• Від місця на ринку до магазину

  • -

  • Від магазину до торговельної мережі

  • -

  • Від торгівлі до виробництва

Податковий борг на єдиному податку

05.10.2020

Наявність податкового боргу ускладнює життя будь-якого суб'єкта господарювання, а ось платнику єдиного податку він ще загрожує і втратою статусу єдиноподатника. Детальніше про це поговоримо в даній статті.

Податковий борг на єдиному податку: які ризики?

Коли можна втратити статус платника єдиного податку через податковий борг?

Статус платника єдиного податку можна втратити в разі наявності податкового боргу в сумі, що перевищує 1020 гривень, протягом двох календарних кварталів станом на перше число місяця. При наявності таких критеріїв, платник податків зобов'язаний самостійно в кінці другого кварталу перейти на загальну систему оподаткування, тобто автоматичного переходу і позбавлення статусу єдиноподатника не відбудеться.

Наприклад, станом на 1 квітня, 1 травня, 1 червня, 1 липня, 1 серпня та 1 вересня у підприємця на єдиному податку є заборгованість по сплаті податку (будь-якого) в сумі 1020,01 гривня (тобто максимально допустима заборгованість більша на 1 копійку), в такому випадку з 1 жовтня такий підприємець зобов'язаний буде працювати на загальній системі оподаткування. Для переходу на загальну систему необхідно за 10 календарних днів до кінця кварталу подати до податкової заяву про перехід на загальну систему оподаткування.

Якщо підприємець спрощенець самостійно не перейде на загальну систему, тоді це за нього зробить податкова з першого числа кварталу, наступного за кварталом, в якому порушення було допущено. Зверніть увагу, не з моменту, коли податкова таке порушення виявить, а саме з моменту, коли таке порушення сталося. Тобто фіскали можуть здійснити такий перехід "заднім числом". Такий перехід загрожує штрафами та пенею за несплату відповідних податків, які передбачені загальною системою оподаткування.

Що належить до податкового боргу?

Якщо у підприємця є податковий борг, який виник за податковими зобов'язаннями не пов'язаним з господарською діяльністю підприємця єдиноподатника, тоді він не може бути підставою для позбавлення статусу спрощенця й анулювання свідоцтва єдиного податку.

До того ж не всі заборгованості по сплаті податків можуть вважатися податковим боргом, оскільки він складається з: узгодженого податкового зобов'язання, штрафу і пені. Для того, щоб податкові зобов'язання та штраф стали податковим боргом, їх потрібно узгодити, а ось пеня узгодження не вимагає.

Коли штраф стає узгодженим?

Після того як підприємець отримає податкове повідомлення-рішення з вказаною сумою штрафу, такий штраф за прострочення сплати податку стає узгодженим. Без повідомлення штраф у податковий борг не перетвориться.

Відлік часу на сплату штрафу починається після отримання підприємцем податкового повідомлення-рішення. Якщо ж повідомлення не надсилали, то і немає прострочення платежу. Якщо протягом 1095 днів з моменту виникнення заборгованості, податкова не надіслала повідомлення з сумою штрафу за прострочення сплати податкового зобов'язання, то вони вже не мають права вимагати від вас сплати такого штрафу.

Що таке узгоджене податкове зобов'язання?

Узгоджене податкове зобов'язання - це та сума, яку платник самостійно розрахував і вказав в декларації або зобов'язання розраховане податковою, але не оскаржене в установлений термін.

Для ФОП на третій групі податкове зобов'язання визначається щокварталу в момент подачі декларації. Не сплатили те, що нарахували, з'явився податковий борг.

Для ФОП першої та другої групи податкові зобов'язання визначаються податковою, оскільки вони зобов'язані авансом сплачувати єдиний податок щомісяця до 20 числа.

А ось наявність податкового боргу з ЄСВ до втрати статусу платника єдиного податку не призведе.

Якщо у підприємця в картці платника податків є недоплата це не означає, що він має податковий борг. Для того, щоб втратити статус платника єдиного податку фіскали повинні провести перевірку і на підставі акту зможуть анулювати свідоцтво. Якщо протягом 1095 днів не буде проведено перевірки, то і статусу спрощенця позбавити вас не зможуть, оскільки термін позовної давності минув. В такому випадку, підприємець звільняється від сплати податкового боргу та він підлягає списанню.

У наступній статті розповімо про те, в яких випадках можуть заборонити покидати країну, якщо у ФОП є податковий борг.

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором