• Від місця на ринку до магазину

 • -

 • Від магазину до торговельної мережі

 • -

 • Від торгівлі до виробництва

Як працевлаштувати іноземця в Україні в 2020 році

28.11.2020

Як працевлаштувати іноземця в Україні в 2020 році

Працевлаштування іноземних громадян в Україні, процес не легкий і не швидкий. Однак, якщо ви вирішили взяти на роботу іноземного громадянина, то забороняти вам ніхто не стане. А як саме оформити такого співробітника, читайте у цій статті.

При прийомі іноземних громадян, роботодавцю потрібно керуватися Законом про зайнятість населення. Він передбачає два варіанти: з отриманням дозволу на роботу і без.

Кого можна приймати на роботу без отримання дозволу?

В ст. 42 ч. 6 Закону про зайнятість населення наведено список осіб, яким не потрібно отримувати дозвіл на роботу:

 • іноземці, у яких є посвідка на проживання;
 • біженці;
 • іноземці, яким надано тимчасовий захист в Україні, та інші.

На таких громадян поширюються ті ж правили та порядок прийому на роботу, як і для громадян України.

Для працевлаштування інших іноземних громадян, роботодавець повинен спочатку отримати дозвіл на роботу і тільки потім працевлаштовувати таку людину.

Хто повинен отримувати дозвіл на роботу?

Якщо ви вирішили взяти на роботу іноземного громадянина, то ви (роботодавець) повинні будете отримати в Центрі зайнятості дозвіл на його працевлаштування.

Форма власності підприємства не має значення, на роботу можуть приймати як юридичні, так і фізичні особи-підприємці.

При оформленні дозволу на роботу іноземного громадянина, ви вказуєте конкретну посаду. Тобто, якщо у вас іноземець буде поєднувати дві посади, тоді потрібно буде подати дві заяви та в кожній з них вказати назву посади. Якщо іноземець буде працювати на одній посаді у двох різних компаніях, тоді кожен з роботодавців повинен буде отримати дозвіл на працевлаштування іноземця із зазначенням конкретної посади.

Якщо іноземець буде у вашій компанії поєднувати кілька посад і при цьому отримувати зарплату не менше 50 мінімальних зарплат, тоді можна отримати тільки один дозвіл на роботу.

Залежно від того, для якої посади отримуєте дозвіл, може відрізнятися процедура отримання дозволу.

Чи встановлені якісь вимоги до зарплати?

Якщо ви вирішили взяти на роботу іноземця, вам варто знати, що дозвіл на роботу можна отримати тільки в тому випадку, якщо ви будете виплачувати іноземцеві зарплату не менше 10 мінімальних заробітних плат (не менш 50 000 гривень у 2020 році).

А ось якщо ви будете приймати на роботу іноземців, для яких не потрібно отримувати дозвіл на роботу, то на них вимоги про мінімальну зарплату не поширюється. На таких громадян поширюються такі ж трудові гарантії, як і на громадян України.

Іноземні громадяни можуть працювати не повний робочий день і відповідно отримувати зарплату пропорційно відпрацьованому часу.

Як отримати дозвіл на роботу іноземця?

Для отримання дозволу потрібно подати в Центр зайнятості пакет документів:

 • затверджений проєкт трудового договору (контракту);
 • заяву про видачу дозволу;
 • копія паспорта іноземця та нотаріально завірений переклад на українську мову;
 • кольорову фотографію іноземця 3,5 * 4,5 см.

Дозвіл на роботу видається на термін дії контракту, але не більше 1 року (в деяких випадках до 3 років). Надалі продовжувати дозвіл можна необмежену кількість разів.

Після подачі документів, Центр зайнятості розглядає заяву протягом 7 днів і якщо все в порядку, висилає рішення і реквізити для плати за видачу дозволу.

Після отримання листа з Центру зайнятості, потрібно внести оплату протягом 10 робочих днів з дати отримання рішення.

Вартість дозволу на роботу залежить від того, на який термін він оформлюється:

 • від 1 року до 3 років - 6 прожиткових мінімумів для працездатних осіб (далі - ПМПО);
 • від 6 місяців до 1 року - 4 ПМПО;
 • до 6 місяців - 2 ПМПО.

Розмір ПМПО встановлюється законодавчо на 1 січня календарного року. У 2020 році розмір ПМПО становить 2102 гривні.

Якщо роботодавець не сплатив протягом 10 днів за отримання або продовження дозволу, тоді рішення Центру зайнятості скасовується.

Якщо ви вирішили, що отримання дозволу - це довго і безглуздо, простіше прийняти іноземця і на цьому закінчити, то поспішаємо вас засмутити. Штраф за прийом іноземця на роботу без дозволу - 20 мінімальних зарплат (у 2020 році 100 000 гривень).

Що робити далі, після отримання дозволу на працевлаштування іноземця?

Після того як ви оформили дозвіл на роботу, у вас є 90 календарних днів для укладання контракту. Після того як контракт підписаний, потрібно подати в Центр зайнятості завірену копію (завірити печаткою підприємства і підписом керівника) протягом 10 календарних днів.

Не забудьте повідомити податкову про прийом іноземця на роботу. Для цього потрібно подати повідомлення про прийом працівника (процедура така ж, як і при прийомі громадянина України). Повідомлення подається після видання наказу про прийом, але до моменту виходу співробітника на роботу.

Якщо в іноземця немає трудової книжки, вам потрібно протягом 5 днів її завести.

Як іноземцю отримати реєстраційний номер?

Іноземним громадянам, які працюють в Україні потрібно отримувати реєстраційну картку платника податків. Для цього потрібно подати пакет документів до територіальних органів податкової:

 • облікову картку за формою 1-ДР;
 • паспорт;
 • нотаріально завірений переклад паспорта на українську мову;
 • копію перекладу.

Після подачі документів, протягом трьох днів податкова видасть картку платника податків з реєстраційним номером.

В якій валюті виплачувати зарплату іноземцю?

Не залежно від того, громадянином якої країни є працівник, зарплату він може отримувати тільки в гривні. Ніяких привілеїв у іноземних співробітників немає.

А ось прив'язати зарплату до курсу валют можна, але виплачувати її тільки в гривні.

Якими податками обкладається зарплата працівника іноземця?

До зарплати працівника іноземця застосовується стандартна ставка ПДФО - 18% і ВС - 1,5%. У звіті 1-ДФ такі доходи показуються з ознакою "101".

А ось застосовувати податкову соціальну пільгу до зарплати іноземних співробітників - заборонено.

Що стосується ЄСВ, то тут теж немає ніяких винятків, застосовуємо до бази нарахування 22% і не забуваємо про мінімальну і максимальну базу нарахування ЄСВ. У Додатку 4 суми зарплати та ЄСВ відображаються так само як і по іншим співробітникам. Але не забувайте в графі 6 вказати, що даний співробітник іноземець.

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором