• Від місця на ринку до магазину

  • -

  • Від магазину до торговельної мережі

  • -

  • Від торгівлі до виробництва

Сплата за товар бонусами

11.10.2020

Для залучення покупців, практично у всіх магазинах, розроблені бонусні програми. Умови для нарахування або списання бонусів у всіх різні, але принципи роботи бонусної системи скрізь однакові: купи товар - отримай бонус за покупку, а потім оплати цими бонусами за новий товар. А після вилучення з обороту 1,2,5 і 25 копійок в багатьох магазину здачу стали додавати до бонусів на карту. У даній статті ми розповімо, як показувати в обліку нарахування та списання бонусів.

Облік бонусів | Торгсофт

Якщо ви вирішили створити програму лояльності для своїх покупців, в першу чергу пропишіть умови такої програми: як нараховуються бонуси, на що їх можна витратити, хто може отримати бонусну карту і за яких умов, який максимальний розмір знижки може отримати власник дисконтної картки та інше. Всі ці умови повинні бути прописані та опубліковані у вас на сайті (якщо це інтернет-магазин) або знаходитись на видному місці (якщо це офлайн магазин).

Перш ніж дізнатися, як показувати в обліку оплату бонусами, розберімось з основами.

Принцип бонусної програми

Бонусна програма або програма лояльності найчастіше застосовується в роздрібних магазинах. Її суть полягає в наступному: клієнт робить покупку в магазині за повною вартістю, від суми покупки на бонусну картку зараховується певний відсоток (бонус). При здійсненні наступної покупки клієнт може розрахуватися за товар накопиченими бонусами.

Бонус - це свого роду зобов'язання продавця надати знижку покупцю, якщо він вирішить скористатися цим правом при покупці.

Після того як ви пропишете умови програми лояльності, вам необхідно виготовити дисконтні (бонусні) карти.

Дисконтні та бонусні карти

Дисконтні картки в бухгалтерському обліку належати до матеріальних активів, їх оприбутковують на баланс в розділ "Інші матеріали". Такі карти не є електронним платіжним засобом!

Первісна вартість дисконтних карт визначається:

  • при придбанні у сторонньої компанії;
  • при самостійному виготовленні (за ціною виробничої собівартості).


Дисконтні картки видаються покупцеві або безплатно, або продаються за символічну вартість. Якщо карта видається безплатно, тоді витрати на її придбання або виготовлення включають у "Витрати на збут". Якщо карта продається покупцеві, тоді доходи включають у "Дохід від продажу інших оборотних активів" або в "Собівартість реалізованих виробничих запасів".

Якщо компанія є платником ПДВ і продає дисконтні картки своїм покупцям, тоді такий продаж вважається постачанням і є об'єктом обкладення ПДВ.

З безплатною ж роздачею дисконтних карт справа йде складніше, тут ситуація неоднозначна. Оскільки сама по собі бонусна картка не має самостійної цінності й економічної вигоди покупцеві не дає (вона являє собою право покупця на знижку), то як товар вона розглядатися не може. Отже, і мінімальної бази оподаткування немає. З іншого боку, податкові інспектори можуть визначити мінімальну базу виходячи з вартості придбання дисконтних карт. У цьому випадку краще нараховувати податкові зобов'язання виходячи із вартості придбання або виготовлення бонусних карт.

Нарахування бонусів

Якщо клієнт купує товар уперше й отримує дисконтну карту, то на першу покупку він знижку не отримує, значить товар продається за повною вартістю. В обліку такий продаж показуємо як звичайну реалізацію, визнаємо отриману суму доходом і нараховуємо податкові зобов'язання з ПДВ на всю суму.

При купівлі товару, на бонусну карту клієнта нараховується певний відсоток. Нагадаємо, бонусна карта являє собою право покупця в майбутньому купити товар зі знижкою шляхом списання бонусів з карти. Клієнт може скористатися таким правом, а може і відмовитися. Тому бонуси в бухгалтерському обліку розглядаються як "Непередбачені зобов'язання" і враховуються на позабалансовому рахунку. Якщо термін дії бонусів закінчиться, а покупець ними до цього моменту не скористається, тоді бонуси списують з позабалансового рахунку.

Для платників ПДВ є хороша новина, нараховані бонуси на дисконтну карту покупця не є об'єктом оподаткування та податкові зобов'язання не нараховуються.

Оплата за товар бонусами

При оплаті за товар бонусами, можна виділити дві схеми роботи:

  • покупець отримує право на знижку в майбутньому;
  • покупець оплачує товар бонусами.

Розглянемо кожен варіант докладніше.

Право на знижку

Купуючи товар зі знижкою, її розмір залежить від умов, прописаних у програмі лояльності. Немає ніяких вимог щодо мінімального або максимального відсотка знижки. Кожен магазин визначає її самостійно.

Якщо ви купуєте кілька товарів одним чеком, тоді розмір знижки повинен розподілятися пропорційно на всі товари в чеку. Якщо ви продаєте товар по 100% знижці (наприклад товар коштує 300 гривень і у клієнта є 300 бонусів на карті), тоді такий продаж в бухгалтерському обліку показують як безоплатну передачу товару в рекламних цілях.

Доходом від продажу буде вважатися сума сплачена за товар покупцем з урахуванням знижки. ПДВ буде обкладатися вартість товару відображена в Z-звіті (наприклад товар коштує 100 гривень мінус знижка 7%, в Z-звіт потрапить 93 гривні оплачені покупцем), але не нижче ціни придбання. Якщо клієнт отримуючи знижку, купує товар нижче вартості придбання, тоді необхідно донарахувати ПДВ.

При цьому потрібно буде скласти дві податкові накладні:

  1. на суму, зазначену в Z-звіті за день (з урахуванням наданих знижок);
  2. на суму перевищення ціни закупівлі над ціною реалізації.

Оплата бонусами

Нараховуючи бонуси, на думку податківців, ви визнаєте заборгованість перед покупцем. Коли покупець купує товар і оплачує його частину бонусами, заборгованість продавця зменшується на суму бонусів. Суму оплачену бонусами продавець повинен віднести до витрат на збут, а ось сума доходу в такому випадку не зменшується.

У даній ситуації базою оподаткування ПДВ буде повна вартість товару (тобто та сума яку клієнт оплатив грошима плюс списані бонуси).

Бонусна система у податковому обліку

Якщо ФОП на єдиному податку використовує бонусну систему у себе в магазині, тоді він включає в дохід фактично отримані суми, тобто за вирахуванням бонусів і з урахуванням знижок.

Якщо підприємство є платником податку на прибуток, тоді жодних коригувань фінансового результату на суму знижок не проводиться.

Бонуси та РРО

Якщо ви продаєте товар з використанням РРО, тоді вам необхідно запрограмувати апарат таким чином, щоб в чеку друкувалась інформація про нараховані бонуси. При цьому нараховані бонуси не є розрахунковою операцією і несуть тільки інформаційний характер.

При продажу товару за бонуси, апарат програмується так само як і при знижці. Бонуси застосовуються до всіх товарів у чеку і списуються пропорційно. При цьому в чеку необхідно показати повну ціну товару, розмір списаного бонусу і суму до сплати, за бажанням ви можете додати інформацію про кількість списаних бонусів і суму бонусів, що залишилися.

Оплата бонусами за алкоголь

При оплаті бонусами за алкоголь, слід враховувати обмеження мінімальної ціни на алкоголь. Мінімальну вартість на такий товар встановлює Кабмін. Це означає, що ви не можете продавати алкоголь дешевше, ніж мінімальна вартість, закріплена законодавчо.

Чи потрібно обкладати ПДФО і ВС суму знижки?

Якщо ваша програма лояльності розрахована на всіх покупців, тоді ні, ПДФО та військовий збір на суму знижки не нараховуються. Якщо ж у вашому магазині не передбачена програма лояльності, а знижку ви даєте, наприклад тільки продавцям, тоді такі знижки розглядаються як додаткове благо й обкладаються ПДФО і ВС.

алина
29-11-2022 в 18:58:06

хороша програма

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором