• Від місця на ринку до магазину

  • -

  • Від магазину до торговельної мережі

  • -

  • Від торгівлі до виробництва

Робота без ФОП: за переказ з картки на картку фізособи — штраф?

11.04.2023

контроль за рухом безготівкових коштів

Нещодавно в інтернеті з’явилася інформація про те, що банки можуть надавати податковим інспекціям інформацію про підозрілі рахунки підприємців та фізичних осіб. При цьому про рух коштів на них — лише за рішенням суду, ініційованим податковою. У разі підозри з боку банківських співробітників про те, що на фізичний рахунок підприємця регулярно надходять кошти, він може бути оштрафований, а його основний банківський рахунок заблокований. Те ж стосується і надто активних рахунків фізосіб. 

Однак питання легітимності ведення підприємницької діяльності — не нове. Передусім розберемо законодавче підґрунтя, яке регламентує дії банків у такій ситуації та дії податкових органів, які хочуть притягнути до відповідальності порушників.

Передісторія

В інтернеті почастішали випадки незаконної торгівлі, коли людина, яка не є фізособою-підприємцем, отримує на свій рахунок різні суми з інших рахунків за продаж товарів чи надання послуг. Це викликало резонанс серед клієнтів фінустанов, які не цілком усвідомлюють законність дій банків у разі виявлення переказів з картки на картку коштів сумнівного походження. 

У кожній фінустанові є відповідальний менеджер, який здійснює фінансовий моніторинг за клієнтами, зокрема за обігом коштів на їх банківських рахунках. Якщо співробітник банку помітить, що рахунок фізособи надто активний, він може передати інформацію щодо цього рахунку до органів контролю. У відповідь податкова може подати заяву до суду та запросити у фінустанови звіт про джерела надходження грошей на підозрілий рахунок. Це все в теорії. Однак на практиці подібних історій наразі мало. 

Законодавчі норми

Згідно з банківським законодавством, банки мають право вимагати від фізосіб пояснення про джерела надходження коштів на рахунки. А виявивши, що на рахунок надходять кошти, наприклад, за продаж речей чи послуг, банк може його заблокувати, а інформацію про підозрілий рахунок передати до державної податкової служби.

Відповідно до ст. 62 Закону «Про банки та банківську діяльність» (про банківську таємницю) банк має право розкривати інформацію про відкриті рахунки — ФОП чи фізичних осіб у декількох випадках:

1)     на запит відповідної фізичної особи,

2)     на запит відповідної юридичної особи щодо зберігання коштів Фондом гарантування вкладів фізичних осіб,

3)     за рішенням суду.

Проте банк може лише інформувати про номер і дату відкриття рахунка на запит ДПС і не розкривати таємницю про рух коштів як по рахунках ФОП, так і по рахунках фізосіб.

Податкові наслідки для ФОП й фізосіб

Доходи ФОП-"єдинників", котрі надійшли на непідприємницький рахунок, оподатковуються як доходи фізичних осіб у розмірі: 18% ПДФО і 1,5% військовий збір. Тобто якщо ФОП приймає платежі на інший, неофіційний рахунок, його притягнуть до відповідальності, яка поширюється на звичайних фізосіб.

Так, у ст. 164 КпАП передбачена адміністративна відповідальність осіб за порушення порядку провадження господарської діяльності. Зокрема, з фізособи може стягуватися штраф від 17 000 грн до 34 000 грн з конфіскацією виготовленої продукції за:

  • ведення підприємництва без державної реєстрації,

  • відсутність попередження державних органів про відкриття бізнесу,

  • здійснення видів діяльності, що підлягають ліцензуванню, без отримання ліцензії та інші правопорушення.

Окрім цього, відповідно до ст. 212 ККУ за відсутність державної реєстрації бізнесу і несплату податків на суму понад 3 405 000 грн підприємця можуть притягнути до кримінальної відповідальності — накласти штраф від 340 500 грн до 567 500 грн або позбавити права обіймати певні посади до трьох років.

Правові норми для фізосіб

Дохід, що підлягає оподаткуванню і надійшов на картковий рахунок фізособи, яка не є підприємцем, підлягає декларуванню фізичною особою, яка його отримала за попередній рік до 1 травня наступного року, а сплата податку до 1 серпня наступного року у розмірі: 18% ПДФО і 1,5% військовий збір.

Виняток становлять:

  • отримання коштів від членів родини,

  • оформлення позики.

Податкові зобов’язання можуть бути нараховані за період максимум 1095 днів, тобто за минулі 3 роки.

Нові-старі правила переказів між банківськими рахунками

З 1 квітня 2023 року затверджуються нові правила банківських переказів з картки на картку фізосіб — відтепер банки передаватимуть інформацію до податкових органів про підозрілі відкриті банківські рахунки — осіб не підприємців. 

Однак, згідно із банківським законодавством, ця норма діяла й раніше, і як і раніше, банки не мають повноважень розкривати інформацію щодо обігу коштів як на рахунку ФОП, так і фізосіб, на запит податкової — без подання відповідного рішення суду. Тобто для того, щоб контрольні служби змогли перевірити стан вашого рахунку, їм спочатку доведеться піти до суду.

Якщо немає рішення суду, фінансова установа має право лише сповістити податкових інспекторів про наявність відкритого рахунку фізособи чи фізособи-підприємця.

Разом з тим факт залишається фактом — у разі виявлення незаконних переказів з карти на картку — до отримувачів застосовуватимуться штрафи від 17 000 грн. На відправників санкції не діятимуть.

Враховуючи вищесказане можемо порадити лише одне — вести свою підприємницьку діяльність у правовому полі, приймати оплату від клієнтів лише на офіційний рахунок ФОП чи юрособи та зареєструвати свій бізнес якомога швидше, щоб уникнути неприємних ситуацій із податковою та фінансового навантаження у вигляді суттєвих штрафів.   

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором