• Від місця на ринку до магазину

 • -

 • Від магазину до торговельної мережі

 • -

 • Від торгівлі до виробництва

Інтернет-магазин з точки зору законодавства

08.07.2020

Все більше підприємців замислюються про власний інтернет-магазин. Введення карантину для багатьох бізнесменів послужило поштовхом для виходу в онлайн. У зв'язку з цим, ми вирішили випустити серію статей, в яких розглянемо найпопулярніші питання, пов'язані з інтернет-магазином. І почнемо з основ: Що таке інтернет-магазин? Як він працює? Що таке оферта? Які потрібні документи при продажу через інтернет-магазин?

Інтернет-магазин та законодавство

Діяльність інтернет-магазинів регулює досить велика кількість нормативно-правових актів, наприклад: Закон № 675; Закон №1023; Закон № 265/95; Закон №2297; Порядок №833; Правила №103 і ще багато інших. По суті, більшість законодавчих актів, які застосовуються до звичайної (офлайн) торгівлі застосовуються і в роботі інтернет-магазинів.

Відкрити інтернет-магазин можуть юридичні особи та ФОП 2 і 3 груп. 1 група може торгувати тільки на ринках, а інтернет майданчики використовувати для реклами.

Якщо ви вирішили зайнятися інтернет-торгівлею, перевірте наявність необхідних КВЕДів. Для онлайн-торгівлі підходить КВЕД 47.91 "Роздрібна торгівля, яка здійснюється фірмами поштового замовлення або через мережу Інтернет".

Інтернет-магазин з точки зору законодавства | Торгсофт

Що таке інтернет-магазин?

Інтернет-магазин (далі - ІМ) з точки зору законодавства - це засіб для подання або реалізації товару, роботи або послуги шляхом здійснення електронної угоди.

Електронна угода - це дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків, вчинена з використанням мережі інтернет. Тобто, продавець за допомогою ІМ отримує можливість дистанційно укладати угоди купівлі-продажу через інтернет.

Ключовою відмінністю ІМ від звичайного оголошення про продаж товару є можливість укладення електронної угоди. Своєю чергою, факт здійснення електронної угоди відносить продажі до поняття електронної торгівлі, а відносини між продавцем і покупцем до електронної комерції.

Як здійснюються електронні угоди?

В онлайн-торгівлі існують такі поняття як оферта та акцепт оферти.

Оферта - це пропозиція продавця укласти електронний договір.

Акцепт оферти - це згода покупця укласти договір.


Оферта (пропозиція) може бути зроблена шляхом відправки комерційної пропозиції клієнтові або шляхом розміщення ваших товарів або послуг в мережі інтернет.

Акцептом оферти (прийняттям пропозиції) може вважатися, наприклад оплата ваших послуг або підписання електронного договору.

Зверніть увагу! Електронним договором і електронною комерцією буде вважатися договір, який укладено дистанційно, на підставі опису товару (тобто покупець приймає рішення про покупку не бачачи товар на власні очі, без можливості його помацати).

Хто пропонує укласти договір оферти?

Будь-яка зі сторін (і продавець і покупець) може запропонувати укласти договір оферти. Для того, щоб пропозиція розцінювалася як оферта, вона повинна містити істотні умови майбутнього договору і виражати наміри особи, яка запропонувала оферту, вважати себе зобов'язаною у разі акцепту.

Тобто, з точки зору роботи ІМ, продавець здійснює продаж всім охочим, при цьому на сайті є інформація про вартість товару та його характеристики (істотні умови) це означає, що така інформація буде вважатися офертою в рамках публічного договору роздрібної купівлі-продажу. Момент, коли покупець замовляє та оплачує обраний товар, вважається акцептом оферти.

Однак, Цивільний кодекс України вважає навпаки, замовлення покупця - це оферта, а прийняття замовлення і відправка товару клієнту - це акцепт.

У будь-якому випадку, якщо ви розмістите у вашому ІМ Договір публічної оферти, таких суперечностей не буде. Шаблон готового Договору оферти можна завантажити у нас на сайті.

Як працює інтернет-магазин?

Схема роботи ІМ приблизно однакова: клієнт вибирає товар, оформляє замовлення, потім магазин доставляє товар покупцеві, він його отримує та оплачує. Далі магазин здійснює післяпродажну роботу з клієнтом: смс-розсилки, реклама і т.д. Давайте детальніше розглянемо три ключових моменти: відвантаження товару, оплата і доставлення.

Відвантаження товару

З розвитком онлайн-торгівлі, крім стандартної схеми відвантаження (з власного складу ІМ) з'явилася нова - дропшипінг. Також досить часто ІМ використовують маркетплейси. Для них потрібен КВЕД 63.12 “Вебпортали”. В цьому випадку, для продавця не потрібно розробляти свій інтернет-магазин, він використовує готові онлайн площадки.

Оплата товару

Оплачувати в ІМ можна декількома способами:

 • з використанням платіжних інструментів (Liqpay, Portmone та ін.);
 • з використання електронних грошей (Qiwi, PayPal і ін.);
 • шляхом переказу грошових коштів;
 • готівкою;
 • в кредит та іншими способами, дозволеними законодавством.

Доставлення товару покупцеві

Доставку товару можна здійснювати власними силами або звернувшись до служби доставки. Також, немає ніяких обмежень, куди доставляти: адресно, в центри видачі або в відділення перевізника.

Якщо товар доставляє ІМ самостійно і доставку виділяє в окрему послугу (бере оплату за доставку), тоді необхідно додати КВЕД 53.2 "Інша поштова або кур'єрська діяльність" або 49.4 "Вантажний автомобільний транспорт, надання послуг перевезення речей". Якщо ж доставку здійснює спеціалізована служба, тоді ці КВЕДи вам не потрібні.

Документальне підтвердження продажу через інтернет-магазин

Покупець разом з товаром повинен отримати такі документи:

 • квитанція, касовий чек, квиток, талон або інший документ, що підтверджує здійснення електронної угоди та отримання грошей продавцем;
 • видаткова накладна або інший документ, що підтверджує отримання товару покупцем;
 • гарантійний талон (якщо товар підлягає гарантійному ремонту).

Кількість документів може змінюватися в залежності від способу оплати, доставки або виду товару. Наприклад, якщо покупець сплатив за товар з розрахункового рахунку на розрахунковий рахунок, то документом що підтверджує оплату буде банківська виписка, тоді продавець надасть покупцю тільки видаткову накладну та гарантійний талон.

Чим можна торгувати в інтернеті?

Всім, що не заборонено українським законодавством.

Що не можна продавати в інтернеті?

Так до заборонених товарів відноситься зброя, наркотики, вибухові речовини, також через інтернет не можна торгувати алкоголем, тютюновими виробами та лікарськими препаратами. В іншому вибір за вами, асортимент товарів вибирає кожен продавець самостійно

У наступній статті ми з вами поговоримо про створення вебсайту та мобільного додатку з боку бухгалтерського та податкового обліку.

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором