• Від місця на ринку до магазину

 • -

 • Від магазину до торговельної мережі

 • -

 • Від торгівлі до виробництва

Що робити, якщо контрагент – банкрут?

23.05.2021

Контрагент банкрут що робити

У 2020 році щомісяця від 400 до 2 000 компаній проходило процедуру банкрутства. Це означає, що за минулий рік близько 14 000 компаній стали банкрутами. Що ж робити, якщо ви дізналися, що ваш контрагент почав процедуру банкрутства?

Визначаємо стадію процедури банкрутства

Для початку потрібно знати, що після початку процедури банкрутства вашим контрагентом, всі питання будуть вирішуватися через господарський суд.

Процес банкрутства юридичних осіб поділяють на три стадії:

 1. Розпорядження майном боржника.
 2. Санація.
 3. Ліквідація.

Процес банкрутства фізичних осіб - підприємців поділяють на дві стадії:

 1. Реструктуризація боргів.
 2. Визнання банкрутом і припинення підприємницької діяльності.

За 2020 рік тільки 35 фізичних осіб пройшли процедуру банкрутства, а з моменту прийняття “Кодексу України з процедури банкрутства” у 2019 році всього банкрутами оголошено 38 осіб. Водночас за офіційними даними, в боржниках значитися 760 тисяч громадян України. Фізичні особи практично не вдаються до процедури банкрутства, оскільки це дорогий процес. Тому, якщо ваш контрагент почав процедуру банкрутства, то швидше за все - це юридична особа. Про них далі й поговоримо.

Дізнатися, чи проходить ваш контрагент процедуру банкрутства можна на сайті:

Визначаємо, до якого типу кредиторів ви належите

Залежно від того, яким кредитором ви є, ваші можливості будуть відрізнятися:

 1. Конкурсний кредитор. Це означає, що коли суд вирішує: відкривати процедуру банкрутства чи ні, борг вашого контрагента перед вами вже існує і його пора оплачувати, при цьому борг не забезпечений заставою.
 2. Поточний кредитор. Це означає, що ваш контрагент стане вашим боржником після того, як суд відкриє процедуру банкрутства.
 3. Забезпечений кредитор. Це означає, що борг вашого контрагента перед вами забезпечений заставним майном.

Етап 1. Розпорядження майном боржника

Перший етап починається після того, як господарський суд прийняв рішення про відкриття процесу банкрутства. На даному етапі суд вирішує: перейти до процедури санації або відразу до ліквідації.

Якщо ваш контрагент перебуває на першому етапі, а ви є:

 1. Конкурсним кредитором, тоді вам потрібно протягом 30 днів з моменту публікації інформації на сайті Судова влада України, про те що ваш контрагент почав процедуру банкрутства, подати заяву в господарський суд з вашими вимогами до боржника. Якщо ви подасте заяву після 30 днів, суд прийме вашу заяву, однак ви не зможете брати участь в засіданні кредиторів і не будете мати права голосу. Також ваші шанси отримати компенсацію істотно зменшаться. Окрім заяви в суд, ви повинні відправити копію заяви боржнику і розпоряднику майна. І не забудьте сплатити судовий збір. У 2021 році - 4540 грн.
 2. Поточним кредитором, тоді для стягнення боргу з контрагента потрібно подати позов до господарського суду.
 3. Забезпеченим кредитором, тоді ви можете потрапити в першу категорію кредиторів лише за тими боргами, які не забезпечені заставою або ви можете відмовитися від застави. Отримати компенсацію за боргами забезпеченими заставою можна тільки через 170 календарних днів після введення першого етапу банкрутства.

Етап 2. Санація

Санація - це етап, на якому боржнику намагаються допомогти уникнути банкрутства шляхом реструктуризування, відстрочення або переведення боргів.

Якщо ваш контрагент перебуває на другому етапі, а ви є:

 1. Конкурсним кредитором, тоді вам потрібно подати заяву в господарський суд за місцем реєстрації контрагента зі своїми претензіями. Тут термін подачі 30 днів значення не має, оскільки на процедуру санації вплинути не вийде.
 2. Забезпечений кредитор, тоді ви зможете отримати компенсацію за боргами забезпеченими заставою через 60 календарних днів після затвердження судом плану санації.

Етап 3. Ліквідація

На останньому етапі рішення про визнання контрагента банкрутом вже прийнято і починається ліквідація підприємства.

Якщо ваш контрагент перебуває на третьому етапі, а ви є:

 1. Поточним кредитором, тоді вам потрібно подати заяву в господарський суд. Чим раніше ви подасте заяву, тим більше шансів отримати компенсацію. Суд встановлює черговість погашення боргів в тому порядку, в якому заява потрапила до суду. Якщо ви подасте заяву занадто пізно, то на момент настання вашої черги у боржника вже може не бути грошей або майна для погашення боргу. Разом із заявою до суду потрібно відправити копію контрагенту і ліквідатору. І не забудьте сплатити судовий збір. У 2021 році - 4540 грн.
 2. Конкурсним кредитором, тоді ви можете тільки чекати, коли інші борги вашого контрагента будуть погашені й черга дійде до вас. Тобто висока ймовірність, що для розрахунків з вами у контрагента вже не вистачить грошей або майна. При цьому борг вашого контрагента перед вами буде вважатися погашеним.
 3. Забезпеченим кредитором, тоді ваші вимоги або вже погашені за рахунок застави, або ви стали конкурсним кредитором.

Як списати заборгованість контрагента?

Після того як ви дізналися про процедуру банкрутства вашого контрагента, ви можете списати заборгованість або взяти участь в процедурі банкрутства і спробувати повернути свої гроші.

Якщо ви не хочете судитися з банкрутом, то податківці дозволяють списувати заборгованість, посилаючись на п. 14.1.11 ПКУ.

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором