• Від місця на ринку до магазину

  • -

  • Від магазину до торговельної мережі

  • -

  • Від торгівлі до виробництва

Який відсоток єдиного податку обрати ФОП на другій групі?

24.05.2021

Для підприємців на другій групі передбачена ставка єдиного податку до 20% від мінімальної заробітної плати встановленої на 1 січня поточного року. Крім того, органи місцевого самоврядування можуть встановлювати розмір ставки нижче максимальної. У зв'язку з цим у багатьох підприємців виникає питання: "Платити єдиний податок за максимальною ставкою або менше?" Давайте з'ясуємо.


У 2021 році максимальний розмір єдиного податку для підприємців на другій групі дорівнює 1200 гривень на місяць, оскільки мінімальна зарплата станом на 1 січня становить 6000 гривень. Місцеві органи влади мають право встановлювати ставку єдиного податку нижче максимальної на свій розсуд. Розмір ставки може залежати від виду діяльності та місця здійснення діяльності. Тобто, якщо ФОП здійснює два і більше виду діяльності, він повинен застосовувати максимальну ставку, встановлену для такого виду діяльності. Якщо ФОП здійснює діяльність на території більш ніж одного міста, селища або села, тоді застосовується ставка 20%.

Місце провадження господарської діяльності

При реєстрації платником єдиного податку майбутній підприємець повинен заповнити графу "Місце провадження господарської діяльності". Якщо ФОП не знає точної адреси своєї майбутньої діяльності або планує працювати на території різних міст (наприклад, відкриє мережу магазинів), або замислюється про переїзд, тоді в заяві податківці дозволяють писати "Місце провадження господарської діяльності - Україна (торгівля на території України або надання послуг на території України)".

В даному випадку такий підприємець повинен застосовувати максимальну ставку єдиного податку - 20%. Те ж саме стосується і ФОП, які вказують місце здійснення діяльності: ринки України, виставки України, перевезення по Україні, міжнародні перевезення і т.п. Для інспектора таке формулювання означає, що підприємець буде працювати не тільки на території міста або села, де він прописаний, значить такий ФОП повинен платити 20%.

Якщо в майбутньому ФОП "осяде" на одному місці, він може подати заяву про застосування спрощеної системи оподаткування та змінити своє місце провадження господарської діяльності на конкретну адресу. Тоді інспектор самостійно виправить ставку єдиного податку з максимальної на ту, що встановлена ​​міською владою для даного регіону.

ФОП відправляє товари поштою

Розглянемо ситуацію: ФОП відкрив інтернет-магазин і відправляє товари поштою по всій Україні. Офіс у нього один і зареєстрований він у м. Харків. Для Харкова місцева влада встановила ставку єдиного податку 10%. Скільки повинен платити підприємець: 10% або 20%?

У даній ситуації підприємцю доведеться платити максимальну ставку - 20%. Такої позиції дотримуються податківці і їх підтримують суди. Якщо ФОП торгував тільки на території Харкова, тоді він міг би застосовувати ставку 10%, але в цьому випадку його діяльність поширюється на території всієї країни.

ФОП працює не за місцем реєстрації

Розглянемо ситуацію: ФОП зареєстрований у м. Харків, а фактично веде діяльність в м.Суми. В обох містах ставка єдиного податку - 10%. Скільки повинен платити підприємець: 10% або 20%?

Тут, як і в попередній ситуації податківці наполягають на застосуванні максимальної ставки єдиного податку - 20%. Вони прирівнюють податкову адресу до ще одного місця здійснення господарської діяльності, тобто вони вважають, що ФОП веде діяльність у двох містах.

А ось судова практика показує, що в разі оскарження такого рішення, суд стає на сторону ФОП і встановлює ставку єдиного податку в розмірі 10%, оскільки в ПКУ сказано, що податкова адреса і місце здійснення господарської діяльності - це різні поняття.

У ФОП кілька магазинів

Розглянемо ситуацію: ФОП зареєстрований в м.Харків та відкрив кілька магазинів на території міста. Скільки повинен платити підприємець: 10% або 20%?

У даній ситуації підприємець повинен платити 10%, оскільки всі його магазини знаходяться на території одного міста. Але, якщо такий ФОП вирішить розширити свій бізнес і відкриє магазин в Харківській області, він повинен буде платити 20%.

ФОП здійснює кілька видів діяльності

Розглянемо ситуацію: ФОП зареєстрований в м.Харків та здійснює кілька видів діяльності на території міста. Скільки повинен платити підприємець: 10% або 20%?

ПКУ передбачає застосування найбільшої зі ставок єдиного податку, встановленої місцевими органами, для здійснюваних ФОП видів діяльності. Тобто, якщо підприємець займається декількома видами діяльності й для кожного виду передбачена своя ставка єдиного податку, то ФОП повинен вибрати найбільшу ставку.

У нашій ситуації у м. Харків для всіх видів діяльності встановлена ​​ставка 10%, значить ФОП повинен платити 10% від мінімальної зарплати.

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором