• Від місця на ринку до магазину

 • -

 • Від магазину до торговельної мережі

 • -

 • Від торгівлі до виробництва

Як оскаржити податкове повідомлення-рішення?

11.07.2021

Підприємці часто стикаються з тим, що після перевірки податковими органами, вони отримують податкове повідомлення - рішення (далі ППР). Бувають ситуації, коли підприємець не згоден з тим рішенням, яке прийняв інспектор. В цьому випадку ФОП має право оскаржити таке рішення.

Як оскаржити ППР?

Після отримання ППР, його можна оскаржити декількома способами:

 1. Адміністративне оскарження - скарга подається в ДПСУ.
 2. Судове оскарження - скарга подається до суду.
 3. Скарга на гарячу лінію "Пульс" - у разі вимагання хабаря.
 4. Подача скарги до Ради бізнес - омбудсмена, Мінфіну, Комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики.

Порядок адміністративного оскарження ППР

Після того як підприємець отримав ППР і вирішив його оскаржити, необхідно звернутися до вищого контролюючого органу, тобто в ДПСУ. Дана вимога прописана в ст. 56 ПКУ і в Порядку № 916.

Адміністративне оскарження ППР вважається досудовим порядком вирішення спору, але ніхто не забороняє пропустити даний етап і одразу звернутися до суду. Однак, якщо підприємець одразу подасть скаргу до суду, не спробувавши оскаржити рішення адміністративно, то рішення суду буде прийнято остаточно і якщо рішення буде прийнято на користь податківців, то його оскаржити вже буде не можна.

Адміністративне оскарження ППР складається з п'яти кроків:

 1. Складання скарги на ППР.
 2. Подача скарги в ДПСУ.
 3. Інформування про скаргу перевіряючих.
 4. Очікування рішення ДПСУ.
 5. Отримання результату оскарження.

Крок 1. Складання скарги на ППР. Скарга складається в довільній формі з урахуванням вимог розділу 4 Порядку № 916. За основу можна взяти шаблон, який пропонувала ДПАУ у 2004 році.

До скарги потрібно прикріпити документи, які доводять правоту підприємця.

Скаргу може підписати або сам підприємець, або уповноважена особа (тоді потрібно додати документи, що підтверджують право такої особи на складання і подачу скарги).
Крок 2. Подача скарги в ДПСУ. Скаргу можна подати особисто, в електронному вигляді через кабінет платника податків, або відправивши рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

На те, щоб подати скаргу, у підприємця є 10 робочих днів з моменту отримання ППР. З цього моменту всі нараховані податківцями суми вважаються неузгодженими й не перетворюються в податковий борг.

Якщо ви пропустили десятиденний термін, ви можете оскаржити ППР протягом шести місяців, для цього потрібно подати в ДПСУ:
скаргу;
клопотання про поновлення пропущеного строку на подачу скарги в адміністративному порядку;
копію документів, що підтверджують пропуск строків оскарження з поважних причин.

Зверніть увагу! У разі оскарження ППР після 10 днів, нараховані податківцями суми вважаються узгодженими та виникає податковий борг.

Крок 3. Інформування про скаргу перевіряючих. Разом з поданням скарги до ДПСУ, необхідно в довільній формі скласти лист до податкової, яка виписала ППР, з повідомленням про те, що ви подали скаргу в ДПСУ на ППР.

Крок 4. Очікування рішення ДПСУ. Після отримання скарги, ДПСУ розглядає її протягом 20 календарних днів. Податківці можуть продовжити термін до 60 календарних днів, в такому випадку вони направлять повідомлення про продовження термінів.

Якщо протягом 20 або 60 днів після подачі скарги відповідь не було надано, тоді скарга вважається задоволеною на користь підприємця.

Підприємець, який подає скаргу на ППР, має право бути присутнім під час розгляду скарги, для цього необхідно в самій скарзі вказати про своє бажання. Якщо підприємець не з'явився в призначений час на розгляд, то скарга буде розглянута без його участі.

Крок 5. Отримання результату оскарження. За результатами розгляду скарги ДПСУ може винести рішення:

 • скаргу задоволено повністю - ППР скасовується і подальше оскарження припиняється;
 • скаргу задоволено частково - підприємець отримає НУР з перерахованими податковими сумами;
 • скарга незадоволена - ППР залишається в силі. Крім того, податківці можуть виявити ще додаткові порушення і надіслати нове ППР зі збільшеною сумою податкових зобов'язань.

Якщо рішення ДПСУ не влаштовує підприємця, тоді він може звернути до суду.

Порядок судового оскарження ППР

Як ми писали вище, підприємець може після отримання ППР пропустити етап адміністративного оскарження та одразу звернутися до суду. Або якщо за результатами адміністративного оскарження ДПСУ прийняла сторону перевіряючих, тоді можна оскаржити рішення в суді.

Судове оскарження ППР складається з трьох кроків:

 1. Складання судового позову.
 2. Сплата судового збору.
 3. Подача позову.

Крок 1. Складання судового позову. Незалежно від того, подавали ви скаргу в ДПСУ чи ні, позов складається на податкову, яка склала ППР. Для складання позову, краще звернутися до юриста або адвоката. У позові необхідно коротко викласти свою позицію з точки зору податкового та бухгалтерського обліку.

Оскільки у судді немає бухгалтерської освіти, для отримання рішення на вашу користь, можна замовити судово - бухгалтерську експертизу. З її висновками судді практично завжди погоджуються.

Крок 2. Сплата судового збору. Розмір судового збору встановлено ст. 4, ч. 2, п. 3 Закону України "Про судовий збір".
 
Крок 3. Подача позову. Позов необхідно подати до окружного адміністративного суду або за місцем реєстрації підприємця, або за місцем реєстрації податкового органу, який видав ППР.

Ну подачу позову у підприємця є 1095 днів з моменту отримання ППР, якщо не було адміністративного оскарження або місяць з моменту завершення адміністративного оскарження. 

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором