• Від місця на ринку до магазину

 • -

 • Від магазину до торговельної мережі

 • -

 • Від торгівлі до виробництва

Податковий борг: що це, коли та як виникає

21.08.2020

Ми вирішили випустити нову серію статей. Цього разу розглянемо питання, пов'язані з податковим боргом. Дізнаємося що це таке, як він виникає, які можуть бути наслідки, як його погасити та багато інших питань. І почнемо розбиратися в цьому питанні з основ: що таке податковий борг, коли і як він виникає?
Як перевірити податковий борг| Торгсофт
Податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов'язання, яку платник податків не сплатив у встановлений термін, а також неоплачена пеня, яку нараховують відповідно до Податкового кодексу України.

Що таке сума грошового зобов'язання?

У це поняття включають:

 1. Податкові зобов'язання: податки й збори; сума зазначена в податковому векселі; кошти сформовані внаслідок податкової пільги, але використані не за призначенням.
 2. Інші зобов'язання, контрольовані податковою, наприклад держдивіденди (ЄСВ недоїмка сюди не входить і податковим боргом не вважається).
 3. Штрафи за порушення податкового законодавства, Закону про РРО та Закону про алкоголь, тютюн і паливо.
 4. Штрафи та пеня за порушення у сфері ЗЕД.
 5. Пеня.

Що таке узгоджене зобов'язання?

Ключовим моментом у визначенні податкового боргу, є узгоджене грошове зобов'язання. Підстави для узгодження можуть бути наступними:

 1. Подано декларацію або уточнюючий розрахунок - зобов'язання вважатиметься узгодженим в момент подачі декларації, а податковий борг виникатиме з дати, яка настає після граничного терміну сплати податку.
 2. Закінчилася процедура адміністративного оскарження рішення податкової про донарахування - цей термін настає через 10 робочих днів після отримання спірного рішення. Це означає, що на 11-ий день, після отримання рішення про перевірку зобов'язання стане узгодженим, а якщо ви будете його оскаржувати, то воно стане узгодженим після отримання рішення по вашій скарзі.
 3. Набуло чинності судове рішення щодо спірного податкового повідомлення - якщо після отримання податкового повідомлення ви протягом 10 робочих днів встигнете подати позов на оскарження отриманого рішення, тоді зобов'язання вважатиметься узгодженим після отримання судового рішення, якщо ви не встигнете подати позов у ​​відведені терміни, тоді на 11-ий день, після отримання податкового повідомлення, зобов'язання по ньому будуть вважатися узгодженими.

Коли з'являється податковий борг?

Податковий борг виникає на наступний день після граничного терміну сплати податкових зобов'язань.

Терміни сплати податкових зобов'язань такі:

 • для податкових зобов'язань задекларованих самостійно - протягом 10 календарних днів, після подачі декларації;
 • для сплати ПДФО і ВС податковими агентами - в момент виплати доходу;
 • для зобов'язань нарахованих податковими інспекторами - протягом 10 робочих днів, наступних за днем ​​отримання податкового повідомлення.


Якщо граничний термін сплати податкових зобов'язань припадає на вихідний або святковий день, тоді такий термін переноситься на наступний робочий банківський день, після такого вихідного або свята.

Які можуть бути наслідки за наявність податкового боргу?

Якщо у вас є податковий борг, вам може загрожувати:

 • штраф за несплату податкового зобов'язання та пеня;
 • податкова може застосувати податкову заставу;
 • податкова може заарештувати ваше майно і рахунки;
 • податкова може примусово реалізувати ваше майно і стягнути гроші з рахунків;
 • можуть анулювати статус платника єдиного податку або відмовити в реєстрації платником єдиного податку;
 • для ФОП і посадових осіб юридичної особи можуть заборонити виїжджати за кордон.

Якщо сума податкового боргу понад 1020 гривень, тоді платник отримає податкову вимогу, а якщо сума менше, то ніяких повідомлень не висилають.

Оскарження податкового боргу

У різних ситуаціях можуть бути різні процедури оскарження податкового боргу. Розглянемо дві найпоширеніші причини для оскарження:

 1. Оскарження податкового повідомлення-рішення: можна оскаржити в адміністративному порядку або в судовому. Якщо податкове зобов'язання визначив платник самостійно, то його оскаржити не можна.
 2. Оскарження податкової вимоги: можна оскаржити протягом 10 днів в адміністративному порядку або в протягом 1095 днів у судовому порядку.


При оскарженні податкової вимоги, не можна заперечувати суму зобов'язання, оскільки вона вважається узгодженою. А ось повністю скасувати штрафні санкції можна з різних причин, наприклад якщо неправильно були визначені суми штрафів та пені. Адміністративні скарги потрібно подавати відразу до Державної податкової служби України.

У наступній статті поговоримо про розмір штрафів за несвоєчасну сплату податків.

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором