• Від місця на ринку до магазину

 • -

 • Від магазину до торговельної мережі

 • -

 • Від торгівлі до виробництва

Що таке фінансовий моніторинг і що з ним робити?

13.05.2021

Підприємці зіштовхуються з проблемою: на розрахунковому рахунку є гроші, а банк не дозволяє їх зняти через касу. При зверненні в банк можна почути: "Ваша операція потрапила під фінансовий моніторинг, необхідно надати документи, що підтверджують походження грошей". Що таке фінансовий моніторинг, які операції потрапляють під контроль і як забрати свої гроші у банку, читайте у цій статті.

Фінансовий моніторинг

Що таке фінансовий моніторинг?

Фінансовий моніторинг - це сукупність процесів, які застосовуються банками для запобігання та протидії корупції, відмивання грошей, виявлення незаконної підприємницької діяльності та запобігання фінансовому тероризму.

Якщо говорити простіше, основне завдання фінансового моніторингу - перевіряти сумнівні платежі клієнтів.

Банки займаються фінансовим моніторингом з 2014 року, але для багатьох клієнтів не було ніяких труднощів зі зняттям готівки з рахунків або при отриманні оплат. Однак, після прийняття Закону "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдженню зброї масового знищення" від 06.12.2019 року, клієнти банків відчули на собі всі принади фінансового моніторингу. Така пильна увага банків до операцій клієнтів пов'язана з тим, що тепер відповідальність за незаконні та підозрілі транзакції несе не клієнт, як було раніше, а банк. НБУ може оштрафувати або співробітника банку, який пропустив сумнівну операцію або керівництво банку, або весь банк. Покарання може бути різним: від штрафу в кілька мільйонів гривень (від 135 млн до 150 млн), до позбавлення банківської ліцензії.

Які операції підпадають під фінансовий моніторинг?

Під фінансовий моніторинг потрапляють операції всіх українців, незалежно від того чи є ви звичайною фізичною особою, зареєстровані як підприємець, є засновником великої компанії тощо.

Банк може заблокувати будь-яку операцію: зняття готівки (в касі або через банкомат), переказ з рахунку на особисту картку, оплату від клієнта і т.д. Якщо операція має ознаки "сумнівна", її заблокують.

Під перевірку обов'язково потрапляють операції, сума яких перевищує 400 тисяч гривень. Під перевірку потрапляють операції не тільки в національній валюті, а й в іноземній, які в перерахунку за поточним курсом дорівнюватимуть або перевищуватимуть еквівалентно 400 тисяч гривень. Однак і операції меншої суми банки перевіряють і можуть запитувати підтверджуючі документи, якщо дана операція для вас нетипова (для фізичних осіб - понад 5 000 гривень; для ФОП і юридичних осіб - понад 30 000 гривень).

Банки перевіряють наступні операції:

 • внесення, переказ, отримання і зняття готівки або безготівкові платежі (понад 400 тисяч гривень потрапляють під обов'язкову перевірку);
 • отримання або переказ грошей з / в офшорних країн;
 • переказ грошей за кордон;
 • якщо один з учасників операції - особа, місце реєстрації якого занесено до "чорного списку".

Це далеко не повний список операцій, які перевіряють співробітники банку, оскільки у кожного банку є свої внутрішні чек-листи по оцінці ризикованості операції.

Якщо якась операція для вас нетипова, наприклад ви тільки отримуєте гроші, але ніколи їх не знімаєте або нічого не сплачуєте, рано чи пізно ваша діяльність потрапить під приціл співробітників банку.

Як підтвердити законність операції?

Якщо з якої-небудь причини вашу операцію заблокували, необхідно зв'язатися зі співробітниками банку і дізнатися причину. Якщо блокування не пов'язана з технічними труднощами банку, скоріше за все у вас затребують надати документи, що підтверджують законність операції.

До підтвердних документів належать:

 • договори, рахунки, накладні, акти;
 • фінансова звітність;
 • документи, що підтверджують сплату податків;
 • договори фінансової допомоги
 • листи з роз'ясненнями тощо.

У кожного банку свій перелік документів, які необхідно надати для зняття обмежень. Якщо ви відмовтеся надати підтверджуючі документи, банк може відмовитися співпрацювати з вами та закрити ваш рахунок.

З хороших новин: підтверджуючі документи не потрібно особисто везти в банк, досить завантажити скан-копії в особистому кабінеті на сайті банку і протягом дня співробітники банку все перевірять. Якщо документів буде достатньо, вашу операцію розморозять.

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором