• Від місця на ринку до магазину

 • -

 • Від магазину до торговельної мережі

 • -

 • Від торгівлі до виробництва

Як відкрити юридичну особу в Україні?

02.06.2019

На сьогодні, згідно зі статистикою, в Україні зареєстровано близько 1,2 млн юридичних осіб. Причини реєстрації можуть бути різні: бізнес виріс і не "вміщується" у ФОП, статусність, отримання ліцензії або патенту для деяких видів економічної діяльності, спільний бізнес з іншими особами та інші.

Зареєструвати самостійно юридичну особу набагато складніше, ніж відкрити ФОП, але не неможливо. На прикладі однієї з найпоширеніших організаційно-правових форм юридичної особи - товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ) - ми розповімо, як відбувається дана процедура.

З чого слід починати?

Перед тим, як приступити до процесу реєстрації, необхідно визначитися з наступними пунктами:

 1. Найменування організації. Воно складається з двох частин - організаційно-правової форми та самої назви, наприклад, ТОВ "Ромашка". Назва організації має бути унікальною і складеною виключно українською мовою! Такі правила прописані в Наказі № 368/5 від 05.03.2012 р. Найменування повинно "говорити саме за себе". Наприклад, якщо Ви збираєтеся вирощувати та продавати квіти, назвіть своє підприємство "Тюльпан", якщо будете торгувати нафтою - "Нафтовик" і т. д. Не варто нарікати підприємство своїм прізвищем.
 2. Юридична адреса. Це може бути адреса приміщення, яке належить Вам, або орендованого (в цьому випадку, обов'язково повинен бути підписаний договір оренди).
 3. Розмір статутного капіталу. На сьогодні немає ніяких кордонів у встановленні розміру капіталу, може бути та 1 грн, і 1 млн грн.
 4. Види діяльності. Обмежень за видами діяльності немає, але зазвичай записують близько 6, з яких один є основним. Зверніть увагу, коди КВЕД потрібно вибирати 2010 року.
 5. Директор і головний бухгалтер. Директором може бути громадянин України або людина, що має право на постійне проживання на території України. Якщо Ви плануєте вести облік за допомогою бухгалтера, тоді його/ її дані необхідно буде внести до реєстру податкової служби. Роль бухгалтера може виконувати та директор.
 6. Система оподаткування. Існує загальна і спрощена системи оподаткування. Продумайте заздалегідь, яка з них підійде саме Вам. Не женіться за модою, не потрібно ставати платником ПДВ, якщо Ваша діяльність цього не передбачає.

Де можна зареєструвати юридичну фірму?

Державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб підприємців регулює Закон України від 15 травня 2003 року №755 "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців". На його підставі, реєстрацією підприємств займається державний реєстратор. Ви можете знайти його в районних адміністраціях, місцевих органах самоврядування, або його функції можуть бути покладені на нотаріуса.

Необхідні документи в паперовому вигляді Ви можете подати особисто, через уповноважену особу або відправити поштою з описом вкладень. Якщо паперова тяганина не для Вас, тоді можна пройти процес реєстрації на сайті Реєстраційного порталу. Всі документи повинні бути заповнені державною мовою.

Які документи необхідні для реєстрації?

Перед тим, як йти до реєстратора, Вам потрібно підготувати два основних документи: Протокол загальних зборів засновників і Статут підприємства.

Протокол загальних зборів засновників - це документ, що підтверджує законність створення даного товариства. У ньому слід прописати:

 • де і коли проводяться збори;
 • дані всіх засновників (ПІБ і паспортні дані) і їх розмір частки в статутному капіталі у відсотках;
 • хто є головою зборів, а хто - секретарем;
 • порядок денний: має бути розглянуто питання створення організації; форма власності, назва, юридична адреса; розмір статутного капіталу і яким чином він буде поповнюватися - грошима чи майном; порядок оплати часток учасників; затвердження статуту; вибір директора або генерального директора, його дані;
 • рішення з кожного питання;
 • підписи засновників.

Статут підприємства - це документ, який регулює порядок роботи компанії, відносини всередині цього підприємства, взаємовідносини з клієнтами, партнерами та підрядниками.

Статут повинен містити такі розділи:

 • повне та скорочене (за наявності) найменування товариства;
 • органи управління товариством, їх компетенція, порядок прийняття ними рішень;
 • порядок входу до товариства та виходу з нього.

Статут товариства може містити інші відомості, що не суперечать закону (ч. 5 і 6 ст. 11 Закону про ТОВ) https://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/2275-19

Статут підприємства прошивається і після реєстрації залишиться у реєстратора, Вам на руки його не повернуть.

Для державної реєстрації Вам необхідно подати державному реєстратору наступний пакет документів:

 1. Заява про державну реєстрацію створення юридичної особи - Форма №1;
 2. Заява про застосування спрощеної системи оподаткування або Реєстраційна заява платника ПДВ - форма 1-ПДВ, в залежності від обраної системи оподаткування;
 3. Протокол загальних зборів учасників;
 4. Статут підприємства;
 5. Паспорт та ідентифікаційний код засновників;
 6. Якщо процесом реєстрації займається довірена особа, тоді потрібна нотаріальна довіреність на цю особу та її паспорт + ІПН.

Які терміни реєстрації?

Протягом 24 годин, після подачі документів, держреєстратор вносить Ваші дані до Єдиного державного реєстру та передає дані в податкову службу для постановки на облік.

Після реєстрації Вам видадуть Виписку з ЄДР, вона не завіряється підписом і печаткою. Також Ви можете самостійно отримати Виписку на сайті Єдиного реєстру. Необхідно поставити галочку в поле "Юридична особа", ввести найменування і натиснути "Пошук".

Після реєстрації в податкових органах Вам видадуть Витяг з реєстру.

Що ще потрібно зробити після реєстрації?

Після того, як Ви пройшли всі етапи реєстрації, необхідно:

 • відкрити рахунок в банку - для цього директор організації повинен звернутися в будь-який банк з реєстраційними документами;
 • отримати ключі ЕЦП (електронно-цифровий підпис) для здачі звітності до податкових органів;
 • виготовити печатку.

Реєстрація закінчена!

 Бажаємо успіхів в бізнесі!

Олена
25-07-2019 в 11:33:59
Дуже корисна стаття.На сьогоднішній день ми маємо труднощі з відкриттям ТОВ.Кожен підприємець,який хоче відкрити свій бізнес зіштовхується із проблемою що за чим необхідно робити.
Юрий
17-11-2019 в 19:56:36
Очень полезная статья по оформлению.
Светлана
28-01-2020 в 10:22:09
спасибо, все по полочкам !
Мэлс
01-05-2020 в 02:20:05
Украина в открытии бизнеса отстает от Казахстана на лет 12 ...
Капустин и Партнеры
09-05-2020 в 12:37:01
Юридические лица обязаны обновить информацию о бенефициарах и структуре собственности компании.

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором