• Від місця на ринку до магазину

 • -

 • Від магазину до торговельної мережі

 • -

 • Від торгівлі до виробництва

Податковий борг - привід для заборони на виїзд за кордон?

11.10.2020

Ми продовжуємо серію статей присвячених питанням податкового боргу. У даній статті розповімо про те коли та в яких випадках ФОП або посадовій особі юридичної особи можуть заборонити виїжджати за межі України через податковий борг, і як таку заборону зняти.

Податковий борг та заборона на виїзд за кордон

Підстави для заборони виїзду за кордон

Закон України "Про порядок виїзду з України та в'їзду в Україну громадян України" регулює питання в'їзду і виїзду громадян з території країни, як зрозуміло з назви. У статті 6 цього закону зазначено, що право на виїзд громадянина України може бути тимчасово обмежено, якщо така людина ухиляється від виконання обов'язків, покладених на нього судовим рішенням або виконавчими органами до моменту їх виконання.

Це означає, що якщо до податкового виконавця потрапили документи про стягнення податкового боргу, така ситуація може послужити приводом для заборони на виїзд за кордон.

Документи до державного виконавця можуть потрапити у двох випадках:

 1. Суд постановив стягнути податковий борг з фізособи, ФОП або юридичної особи, оскільки така особа не виконала свої обов'язки добровільно.
 2. Боржник не сплатив заборгованість по ЄСВ протягом 10 днів з моменту отримання вимоги про сплату.

Зверніть увагу: заборону на виїзд за кордон може накладати тільки суд.

Якщо державний виконавець відкриває виконавче провадження, то автоматично заборона до боржника не застосовується. Тільки після звернення виконавця до суду, боржнику можуть заборонити залишати межі країни. Водночас при відкритті справи, виконавець повинен довести суду, що боржник навмисно ухиляється від виконання судового рішення або від сплати ЄСВ-вимоги.

Після того як суд отримає заяву державного виконавця, суд розглядатиме справу без повідомлення сторін. Тому ФОП, фізособа чи посадова особа юридичної особи можуть і не дізнатися, що у них є заборона на виїзд за кордон.

Як дізнатися, що є заборона на виїзд за кордон?

Для того, щоб дізнатися, можете ви залишати країну чи ні, є кілька способів:

 1. Звернутися до Державної митної служби України з запитом у Головний центр обробки спеціальної інформації. Такий запит можна подати особисто або поштою.
 2. Перевірити самостійно в автоматизованій системі виконавчого провадження за ідентифікатором доступу та номером виконавчого провадження. Номер і ідентифікатор будуть вказані в постанові виконавця.
 3. Якщо у вас є постанова держвиконавця, можна так само самостійно перевірити в Єдиному державному реєстрі судових рішень за номером виконавчого провадження.

Як зняти заборону на виїзд за кордон?

Зняти заборону на виїзд за кордон можна. Обирайте будь-який з варіантів:

 • погасіть податковий борг;
 • оскаржуйте податкове повідомлення-рішення або ЄСВ-рішення, тим самим добившись їх скасування;
 • подайте до суду, який наклав заборону, заяву про скасування обмеження;
 • оскаржуйте судове рішення в апеляційному суді.

У наступній статті розповімо про те, в якій послідовності потрібно оплачувати зобов'язання.

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором