• Від місця на ринку до магазину

  • -

  • Від магазину до торговельної мережі

  • -

  • Від торгівлі до виробництва

Затверджена Типова форма обліку для ФОП на загальній системі

26.07.2021

У січні 2021 роки для ФОП на загальній системі оподаткування скасували Книгу доходів і витрат. І ось 16 липня нарешті був опублікований і набрав чинності Наказ № 261 від 13.05.2021 року. Даним наказом Мінфін затвердив Типову форму ведення обліку доходів і витрат.

Перехідні моменти

До набрання чинності Наказу № 261 ФОП на загальній системі продовжували вели облік в Книгах доходів і витрат. З 16 липня 2021 року всі ФОП-загальносистемники зобов'язані вести облік в Типовій формі. Переносити інформацію з Книги доходів і витрат в Типову форму не потрібно.

Продовжувати вести облік в Книзі доходів і витрат з 16 липня 2021 року більше не можна. Тобто в липні ФОП на загальній системі повинні записувати доходи та витрати з 1 по 15 липня в Книзі доходів і витрат, а з 16 по 31 липня - в новій Типовій формі. При підбиванні підсумків за липень в Типову форму, потрібно враховувати доходи та витрати записані в Книзі.

Книгу доходів і витрат потрібно буде зберігати ще 1095 днів. Через карантин, податківці не можуть приходити з перевіркою до ФОП, тому до терміну зберігання книги, потрібно додати період карантину. Хоча на практиці, радимо зберігати книгу весь час, а не тільки три роки.

Порядок ведення Типової форми обліку доходів і витрат

Вести облік в новій Типовій формі можна в паперовому або електронному вигляді. Реєструвати Типову форму в податковій не потрібно. Веденням обліку в Типовій формі повинен займатися сам ФОП.

На титульній сторінці Типової форми потрібно вказати дані ФОП: ПІБ, реєстраційний код або дані паспорта. Записи потрібно робити кожен день, коли був дохід, загальною сумою в гривнях з копійками. Дані за місяць, квартал і рік записуються зростальним підсумком.

ФОП платники ПДВ повинні записувати суми доходів і витрат без урахування ПДВ.

Правила заповнення Типової форми обліку доходів і витрат

Графа

Як заповнювати

Графа 1

"День місяць рік"

Вказується дата отримання доходу або якщо були витрати. Якщо в якийсь день не було доходів або витрат, графу не заповнюють. При підрахунку підсумкових показників за місяць, квартал або рік, вказується відповідний період.

Графа 2

"Сума доходу, отриманого від здійснення господарської діяльності або незалежної професійної діяльності"

Вказується фактично отримана сума доходу в готівковій та безготівковій формі, а також дохід у негрошовій формі.

Платники ПДВ вказують дохід без урахування ПДВ.

Якщо дохід отримано в іноземній валюті, необхідно записати суму в гривневому еквіваленті.

Дохід записується підсумковою сумою за день без розшифровки.

Графа 3

"Сума повернутих покупцям (постачальникам) коштів та / або передоплати за товари (послуги)"

Вказується сума коштів, що повернена покупцю у зв'язку з поверненням ним товару або в разі повернення передоплати. Суми записуються без знака мінус.

Графа 4

"Загальна сума отриманого доходу, яка підлягає декларуванню"

Вказується різниця між доходом (графа 2) і витратами (графа 3). Витрати можна віднімати тільки в тому випадку, якщо є їх документальне підтвердження.

Графа 5

"Реквізити документа, який підтверджує понесені витрати"

Вказується номер, дата і назва видаткового документа. До видаткових документів відносяться: платіжне доручення, видаткові накладні, акти, фіскальний чек та інші.

Графа 6

"Витрати на придбання ТМЦ, які реалізовані / використані у виробництві продукції"

Вказують витрати, безпосередньо пов'язані з отриманням доходів за підсумками дня. Дані записуються в той день, коли був отриманий дохід (відвантаження товару значення не має) і витрати були оплачені.

Якщо була проведена бартерна операція, в цій графі записують вартість товару, яка була передана, а вартість отриманого товару записують в графу 2.

У разі повернення товару покупцем (графа 3) вказується сума витрат понесених раніше зі знаком мінус.

Платники ПДВ вказують витрати без урахування ПДВ.

Графа 7

"Витрати на оплату праці фізичних осіб, які перебувають у трудових відносинах / за виконання робіт, послуг за договорами ЦПХ"

Вказується сума витрат на оплату праці без вирахування податків, так звана "брудна" зарплата. Зарплатні витрати вказуються фактичною датою здійснення виплат, тобто навіть якщо в цей день не було доходу, такі витрати можна записати.

Графа 8

"Витрати по оплаті податків, зборів, ЄС, платежів за отримання ліцензій та дозволів"

Зазначаються суми податків і зборів, ЄСВ, плата за отримання та продовження ліцензій.

Не можна включати суми вхідного ПДВ, суми перераховані на рахунок СЕА ПДВ або сплачені в бюджет.

Суми витрат можна записувати незалежно від того, було в цей день отримано дохід чи ні.

Графа 9

"Інші витрати, пов'язані з отриманням доходу"

Вказуються витрати, пов'язані з орендною платою, комунальними платежами, оплатою послуг ЦСО, витрати на відрядження і т.д.

Суми витрат можна записувати незалежно від того, було в цей день отримано дохід чи ні, головне щоб були підтверджуючі документи.

Графа 10

"Амортизаційні відрахування"

Вказується сума нарахованої за звітний період амортизації ОЗ і НМА. Дані переписуються з графи 11 "амортизаційного" додатка до Типової форми.

Графа 11

"Сума чистого оподатковуваного доходу"

Вказується різниця між графою 4 і графами 6-10.

Якщо значення вийшло мінусове, в графі ставиться прочерк.

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором