• Від місця на ринку до магазину

  • -

  • Від магазину до торговельної мережі

  • -

  • Від торгівлі до виробництва

Індексація зарплати: як проіндексувати і як уникнути цього?

27.05.2021

Щомісяця Держстат розраховує і публікує індекс інфляції. Коли даний індекс дорівнює 103% і більше, значить потрібно індексувати зарплати. Індексація - це механізм, встановлений державою для часткової компенсації подорожчання товарів і послуг.

Як проіндексувати зарплату?

Для того, щоб зрозуміти, чи потрібно індексувати зарплату співробітника чи ні, потрібно визначити базовий місяць. Базовим вважається місяць, в якому співробітникові останній раз підіймали зарплату (оклад, тарифну ставку, відрядну розцінку) по його посаді. Якщо в якомусь місяці співробітнику виплачували премію, надбавку і т.п., така виплата не вважається підняттям зарплати й не впливає на визначення базового місяця.

Наприклад, у зв'язку з ростом мінімальної зарплати в січні 2021 року працівнику збільшили зарплату. У квітні співробітник звільнився і на його місце був прийнятий новий працівник. Базовим місяцем для індексації зарплати новому співробітнику буде січень 2021 року, оскільки останній раз підвищувався оклад за посадою. В цьому випадку дата прийняття на роботу значення не має.

Після того як визначилися з базовим місяцем, потрібно визначити коефіцієнт індексації (дивіться таблицю нижче). У таблиці потрібно вибрати базовий місяць і рік, в нашому випадку січень 2021 року. Коефіцієнт індексації становить 3,4%.
Можна також скористатися онлайн - калькулятором.

Індексація зарплати Торгсофт

Визначившись з коефіцієнтом індексації приступаємо до індексації зарплати. Її індексують в межах прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Тобто для того, щоб розрахувати надбавку до зарплати співробітника потрібно 3,4% (коефіцієнт індексації) помножити на 2270 грн (прожитковий мінімум) і розділити на 100%, і отримаємо 77,18 грн (сума індексації).

Наприклад, співробітник відпрацював в червні повний місяць. Його ставка - 20 000 грн, базовий місяць - січень 2021 року. У червні його зарплату необхідно проіндексувати. Сума індексації дорівнюватиме 77,18 грн, тому що індексації підлягає тільки сума в межах прожиткового мінімуму - 2270 грн, все що працівник отримує понад цієї суми не індексується. Тобто в червні, з урахуванням індексації працівнику треба виплатити 20 077,18 грн.

Якщо співробітник працює неповний місяць або у нього скорочений робочий день, тоді сума індексації розраховується пропорційно відпрацьованому часу.

Наприклад, співробітник відпрацював з 20 робочих днів тільки п'ять. Сума індексації складе: 77,18 / 20 * 5 = 19,30 грн

Як уникнути індексації?

Для того, щоб не індексувати зарплату, потрібно підвищувати оклад співробітника до моменту настання права на індексацію. Наприклад, якщо останній раз ви підвищували зарплату співробітникам у січні 2021 року, а право на індексацію настає в червні 2021 роки ви можете підвищити оклад в травні 2021 року, таким чином змінивши базовий місяць (був січень, стане травень). Розмір підвищення окладу значення не має. Підвищити зарплату можна серед місяця, необов'язково це робити першого числа.

Якщо не хочете підвищувати оклад співробітникам в середині місяця, можна підняти зарплату з місяця в якому повинна відбутися індексація на суму більше, ніж сума індексації. Наприклад, збільшити зарплату співробітника з 1 червня 2021 року на 100 гривень (сума індексації 77,18). В такому випадку базовим місяцем стане червень 2021 року.

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором