження на середню зарплату за 1 день дорівнює 155,16 грн, то для розрахунку ми використовуємо цю суму.

Розмір декретних виплат = 155,16 * 126 (кількість днів декретної відпустки) = 19550,16 грн

Якщо ФОП було зареєстровано менше ніж рік тому і ЄСВ платили з мінімальної зарплати, то для розрахунку розміру декретних у 2020, потрібно брати мінімальну середньоденну зарплату - 155,16 грн.

Якщо ви сплачуєте ЄСВ не з мінімальної зарплати, а з більшої суми, то для розрахунку берете її.

Розмір декретних виплат розрахували, що далі?

Наступний, але не останній крок - це подача Заяви-розрахунку в місцеве відділення Фонду соціального страхування.

Разом із Заявою-розрахунком вам необхідно зібрати й подати пакет документів:

 • Копія лікарняного листа.
 • Квитанції про оплату ЄСВ за попередній рік, з урахуванням останнього місяця перед настанням декретної відпустки.
 • Довідка з податкової про відсутність заборгованості по ЄСВ.
 • Виписку з банку про відкриття рахунку 2604

Після подачі документів, протягом 10 днів, гроші повинні прийти на спецрахунок (хоча на практиці це може затягнутися більше ніж на місяць).

Останній крок - це подача в соцстрах Повідомлення про виплату коштів застрахованій особі. Його потрібно подати протягом місяця, з дня отримання коштів від Фонду.

Чи потрібно сплачувати податки з декретних, отриманих ФОП?

Ні, не потрібно. Підприємець, яка йде в декрет і отримує допомогу по вагітності та пологах не повинна сплачувати жодних податків з отриманих грошей: ні ПДФО, ні військовий збір, ні ЄСВ.

Але не варто плутати! ЄСВ за себе під час декретної відпустки сплачувати все одно потрібно!

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором