• Від місця на ринку до магазину

 • -

 • Від магазину до торговельної мережі

 • -

 • Від торгівлі до виробництва

Як зареєструвати свої права на торговельну марку?

26.06.2017

Ви відкрили власний бізнес і вклали в нього все: душу, час, сили та гроші. Ваші клієнти рекламують Вас своїм друзям і колегам, бізнес розростається, набирає обертів, здавалося б, ось він довгоочікуваний успіх! І раптом, як грім серед ясного неба, Ви отримуєте претензію про порушення прав на торговий знак. Вам загрожують судовими позовами та вимагають змінити знайому всім назву.

Це могло статися, тому що Ви вирішили: варто якомога більшу увагу приділити матеріальним питанням (приміщення, вивіска, обладнання), - а питання інтелектуальної власності - перевірка і реєстрація торгового знаку - відійшли на другий план.

Щоб уникнути таких неприємностей, розбираймося, що таке торговий знак, навіщо він потрібен і як його зареєструвати.

Торговий знак - що це?

У повсякденному житті Ви можете зустріти назви: логотип, емблема, корпоративна і фірмова символіка/ або фірмова марка, бренд, торгова марка, товарна марка, слоган, фірмовий знак, в українському законодавстві  - товарний знак і знак для товарів і послуг - всі ці назви, по суті, синоніми.

Реєстрація торгового знаку. Рис. 1

В якості товарного знака Ви можете зареєструвати словесне поєднання або графічний елемент, а також їх комбінацію. До словесних елементів відносяться: слово, поєднання слів, власне ім'я, будь-яке поєднання букв і цифр, до графічних - кольорове або чорно-біле зображення, кольори і їх комбінації, тривимірні, голографічні та мультимедійні елементи. Як бачите, тут все залежить тільки від Вашої фантазії.

Торговою маркою не можуть бути загальновживані слова, наприклад "хліб". Також не зареєструють символіку, яка імітує або відтворює державну, назви та символи державних органів не тільки України, а й інших країн, печатки та нагороди. І найважливіше, якщо назва/ зображення Вашого торгового знака схожі на вже зареєстровану товарну марку (або заявлену на реєстрацію), тоді Вам точно відмовлять в реєстрації.

Навіщо мені реєструвати торговий знак?

Реєстрація торгової марки дає наступні переваги:

 • безпеку Вашої продукції/ або товару;

 • збільшення вартості Вашого бренду;

 • можливість продати франшизу;

 • можна зареєструвати унікальний домен ".UA";

 • виключне право на використання торгового знаку;

 • виключне право перешкоджати неправомірному використанню торгового знака, а також право забороняти або дозволяти використовувати дану торговельну марку іншим особам;

 • можливість поставити на баланс підприємства ТМ як нематеріальний актив і отримати позики під заставу торгового знака.

Реєстрація торгового знаку. Рис. 2

Як зареєструвати торговий знак, щоб він належав тільки Вам?

Для того, щоб бути впевненим, що Вашу товарну марку використовуєте тільки Ви, необхідно трохи "витратитися". Найкращий захист забезпечений в тому випадку, якщо Ви зареєструєте свій торговий знак кількома мовами: російська, українська, англійська та інші. Наприклад, Торгсофт® і Torgsoft®. Тут потрібно враховувати, що кожна назва реєструється як нова торгова марка. Якщо Ви розробили фірмовий логотип, його також слід зареєструвати, причому як окремий товарний знак. Чим більше варіантів Ви зареєструєте, тим складніше буде обійти Ваш захист.

Як відбувається процес реєстрації?

Перед тим, як оплачувати держмита і подавати документи на реєстрацію, Вам необхідно провести пошук на схожість та тотожність з уже зареєстрованими торговими марками (®) або заявленими на реєстрацію (™).

Для пошуку Вам знадобиться остання редакція Міжнародного класифікатора товарів та послуг (МКТП). Він складається з 45 класів: 1-34 - товари, 35-45 - послуги. Вам потрібно визначитися, який клас (-си) товарів/ послуг максимально відображають суть діяльності, для якої реєструється торгова марка. Разом з цим, переконайтеся, що в даному класі немає схожих торгових знаків, вже зареєстрованих та/ або заявлених до реєстрації іншою особою, оскільки це може бути причиною відмови.

Основним критерієм, за яким визначають однорідність, - це уявлення у покупця приналежності даного продукту/ послуги одній особі, яка виробляє даний товар або надає дані послуги. Тобто, Ви не зможете зареєструвати вже існуючий торговий знак для схожого товару/ послуги в одному класі, але зможете зробити це для іншого товару в іншому класі.

Ви можете зробити безкоштовний пошук самостійно на сайті Українського інституту інтелектуальної власності (УКРПАТЕНТ) або замовити даний пошук без посередників безпосередньо у філії УКРПАТЕНТУ. Вартість даного пошуку залежить від: виду (словесний, зображення або комбінований) та кількості перевірених класів і термінів. В середньому, через три - сім днів, Вам нададуть звіт про знайдені схожі та тотожні торгові знаки.

Реєстрація торгового знаку. Рис. 3

Після того, як Ви провели пошук і впевнені, що ризики для відмови мінімальні, можна приступати до процесу реєстрації.

Законодавчо не врегульовано, скільки по часу може тривати процес реєстрації. Стандартна процедура триває 12-15 місяців. Якщо в ході реєстрації були допущені помилки або експертиза запросить уточнити які-небудь моменти, терміни можуть бути збільшені. За додаткову плату час реєстрації можна скоротити до 8-8,5 місяців або 4-4,5 відповідно.

Процес реєстрації можна розділити на чотири частини:

 1. Подача заявки.

 2. Формальна експертиза.

 3. Кваліфікаційна експертиза.

 4. Винесення рішення по заявці.

Розгляньмо кожен крок докладніше.

Подача заявки. Вимоги до заповнення заявки прописані в статті 7 Закону, тому заповнити її самостійно не складно. Основна вимога - всі документи повинні бути заповнені українською мовою. Особливу увагу слід приділити транслітерації - будь-які іноземні імена і назви повинні бути написані державною мовою. У разі подання кольорового зображення, переконайтеся, що при роздруківці колірна гамма залишилася незмінною і відповідає Вашому уявленню.

Разом із заявкою подаються такі документи:

 1. Зображення торгового знака формату 8х8 см в електронному та друкованому вигляді: для чорно-білої товарної марки - 5 примірників, для кольорової - 10.

 2. Повний перелік товарів та/ або послуг, для яких передбачається реєстрація товарного знака.

 3. Повне найменування заявника українською мовою (назва фірми та її юридичну адресу або ПІБ і місце проживання фізичної особи).

 4. Якщо реєстрацією займається патентний повірений або компанія, що спеціалізується на цьому, тоді додатково додається нотаріальна довіреність.

Пакет документів потрібно подати особисто або відправити в УКРПАТЕНТ за адресою: 01601, г. Київ, вул. Глазунова, 1. Після того, як Ви подасте документи, Вам видадуть розписку про прийняття документів, в ній буде вказано номер заявки, дата і час.

Протягом 2-х місяців з моменту подачі заявки потрібно оплатити державний збір за її подачу. Ця сума не підлягає поверненню в разі відмови в реєстрації. Розмір і порядок сплати збору вказано в Постанові № 1716. Так, за реєстрацію товарного знака в одному класі МКТП Вам доведеться заплатити 1000 грн (кожен наступний клас + 1000 грн), якщо в заявці міститься кольорове зображення, потрібно доплатити ще 500 грн. У разі спільної реєстрації з іншою особою, вартість зросте на 30%.

Після успішної оплати держмита, Вам прийде повідомлення від Українського інституту інтелектуальної власності про встановлення дати подачі заявки на реєстрацію Вашого знака. Вітаємо, Ви пройшли першу стадію формальної експертизи. Тепер, згідно зі світовою практикою, Ви можете поставити значок біля свого торгового знака.

Реєстрація торгового знаку. Рис. 4

Наступним етапом реєстрації є проходження другої стадії формальної перевірки. На даному етапі заявку перевірять на відповідність наступним вимогам:

 • заявка подана стосовно одного знака;

 • правильно заповнена заявка, чи немає помилок;

 • поданий весь пакет документів або чогось не вистачає.

У разі виявлення помилок Вам прийде запит, на який потрібно відповісти протягом двох місяців. Якщо Ви його проігноруєте і не дасте відповіді, Ваша заявка може бути відхилена.

Після успішного проходження цього етапу Ви отримаєте висновок експерта, та заявка буде передана на наступний етап - кваліфікаційну експертизу. Це найскладніший етап. Експерти перевіряють Вашу заявку на схожість з вже наявними та іншими заявленими на реєстрацію торговими марками.

На даному етапі може бути два варіанти розвитку: Вам прийшла відмова або позитивна відповідь. У разі відмови у Вас є два місяці на подачу мотивованої відповіді на користь реєстрації Вашої товарної марки. При подачі відповіді, необхідно заплатити мито в розмірі 400 грн.

У разі отримання позитивної відповіді необхідно сплатити держмито від 150 грн за публікацію відомостей про реєстрацію Вашого торгового знака. Також необхідно буде оплатити 85 грн за отримання Свідоцтва на знак для товарів і послуг.

Реєстрація торгового знаку. Рис. 5

Необхідно пам'ятати: Свідоцтво дійсне протягом десяти років від дати подання заявки. За шість місяців до закінчення дії Свідоцтва його необхідно продовжувати, заплативши держмито 3000 грн. Ви можете продовжувати дію Свідоцтва кожні десять років нескінченну кількість разів.

Після отримання Свідоцтва Ви можете сміливо ставити значок ® біля свого товарного знака. Він означає, що процес реєстрації завершений, і тільки Ви є власником даної торгової марки.

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором