• Від місця на ринку до магазину

  • -

  • Від магазину до торговельної мережі

  • -

  • Від торгівлі до виробництва

Обмеження розрахунків готівкою для підприємців та фізосіб

27.04.2023

Ліміти готівкових розрахунків між покупцями та підприємцями регулюються Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженим постановою Правління НБУ від 29 грудня 2017 року № 148 (далі — Положення № 148).

Також це Положення визначає Порядок ведення касових операцій під час виробництва, продажу, придбання товарів чи послуг між юридичними особами (крім банків) та:

  • їх відокремленими підрозділами незалежно від організаційно-правової форми та форми власності, 

  • органами державної влади, органами місцевого самоврядування,

  • підприємцями,

  • фізичними особами.

Розрахунки ФОП, юросіб між собою та фізособами

Підприємці різних форм власності мають право розраховуватись готівкою впродовж одного дня за одним або кількома платіжними документами (рахунками):

✅ Між собою — у розмірі до 10 000 грн,

✅ На рахунок фізичних осіб — у розмірі до 50 000 грн.

Платежі понад граничні суми потрібно проводити через посередників — фінансові сервіси та сервіси онлайн-платежів, таким чином, щоб гроші були проведені із рахунку на рахунок або через каси фінансових посередників для їх переказу на потрібні рахунки.

Кількість суб’єктів господарювання та фізичних осіб, з якими можна розрахуватись готівкою протягом дня, не обмежується. Ліміт встановлюється на готівкові платежі одного суб’єкта господарювання.

Обмеження стосується також розрахунків під час оплати за товари, придбані за готівку, одержаній за допомогою платіжного інструменту.

Порядок здійснення розрахунків готівкою фізособами

У п. 7 розділу II Положення № 148 визначено, що фізичні особи мають право розраховуватись готівкою:

✅ З бізнесом впродовж одного дня — до 50 000 грн.

Суми, більші за 50 000 грн, проводяться через посередників — фінансові сервіси чи онлайн-платежі, переказом коштів із рахунку на рахунок або готівкою у касі фінансових посередників на рахунок підприємця.

✅ Фізичні особи між собою за договорами купівлі-продажу, які підлягають нотаріальному посвідченню — до 50 000 грн.

Платежі на суму понад 50 000 грн потрібно переказувати з рахунку на рахунок або внесення або переказу коштів на рахунки.

Безготівкові розрахунки — не обмежуються по сумі на день

Враховуючи те, що Положення № 148 встановлює обмеження лише для готівкових розрахунків, підприємці можуть розраховуватись у безготівковій формі за допомогою електронних платіжних засобів — POS-терміналів та інтернет-еквайрингу. Такі розрахунки не мають лімітів суми на день.


Тож, якщо ваш торговий оборот перевищує зазначені денні ліміти, і ви не хочете проводити подвійні перекази готівкою через фінансових посередників, єдиний вихід — перейти на безготівкові розрахунки та встановити банківські POS-термінали. 

А щоб вести діяльність у правовому полі, радимо не баритися і встигнути встановити РРО — реєстратор розрахункових операцій — до початку прийдешніх перевірок бізнесу податковими 1 липня 2023 року. 

➢До речі, програмний РРО (ПРРО) без абонплат можна зареєструвати в Торгсофт і придбати його за зниженими цінами до 1 липня. 

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором