• Від місця на ринку до магазину

  • -

  • Від магазину до торговельної мережі

  • -

  • Від торгівлі до виробництва

Новий рік для працівників: оподаткування матеріальних і нематеріальних подарунків

18.12.2020

Торгсофт податки на подарунки

Напередодні Нового року, багато роботодавців замислюються над тим як привітати своїх співробітників. Якщо ви вирішили в цьому році порадувати своїх працівників подарунками, вам варто знати, що матеріальні та нематеріальні подарунки відображаються в обліку по-різному і по-різному оподатковуються.

Облік та оподаткування негрошових подарунків

У ПКУ є таке поняття як додаткове благо. Якщо фізособа отримує безкоштовно товари або послуги, вони повинні бути включені до складу його місячного оподатковуваного доходу та оподатковуватися ПДФО в розмірі 18% і ВС в розмірі 1,5%.

Однак, якщо така особа отримує негрошовий подарунок, вартість якого не перевищує 25% від мінімальної зарплати (станом на 1 січня звітного року), тоді такий подарунок звільняється від оподаткування. У 2020 році подарунки вартістю до 1180,75 гривні не обкладаються ПДФО і ВС. Якщо ви розщедрилися і вартість подарунка перевищує суму 1180,75 гривні, тоді сума перевищення обкладається ПДФО і ВС.

Попри те, що подарунки можуть обкладатися або не обкладатися ПДФО і ВС, їх вартість все одно потрібно показати у звіті 1-ДФ (він подається останній раз у 2021 році за 4 квартал 2020 року. Починаючи з 2021 року будемо подавати об'єднаний звіт по ЄСВ, ПДФО та ВС). Подарунок вартістю до 1180,75 гривні у звіті показуємо з ознакою доходу "160". Вартість перевищення з ознакою доходу "126".

Що стосується ЄСВ, то будь-який подарунок (негрошовий) включається до складу інших заохочувальних та компенсаційних виплат і відповідно вся його вартість обкладається ЄСВ в розмірі 22%. В такому випадку немає мінімальної вартості подарунка, яка б звільнялася від оподаткування ЄСВ.

У Додатку-4 (ЄСВ звіт) вартість подарунка показуємо разом із зарплатою.

Якщо ви є платниками ПДВ, тоді при оплаті подарунків і наявності у вас податкової накладної від постачальника, ви можете включити сплачений ПДВ у свій податковий кредит.

Видача подарунків співробітникам вважається постачанням. Відповідно ви повинні будете нарахувати ПДВ-зобов'язання. Для цього потрібно скласти та зареєструвати в ЄРПН дві податкові накладні:

  • першу ПН - на нульову (договірну) вартість подарунків;
  • другу ПН - на суму мінімальної бази із зазначенням типу причини "15".

Облік та оподаткування грошових подарунків

Якщо ви вирішили не морочитися з вибором подарунка і видати вашим співробітникам гроші, то краще за все зробити це у вигляді премії. Розмір премії включається до складу зарплати й незалежно від суми обкладається ЄСВ, ПДФО та ВС. Такий варіант підійде, якщо премія вручатиметься всім працівникам або хоча б більшості співробітників.

Якщо ви вирішили привітати тільки кілька людей, тоді грошовий подарунок слід оформити як нецільову благодійну допомогу. Така допомога звільняється від оподаткування ПДФО і ВС, якщо розмір виплати не перевищує 2940 гривень. Якщо сума перевищує 2940 гривень, тоді сума перевищення обкладається ПДФО в розмірі 18% і ВС в розмірі 1,5%.

Зверніть увагу! Якщо протягом року один і той же співробітник отримував нецільову благодійну допомогу неодноразово, тоді потрібно підсумувати всі виплати. Якщо загальний розмір допомоги за рік перевищить 2940 гривень, тоді сума перевищення обкладається ПДФО і ВС.

Нецільова благодійна допомога належить до матеріальної допомоги разового характеру і незалежно від суми звільнена від ЄСВ.

У звіті 1-ДФ сума премії показується разом із зарплатою з ознакою доходу "101", а сума нецільової благодійної допомоги з ознакою доходу "169" (показуватися загальна сума: оподатковувана і не оподатковувана ПДФО).

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором