• Від місця на ринку до магазину

 • -

 • Від магазину до торговельної мережі

 • -

 • Від торгівлі до виробництва

Як організувати роботу декількох ФОП в одному приміщенні?

26.07.2021

Багато підприємців на початкових етапах розвитку свого бізнесу ведуть діяльність спільно з іншими ФОП або починають сімейний бізнес. З метою економії, підприємці орендують спільно магазин і закуповують товар у складчину. Як правильно оформити такі відносини, читайте у цій статті.

Як орендувати спільно приміщення?

Кілька ФОП можуть працювати спільно в одному приміщенні і це буде законно, якщо кожен з підприємців оформить офіційну оренду. Є кілька способів узаконити таку діяльність:

 1. Спільне володіння приміщенням. ФОП можуть викупити приміщення спільно, тоді при оформленні права власності необхідно вказати частку кожного підприємця, наприклад 50/50. В цьому випадку приміщення буде використовуватися на правах спільної часткової власності. Якщо один з підприємців планує продавати алкоголь на "своїй частині" торгової площі, тоді у нього має бути у власності не менше 20 кв.м. такого приміщення, інакше йому не видадуть ліцензію на алкоголь.
 2. Приміщення належить ФОП № 1, а ФОП № 2 орендує його частину. У даній ситуації ФОП веде бізнес в даному приміщенні на правах власника, а другий - на правах орендаря. Документальне оформлення оренди приміщення обов'язкове, навіть якщо ФОП № 2 - це близький родич ФОП № 1.  Якщо ФОП № 1 здасть приміщення в оренду повністю, тоді він не зможе працювати на території такого приміщення. Для здачі в оренду частини або цілого приміщення, у ФОП повинен бути КВЕД 68.20.
 3. Оренда приміщення у третьої особи. В цьому випадку ФОП № 1 і № 2 орендують частину приміщення окремо один від одного в орендодавця. Кожен ФОП укладає окремий договір оренди на частину приміщення і самостійно оплачує оренду.
 4. ФОП № 1 орендує приміщення і здає в суборенду ФОП № 2 частину орендованого приміщення. Для оформлення суборенди необхідний дозвіл орендодавця.

Як законно вести спільну діяльність?

Якщо ФОП бажають вести спільну діяльність і не створювати при цьому юридичну особу, тоді вони можуть укласти Договір про спільну діяльність.

Після укладення Договору про спільну діяльність ФОП можуть:

 • спільно використовувати приміщення, майно, обладнання, тощо;
 • торгувати товаром один-одного;
 • спільно орендувати приміщення;
 • закуповувати товар безпосередньо у конкретних постачальників.

При укладенні такого договору, краще звернутися до юриста і прописати всі варіанти можливої ​​співпраці.

Якщо ФОП ведуть спільну діяльність, вони можуть укласти Договір позички й на його підставі передавати майно в безоплатне користування ФОП-партнеру. Так, наприклад, ФОП № 1 може придбати техніку та меблі, і надати їх для користування ФОП № 2.

Чи можна спільно оформити співробітників?

І так і ні. Кожен підприємець повинен оформляти співробітників на свій ФОП і виплачувати їм зарплату. Якщо ФОП № 1 і № 2 хочуть, щоб одна людина працювала на обох, тоді кожен підприємець повинен оформити такого співробітника на свій ФОП. У такому випадку співробітник буде працювати у ФОП № 1 за основним місцем роботи, а у ФОП № 2 за сумісництвом, при цьому години роботи не можуть збігатися. Тобто співробітник може працювати у ФОП № 1 з 9 до 13, а у ФОП № 2 з 14 до 18.

Зверніть увагу! Якщо у вас сімейний бізнес і ваші родичі - це ваші співробітники, їх необхідно офіційно працевлаштувати, тому що для Держпраці не мають значення родинні зв'язки, вони розглядають таких працівників, як неоформлені трудові відносини.

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором