• Від місця на ринку до магазину

 • -

 • Від магазину до торговельної мережі

 • -

 • Від торгівлі до виробництва

Незаконне звільнення працівника: що робити підприємцю?

07.06.2021

Коли роботодавець звільняє працівника, він сподівається більше ніколи з ним не стикатися. Однак, якщо звільнення було незаконним, колишній працівник може звернутися до суду для відновлення справедливості. Такі ситуації трапляються досить рідко, при цьому суди часто стають на бік працівника і зобов'язують роботодавця поновити співробітника на посаді. Про те як відновити співробітника, як показати у звітності і що робити з прогулом, читайте у цій статті.

Як відновити звільненого співробітника за рішенням суду?

Ст. 235 ч. 7 КЗпП зобов'язує роботодавця негайно відновити незаконно звільненого співробітника за рішенням суду. Не має значення, чи згодні ви з таким рішенням або будете його оскаржувати. Спочатку потрібно відновити працівника, а потім судитися далі. Датою поновлення працівника на посаді буде дата оголошення судом свого рішення, а не дата вступу в силу даного рішення.

Рішення суду про поновлення працівника буде вважатися виконаним, якщо дотримані три умови:

 1. Роботодавець видав Наказ про поновлення працівника на посаді, а співробітник ознайомився з ним і засвідчив підписом.
 2. Працівник допущений до виконання своїх обов'язків.
 3. У трудовій книжці зроблено запис про поновлення на посаді.

Зверніть увагу! За документами датою відновлення працівника буде не дата рішення суду, а дата звільнення. Наприклад, співробітника звільнили 3 травня 2021 року, суд виніс рішення про незаконне звільнення та зобов'язав поновити працівника на посаді 10 червня 2021 року. Датою відновлення співробітника на роботі буде 3 травня 2021 року.

Що писати в наказі про відновлення?

У Наказі про відновлення на роботі потрібно вказати ту ж посаду, з якої був звільнений співробітник. Крім того, за час вимушеного прогулу потрібно виплатити середню зарплату.

Приклад тексту наказу:
"Відновити:
Іванова Петра Михайловича на посаді продавця з 3 травня 2021 року, із виплатою середнього заробітку за період вимушеного прогулу в розмірі 5000 гривень.
Підстава: постанова суду (назва суду) № 1 від 10.06.2021 року. "

Співробітник повинен ознайомитися з наказом під розпис.

Підписувати новий трудовий договір не потрібно, оскільки рішення суду про поновлення працівника на посаді скасовує дію наказу про звільнення. На цій же підставі не потрібно повідомляти податкову про прийняття на роботу нового співробітника, оскільки ваші робочі відносини з таким співробітником тривають.

Як внести запис у трудову книжку?

Оскільки суд визнав звільнення незаконним, то і запис у трудовій про звільнення вважається недійсним. Закреслювати такий запис не потрібно.

У графі 3 потрібно написати повну назву роботодавця. У наступному рядку в графі:

 • 1 - наступний порядковий номер;
 • 2 - дата відновлення на посаді (в нашому прикладі 3 травня 2021 року);
 • 3 - пишемо "Запис № (номер запису, який суд визнав незаконним) недійсний. Поновлений на попередній роботі ";
 • 4 - Наказ про поновлення на роботі № ... від ...

Що писати в особовій картці?

Внести зміни до особової картки працівника можна двома способами:
Закреслити запис про звільнення, і написати: "Запис недійсний. Співробітник відновлений на роботі на підставі Наказу № ... від ... "
Завести нову особову картку і до неї приєднати стару картку.

Що писати в табелі робочого часу?

На співробітника, який був відновлений на посаді потрібно створити окремий коригувальний табель робочого часу за весь період вимушеного прогулу. У табелі проставити позначку "ІН" або "22".

Що із середнім заробітком?

Середній заробіток за час вимушеного прогулу виплачується за весь час такого прогулу, але не більше ніж за рік.

Для розрахунку середнього заробітку, беруться останні два календарні місяці роботи до звільнення. Порядок розрахунку передбачений Постановою № 100. Сума, яку зобов'язує виплатити працівникові суд вказується без урахування податків і зборів, тобто з цієї суми потрібно утримати ПДФО (18%) і ВС (1,5%) і нарахувати ЄСВ (22%). Тільки потім можна виплачувати її працівнику.

При нарахуванні ЄСВ, потрібно перевіряти мінімальні та максимальні значення. Якщо ЄСВ за якийсь місяць буде нижче мінімального значення, тоді потрібно буде зробити доплату.

Виплачені суми потрібно буде показати в об'єднаній звітності, а саме в додатках Д1 і 4ДФ.

Чи потрібно повертати вихідну допомогу?

Якщо працівникові при звільненні було виплачено вихідну допомогу, наприклад у зв'язку зі скороченням штату, така допомога при відновленні на роботу повертати не потрібно.

Чи має відновлений співробітник право на відпустку?

Попри те, що працівник не працював якийсь час, період вимушеного прогулу входить в трудовий стаж і дає поновленому працівникові право на відпустку. Тобто після відновлення на посаді співробітник може скористатися основною щорічною відпусткою, але не має права на щорічну додаткову відпустку.

Якщо ж при звільненні працівника була виплачена компенсація за невикористану відпустку, то при відновленні його на роботі, право на щорічну відпустку вважається використаним.

Що робити, якщо на місце звільненого співробітника прийнятий інший працівник?

Якщо на місце звільненого працівника прийнято іншу людину, то її слід звільнити на підставі ст. 40 п. 6 КЗпП. При цьому, спочатку роботодавець повинен запропонувати новому співробітнику іншу посаду. Якщо новий співробітник відмовиться від запропонованої роботи, тоді його можна звільняти. Якщо іншу посаду не запропонувати, а відразу звільнити співробітника, тоді таке звільнення буде вважатися незаконним.

Як звільнити відновленого працівника?

Як ми писали вище, роботодавець зобов'язаний відновити працівника за рішенням суду негайно. Однак, продовжувати судові тяжби ніхто не забороняє і роботодавець має право оскаржити рішення суду в апеляційному суді.

Якщо апеляційний суд визнав звільнення законним, роботодавець має право звільнити відновленого працівника. Для цього потрібно видати Наказ про скасування наказу про поновлення працівника на посаді й зробити запис у трудовій.

Середній заробіток, який був виплачений відновленому і знову звільненому працівникові за період вимушеного прогулу залишається у працівника.

Що загрожує роботодавцю, якщо він не відновить звільненого працівника?

Якщо роботодавець не відновить працівника на посаді на підставі рішення суду, йому загрожує штраф від 3400 грн до 5100 грн, при цьому роботодавцю дається новий термін для приведення судового рішення у силу.

Якщо роботодавець не відновлює працівника після повторного судового рішення, тоді йому виписують подвійний штраф і заводять кримінальну справу.

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором