• Від місця на ринку до магазину

 • -

 • Від магазину до торговельної мережі

 • -

 • Від торгівлі до виробництва

Особливості застосування реєстраторів розрахункових операцій єдинниками

15.08.2019

Що таке РРО?

Реєстратор розрахункових операцій (далі - РРО) - це пристрій або програмно-технічний комплекс, який використовують для фіксації та обліку операцій, пов'язаних з отриманням грошових коштів у готівковій формі. Законодавчо виділено кілька видів таких пристроїв, проте найчастіше в торгівлі використовують касові апарати та фіскальні реєстратори.

Хто повинен встановлювати РРО?

Єдинники другої та третьої груп, чий дохід перевищує 1 млн грн, а також, всі ті, хто торгує технічно складними побутовими товарами.

Якщо Ви один з тих "щасливчиків", яким в майбутньому знадобиться РРО, не поспішайте засмучуватися, є маленька лазівка. Smile Продавайте ваші товари за безготівковими розрахунками. Виставляйте рахунки та відправляйте своїх клієнтів оплачувати в касу найближчого банку (оплату потрібно отримувати на рахунок 2600) або отримуйте платежі з їх розрахункового рахунку на Ваш. Якщо Вам такий варіант не підходить, розбираймось далі.

Де купити і як вибрати РРО?

Перед вибором РРО ознайомтеся з Держреєстром РРО - тут публікуються моделі, офіційно дозволені до використання в Україні (актуальні реєстри зазвичай публікуються на сайті ДФС).

Програма Торгсофт дозволяє успішно вести облік за допомогою фіскальних реєстраторів. Основна перевага цих пристроїв, у порівнянні з касовими апаратами: Ви можете використовувати весь арсенал засобів роботи з клієнтами, наявний в програмі, - повноцінно проводити акції та давати знижки конкретним людям, оскільки фіскальник бере дані з програми. Касові апарати ж працюють автономно від ПО - весь асортимент товарів вам доведеться вносити окремо і, отже, тут немає ніяких прив'язок до клієнтської бази.

В інтернет-магазині Торгсофт ви можете вибрати відмінний фіскальний реєстратор, а технічні фахівці допоможуть під'єднати його до програми для торгівлі. Крім моделей, представлених на нашому онлайн-ресурсі, в дружному тандемі з Торгсофт працюють всі фіскальні реєстратори з цього переліку.

Для того, щоб використовувати ці апарати спільно з програмою, потрібна активація додаткової опції Підключення фіскального реєстратора. Завдяки їй, ви зможете здійснити реалізацію і повернення товару, внести та вилучити "готівку" з каси, роздрукувати денні звіти (X і Z), застосовуючи фіскальний реєстратор. Крім того, в Торгсофт є можливість використовувати змішаний режим роботи, вибираючи друкувати фіскальний або нефіскальний чек, - це дозволить вам гнучко моделювати звіти, що надаються в контролюючі органи.

Для того, щоб приєднати більшу частину фіскальних реєстраторів до комп'ютера, необхідний універсальний драйвер від компанії «АртСофт», - ви можете придбати його самостійно або ми допоможемо зробити це. Однак є моделі, які працюють з ПК і Торгсофт без драйвера (докладніше ви можете дізнатися у відділі замовлень).

При виборі "фіскальника" вам потрібно буде визначитися, як саме передаватиметься інформація в податкові органи:

 • GPRS - бездротова передача даних (підійде для магазинів, в яких складно організувати провідний інтернет);
 • Ethernet - передача даних за допомогою проводового інтернету;
 • GPRS / Ethernet - комбінований.

Крім того, зверніть увагу на термін придатності конкретної моделі (сім років з дня введення в експлуатацію і не більше дев'яти років від дня випуску) і, наостанок, подивіться на період первинної реєстрації в податкових службах (терміну, під час якого апарат потрібно зареєструвати в податковій).

Як мені зареєструвати РРО?

Куди піти, куди податися? Smile РРО реєструють в тому податковому органі, в якому зареєстрований сам підприємець.

Для цього Вам знадобиться:

 1. Заповнити та подати заяву про реєстрацію РРО за формою 1-РРО.
 2. Надати копії таких документів:
 • документи, які підтверджують факт купівлі РРО;
 • документи, що підтверджують право власності (користування) на приміщення, в якому буде знаходитися ваш апарат;
 • підписаний договір з центром сервісного обслуговування (ЦСО).

Всі документи повинні бути засвідчені підписом підприємця та печаткою (якщо є). Ви можете обрати будь-який зручний для вас спосіб надання заяви:

 • паперовий - разом з копіями документів необхідно надати й оригінали (вам їх потім повернуть);
 • електронний - оригінали документів подають до податкових органів разом з довідкою з ЦСО про опломбування вашого апарату і актом введення в експлуатацію.

Чи можуть мені відмовити в реєстрації?

Так, у разі якщо:

 • РРО вже зареєстрований;
 • ви обрали модель РРО, яка не включена до Держреєстру;
 • РРО призначений для іншої сфери діяльності, ніж написано в заяві;
 • ви надали не всі документи;
 • сервісний центр не має права на технічне обслуговування та супровід РРО;
 • у вас анульовано ліцензію;
 • ви подали документи до податкового органу, в якому не зареєстровані. 

Як я дізнаюся, що мій РРО зареєстрований?

Якщо все пройшло добре і немає причин для відмови, то протягом двох робочих днів (враховуючи день подачі заяви), контролюючі органи формують і резервують фіскальний номер в базі Державної фіскальної служби України та видають підприємцю довідку за формою № 2-РРО “Про резервування фіскального номера РРО”. Ця довідка видається тільки на п'ять робочих днів.

Протягом цих п'яти днів вам потрібно встигнути перевести РРО у фіскальний режим роботи. Це роблять в сервісному центрі. Вони вносять фіскальний номер до фіскальної пам'яті апарату, персоналізують і опломбують. Але це ще не все. Після процедур, проведених ЦСО, ви повинні надати до контролюючих органів копію довідки про опломбування РРО та акт введення в експлуатацію. Якщо не зробити всі перераховані вище дії в термін, тоді довідка разом з фіскальним номером анулюються.

Як ви здогадалися, це ще не кінець.Smile Після того, як ви зберете всі документи і довідки, передасте їх в податкову, відповідальна особа контролюючого органу протягом наступного робочого дня (може і день в день) реєструє РРО в системі ДФС і видає реєстраційне посвідчення форми № 3-РРО - саме воно підтверджує, що ваш РРО зареєстрований.

Фіскальний номер

Під час реєстрації РРО в податкових органах йому присвоюють 10-ти розрядний фіскальний номер. Його формує ДФС самостійно. Потім його вносять до фіскальної пам'яті апарату і не змінюють до кінця використання апарату. Цей номер вказується в фіскальних чеках, у всіх звітах і т. д.

Персоналізація РРО

Персоналізація РРО потрібна для визначення РРО в базі фіскальної служби за допомогою системи унікальних номерів. Вони складаються з ІПН, фіскального та ідентифікаційного номерів апарату, № модему, заводського номера РРО та № модуля безпеки SAM. Персоналізацію проводять ЦСО.

Порядок використання РРО

Використовуючи РРО Ви зобов'язані:

 • використовувати тільки ті апарати, які внесені до Державного реєстру;
 • забезпечувати цілісність пломб, конструкцій і ПО;
 • ремонтувати РРО тільки в ЦСО;
 • проводити розрахунки на повну суму покупки;
 • видавати чек;
 • зберігати розрахункові книжки;
 • зберігати контрольні стрічки протягом трьох років;
 • друкувати Х-звіти та Z-звіти;
 • зберігати в місці ведення госпдіяльності відповідні документи на ваш апарат.

Підсумки

Всім платникам єдиного податку другої та третьої груп з річним доходом понад 1 млн грн, в разі отримання готівкою оплат за товари, і тим, хто торгує технічно складними побутовими товарами, потрібно використовувати реєстратори розрахункових операцій.

Існує перелік моделей, законодавчо затверджених в Україні, - при виборі пристрою потрібно орієнтуватися на нього. Але, варто звернути увагу: перелік Держреєстру РРО періодично оновлюється - якісь моделі з'являються, але якісь і зникають. Стежити за такою "міграцією" потрібно самостійно, інакше при перевірці можна "заробити" штраф, якщо виявиться, що вашого "фіскальника" немає в реєстрі. Крім цього, у кожного апарату є свій термін придатності - його не можна купити раз і назавжди, і, по закінченні цього часу, підприємцю потрібно замінити застарілий пристрій.

Перед використанням вам необхідно пройти процедуру реєстрації апарату в податкових органах, і після цього здійснювати всі торговельні операції з його допомогою.

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором