• Від місця на ринку до магазину

 • -

 • Від магазину до торговельної мережі

 • -

 • Від торгівлі до виробництва

Як відкрити ФОП?

03.01.2017

Ви довго думали, зважували всі за і проти, і нарешті вирішили відкрити для себе новий "світ приватного підприємництва". Ви визначилися, чим хочете займатися, розробили бізнес-план, вибрали систему оподаткування і вирішили почати з малого бізнесу.

Найпростішим і зручним варіантом відкриття невеликого бізнесу є реєстрація Фізичної особи-підприємця (скорочено часто називають ФОП або СПД).

Процедура реєстрації ФОП значно легша і швидша, ніж реєстрація юридичної особи. Крім того, ведення бізнесу в формі ФОП зручно і з податкової точки зору, оскільки можна бути платником єдиного податку (фіксована ставка або відсоток від обороту). Ведення бухгалтерського обліку також максимально спрощено.

Хто може відкрити ФОП?

Здійснювати підприємницьку діяльність - це конституційне право громадян України. Ст. 42 Конституції України підтверджує право на ведення такої діяльності, крім забороненої законом.

Цивільний кодекс України, зокрема ст. 50 дає право займатися підприємницькою діяльністю особам з повною дієздатністю, за умови державної реєстрації в установленому порядку.

Відкриття ФО-П. Рис. 1

Зареєструвати ФОП можна з 16-річного віку (потрібна нотаріальна письмова згода батьків, опікунів і т.д.) за місцем проживання (прописки).

Винятком є ​​деякі категорії держслужбовців і працівники правоохоронних органів - їм заборонено займатися підприємницькою діяльністю.

Куди подавати документи для реєстрації ФОП?

Процес реєстрації регулює Закон "Про реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" № 755 від 15.05.2003 р.

Ви можете подати документи в будь-якому зручному вигляді: традиційному паперовому, електронному, поштою з описом вкладення. Також можна зробити це особисто або через уповноважену особу.

Відкриття ФО-П. Рис. 2

Для подачі документів в паперовому вигляді потрібно звернутися до органу державної реєстрації (до держреєстратора). Залежно від того, де Ви живете, це можуть бути органи місцевого самоврядування, місцеві держадміністрації та нотаріуси.

Для реєстрації в електронному вигляді потрібно зайти на Реєстраційний портал, зареєструвати обліковий запис і слідувати інструкціям.

Які документи знадобляться для реєстрації?

Згідно Закону № 755, ст. 18, для реєстрації необхідно подати заяву про реєстрацію фізичної особи-підприємця за формою 10. Заява заповнюється українською мовою в друкованому вигляді або від руки друкованими літерами (від себе додамо: перед тим, як йти подавати документи, роздрукуйте заздалегідь кілька порожніх бланків і перевірте їх актуальність на сьогоднішній день, - для цього завантажуйте бланки тільки з офіційних державних сайтів).

Одночасно із заявою про держреєстрацію Ви можете подати заяву про обрання спрощеної системи оподаткування.

Зареєструватися як ФОП можуть особи, які досягли 16 років. При подачі документів необхідно додати письмову згоду батьків, завірену нотаріально. Особи, які досягли 18 років, подають заяву особисто і надають свій паспорт громадянина України. Якщо документи подають через уповноважену особу, тоді потрібно додати нотаріальну довіреність і паспорт довіреної особи.

Згідно З законом України № 755, держреєстратор не має права вимагати ніяких інших документів, але на практиці все виглядає трохи інакше. Зробіть одразу і візьміть з собою ксерокопію Вашого ІПН і паспорта, теку з зав'язками, кілька чистих аркушів формату А4 і пару файлів (можуть і не попросити, але краще бути підготовленим заздалегідь).

Плату за реєстрацію скасували ще у 2014 році, тому дана процедура нині абсолютно безкоштовна.

Після подачі пакета документів складається опис і один екземпляр віддають підприємцю з датою подання.

В яких випадках мені можуть відмовити в реєстрації?

Відмовити в реєстрації можуть у тому випадку, якщо:

 • документи подає особа, що не має на це повноважень;

 • в Єдиному держреєстрі є судова заборона на ведення підприємницької діяльності;

 • обраний вид діяльності є законодавчо забороненим;

 • Ви вже зареєстровані як підприємець;

 • документи для реєстрації заповнені неправильно і в установлений строк не внесені виправлення.

У разі отримання відмови, Вам протягом 24 годин після подачі пакета документів (вихідні та свята не враховуються) видадуть повідомлення про відмову із зазначенням причин відмови та посиланням на конкретну законодавчу норму. Документи Ви можете забрати наступного дня, написавши листа на повернення.

Ви можете повторно подавати документи на реєстрацію після виправлення причин, які послужили підставою для відмови. Якщо відмова була незаконною, можна звертатися до суду.

Як заповнити заяву на реєстрацію?

Форма заяви затверджена наказом Мін'юсту України від 18.11.2016г. №3268 / 5 (на момент публікації статті).

У заяві Ви заповнюєте такі графи: ПІБ, дата народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків (це Ваш ІПН), громадянство, адреса прописки, види діяльності, контактний номер телефону. Якщо Ви відмовилися від отримання податкового номера, тоді заповнюєте паспортні дані.

Назва видів діяльності і їх коду заповнюються згідно З класифікатором видів економічної діяльності (КВЕД) ДК 009: 2010

При заповненні заяви Ви можете вказати необмежену кількість видів діяльності, тому продумайте заздалегідь, якою діяльністю Ви будете займатися, крім основної, і додайте додаткові рядки.

Відкриття ФО-П. Рис. 3

Відкриття ФО-П. Рис. 4

Я здав документи, коли мене зареєструють?

Документи, надані в повному обсязі і заповнені правильно, розглядаються протягом 24 годин (крім вихідних та свят). Якщо причин для відмови немає, тоді держреєстратор вносить запис до Єдиного держреєстру.

Після цього формують і оприлюднять виписку за результатами надання адмінпослуг у сфері держреєстрації. Інформація, що міститься в Єдиному держреєстрі, є публічною і надається за безкоштовним запитом в електронному вигляді будь-якому користувачу.

Щоб упевнитися, що Вас зареєстрували, наступного дня після подачі документів зайдіть на сайт Єдиного держреєстру, поставте галочку в графу "Фізична особа-підприємець" і в полі "Запит" введіть Ваш код ІПН (якщо його немає, тоді серію і номер паспорта) або ПІБ.

Ви можете скопіювати і роздрукувати Виписку з реєстру безплатно. Виписка - це документ, який підтверджує Вашу реєстрацію, вона потрібна для відкриття рахунку в банку і оформлення електронних ключів.

Реєстратор в день внесення запису до держреєстру передає інформацію до органів статистики, податкову і ПФУ про реєстрацію нового підприємця. Якщо разом із заявою за формою 10, Ви подали заяву про застосування спрощеної системи оподаткування, воно також в електронному вигляді передається в фіскальні органи.

Як зареєструватися в податкових органах?

Реєстрація платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення запису до Реєстру платників єдиного податку. Його ведуть податкові органи.

Зареєструватися платником єдиного податку можна протягом двох робочих днів з дати отримання податковими органами електронної заяви від держреєстратора. Одночасно із заявою до податкової передають відскановану заяву ф. 10.

Якщо разом із заявою на реєстрацію Ви не подали заяву на застосування спрощеної системи оподаткування, нічого страшного. Ви можете подати її в органи ДФС особисто або поштою з описом вкладень та повідомленням про отримання.

Платником єдиного податку першої або другої групи можна стати з 1-го числа місяця, наступного за місяцем реєстрації, якщо встигнете подати заяву до кінця місяця, в якому відбулася реєстрація. Якщо Ви хочете бути платником єдиного податку третьої групи, тоді заяву потрібно подати в тому ж місяці, в якому відбулася реєстрація.

Тобто, якщо Ви реєструєтеся в лютому і хочете бути "єдинником":

 • 1-ої або 2-ої групи, Ви подаєте заяву у ДФС до кінця лютого і вважаєтесь платником податків з 1-го березня;

 • 3-й групи, Ви подаєте заяву протягом десяти днів з дня реєстрації та стаєте платником податків з дати реєстрації.

Якщо не встигнете зробити все в зазначені терміни, Ви втратите статус новоствореного підприємця і тоді станете платником податків у загальному порядку. Вам потрібно буде подати заяву на застосування єдиного податку за 15 днів до початку наступного кварталу. У цей момент буде вважатися, що Ви перебуваєте на загальній системі оподаткування.

Заява на застосування спрощеної системи оподаткування заповнюється українською мовою, вручну друкованими літерами або за допомогою комп'ютера. Якщо Ви подаєте заяву в момент реєстрації ФОП, тоді графи: номер реєстрації у ДФС, дата реєстрації у ДФС і документи, що підтверджують держреєстрацію, - заповнювати не потрібно, їх заповнить податковий інспектор.

У заяві Ви вказуєте назву податкової інспекції, до якої Ви належите, ПІБ, податковий номер, в графі 5.1 пишете дату, з якої переходите на "спрощенку", пишете адресу прописки і місце ведення господарської діяльності, в графі 9 вказується обрана Вами група і ставка податку. Також переписуєте коди КВЕД, які вказані в заяві про реєстрацію ФОП.

Відкриття ФО-П. Рис. 5

Відкриття ФО-П. Рис. 6

Разом із заявою про застосування єдиного податку Ви можете одночасно подати запит на отримання Витягу з реєстру єдинників. Уточніть у Вашого інспектора, коли він буде готовий, щоб даремно не ходити до податкової.

Відкриття ФО-П. Рис. 7

Перед тим, як йти в податкову інспекцію, придбайте Книгу обліку доходів або Книги обліку доходів і витрат, в залежності від обраної системи оподаткування. Зазвичай вони продаються в кіосках поруч з ДФС або канцелярських магазинах. Книга повинна бути прошита і пронумерована. На першій сторінці Ви записуєте ПІБ, податковий номер, адреса проживання та адреса ведення діяльності. Останню сторінку заповнює інспектор. Контролюючий орган реєструє Книгу безплатно в день подачі.

Коротко про головне:

 1. Йдемо до державного реєстратора та подаємо документи.

 2. Йдемо в податкову і подаємо заяву на застосування спрощеної системи оподаткування (якщо не подали із заявою про реєстрацію).

 3. Подаємо запит на отримання витягу.

 4. Реєструємо в податковій Книгу обліку доходів або Книги обліку доходів і витрат.

Реєстрація закінчена

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором