• Від місця на ринку до магазину

 • -

 • Від магазину до торговельної мережі

 • -

 • Від торгівлі до виробництва

Як продати бізнес

04.08.2020

Чому підприємці продають бізнес?
Причин може бути багато: податкове навантаження, криза, проблеми з бізнес-партнером, бажання відпочити від постійної відповідальності тощо. Не залежно від причин, за якими ви вирішили продати своє дітище, вам доведеться пройти чотири етапи.

Етап 1. Від ідеї до реалізації

Як продати бізнес в Україні | Торгсофт

Як для будь-якої матері її дитина найрозумніша і найкрасивіша, так і для кожного підприємця його бізнес найкращий. Однак, якщо ви вирішили продати свій бізнес, вам необхідно буде підкріпити свої переконання фактами, щоб потенційні покупці теж вирішили, що покупка вашого бізнесу - це кращий варіант на ринку. Для цього потрібно буде оцінити ваші активи, зобов'язання, трудові ресурси та бізнес-процеси.

Для того, щоб ваш бізнес був більш привабливим в очах потенційних покупців, його необхідно довести до ладу і розібратися з поточними проблемами. У цьому вам допоможе  аудит бізнесу.

Що дасть аудит бізнесу?

 1. Допоможе знайти та вирішити юридичні ризики.
 2. Виявить ваші сильні сторони та переваги перед конкурентами.
 3. Оцінить вартість вашого бізнесу.
 4. Визначить юридичні складові вашого бізнесу.

В середньому, термін проведення такого аудиту складає від одного до трьох місяців. Для його проведення необхідно наймати сторонню компанію, яка на цьому спеціалізується. Вони вже мають досвід в подібних продажах, а також володіють необхідними знаннями в фінансах і корпоративному праві.

Етап 2. Визначаємося з ціною та структурою угоди

Перш ніж визначитися з ціною, необхідно визначити структуру вашої компанії та вирішити, як саме ви будете її продавати. Залежно від того, з чого складається ваша компанія, вам потрібно буде збудувати юридичну структуру угоди. Наприклад, ваш бізнес складається з п'яти ФОП або у вас є два ТОВ і три ФОП, або у вас великий холдинг з іноземними інвестиціями. Вам необхідно буде вирішити що саме, коли та за якою ціною ви будете продавати.

На цьому етапі вам також знадобитися досвідчений фахівець в галузі права, який допоможе реалізувати подібну угоду. Він розробить структуру і допоможе продати ваш бізнес, дотримуючись законодавства України, а також допоможе уникнути зайвих витрат.

Як порахувати вартість бізнесу

Сколько стоит бизнес | Торгсофт

Після того, як ви визначилися зі структурою угоди, потрібно вирішити скільки може коштувати ваш бізнес. Тут потрібно грамотно підійти до питання, оскільки занадто висока ціна може відлякати покупців. Для визначення вартості вашого бізнесу існує три методи оцінки бізнесу.

Спосіб 1 - витратний. Суть даного методу полягає в наступному: ви прораховуєте, скільки може коштувати створення аналогічного бізнесу з нуля. Так ви зможете оцінити матеріальні активи свого бізнесу, однак оцінити перспективи й дохід можна лише приблизно.

Спосіб 2 - дохідний. Майбутнього покупця цікавить питання коли він зможе "відбити" свої вкладення. За допомогою даного методу можна оцінити розмір майбутнього прибутку на підставі минулих грошових потоків і справжніх. Однак дати точний прогноз за допомогою цього методу не вийде.

Спосіб 3 - порівняльний. Тут оцінюють вартість бізнесу за допомогою коефіцієнтів на підставі даних про продажі аналогічного бізнесу. За допомогою цього методу, можна об'єктивно оцінити, наскільки справедливою є ваша ціна. Точність даного методу, як і попередніх, не є стовідсотковою, оскільки залежить від вибірки, на підставі якої проводиться аналіз.

При визначенні вартості бізнесу, зазвичай використовують комбінацію вищенаведених методів, оскільки жоден з них окремо не оцінює бізнес всебічно. Також не варто забувати, що великий вплив на ціну має попит.

Якщо ви ведете повноцінний облік в Торгсофт, то підрахувати вартість бізнесу можна за декілька секунд у пункті меню Аналіз вартості бізнесу.

Етап 3. Пошук покупця

Як знайти покупця на бізнес | Торгсофт

Після того, як ви визначилися з вартістю вашого бізнесу і вирішили, як саме ви його будете продавати, потрібно визначитися з причинами продажу. Кожен потенційний покупець запитає у вас, чому ви вирішили продати своє дітище. Залежно від вашої відповіді, потенційний покупець зацікавиться вашою пропозицією або втече якомога далі.

Причини продажу бізнесу

Позитивні причини

(вони зрозумілі покупцеві і їх легко підтвердити):

 • переїзд (в інше місто, країну);
 • вихід на пенсію або за станом здоров'я;
 • бізнес створювали для продажу;
 • брак часу на ведення бізнесу.

Нейтральні причини

(вони не викликають підозр у покупця і не впливають на ціну продажу):

 • не вистачає фінансів для подальшого розвитку бізнесу;
 • потрібні інвестиції для розвитку основного бізнесу;
 • втрата інтересу до даного виду діяльності;
 • зміна ринкових умов і висока конкуренція.

Насторожуючі причини

(причини через які покупці насторожено ставляться до ціни та можуть вимагати її обґрунтування та підтвердження):

 • загрожує банкрутство;
 • розбіжності між власниками бізнесу;
 • термінова потреба в грошах;
 • криза.

Де шукати покупця на покупку бізнесу?

Продаж бізнесу не відрізняється від продажу будь-якого іншого товару. Покупців можна знайти на профільних онлайн майданчиках, за допомогою "сарафанного" радіо або звернувшись до фахівців, які займаються подібними угодами. Досить часто компанії які займаються оцінкою бізнесу, допомагають і з пошуком покупців.

Етап 4. Підписання угоди

Підписання документів про продаж бізнесу | Торгсофт

На даному етапі головне - безпека угоди для обох сторін. Повинна бути зрозуміла схема руху грошових коштів, документів і активів. Дотримання законодавства України.

Всі ці етапи не матимуть сенсу, якщо ви не налаштовані на успішне завершення угоди та доведення її до кінця. За статистикою, 80% компаній так і не були продані з вини власників бізнесу, оскільки вони не довели угоду до кінця.

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором