• Від місця на ринку до магазину

  • -

  • Від магазину до торговельної мережі

  • -

  • Від торгівлі до виробництва

Примусова реалізація майна в рахунок податкового боргу

07.09.2020

Ми продовжуємо розповідати вам про податковий борг. У даній статті відповімо на питання: "Чи можуть податківці примусово вилучити майно та реалізувати його в рахунок погашення вашого податкового боргу?".

Не будемо довго зберігати інтригу і відповімо - так, якщо у вас є податковий борг і ви його не погашаєте, податкові органи можуть примусово реалізувати ваше майно або вилучити гроші з банківського рахунку для погашення заборгованості.

Хороша новина - ніхто не почне у вас забирати майно, як тільки з'явився податковий борг. Таку процедуру можуть запустити через 30 календарних днів з моменту вручення боржнику податкової вимоги.

Чи можуть продати майно за податкові борги

Погашення податкового боргу коштами з банківського рахунку

Гроші з банківського рахунку можуть списати тільки за рішенням суду. Після позитивного рішення суду, керівник податкового органу приймає рішення про таке списання.

Яку суму спишуть з рахунку, вирішує так само суд, а не податкові органи. Можуть списати весь борг або його частину.

Після отримання рішення суду, податківці складають платіжне доручення на примусове списання коштів і вказують у ньому реквізити рішення суду.

Після отримання банком такої платіжки, вони повинні списати гроші з рахунків протягом операційного дня. Якщо грошей на рахунку не достатньо, тоді банк буде списувати заборгованість протягом дня за рахунок коштів, що надходять на поточний рахунок. Якщо грошей на рахунку вистачить тільки на часткове погашення заборгованості, банк перерахує тільки частину грошей на погашення податкового боргу. Якщо грошей на рахунку немає і протягом дня немає ніяких надходжень, тоді банк поверне платіжку податківцям без виконання.

Якщо платіжка надійшла в банк після закінчення операційного дня, тоді вилучення коштів відбудеться на наступний день. Якщо грошей не буде вистачати на повне погашення заборгованості, тоді банк спише ту суму, яка є на рахунках, а якщо грошей немає зовсім, тоді платіжку повернуть в податкову без виконання.

Повідомляти клієнта про примусове списання податкового боргу з рахунку банк не зобов'язаний, тільки якщо така умова не прописана в договорі. Хоча про подібне списанні боржник скоріше за все дізнається, оскільки отримає судове рішення.

Погашення податкового боргу готівкою

Погашення податкового боргу готівкою так само можливо. Для цього податкова повинна отримати судове рішення і після цього керівник податкової служби видасть відповідне рішення на вилучення.

Вилучати гроші податківці можуть з каси підприємства, з РРО та інших місць, де зберігаються готівкові. Якщо в касі сума готівки більше, ніж податковий борг, то і вилучать суму в розмірі податкового боргу.

Якщо в касі зберігається інвалюта, вона теж підлягає вилученню. Її вносять разом з національною валютою через каси банку на відповідний бюджетний рахунок. Перед внесенням її продають за поточним курсом.

Після вилучення готівки, податківці складають акт за спеціальною формою.

Якщо у суб'єкта господарювання податковий борг перевищує 5 мільйонів гривень, тоді не потрібно судове рішення для вилучення готівки або безготівкових коштів боржника, для погашення податкового боргу. У такому випадку досить буде рішення начальника податкової.

Реалізація майна в рахунок податкового боргу

Перш ніж вилучати майно, податківці повинні спробувати вилучити кошти для погашення податкового боргу.

Так само як і з грошовими коштами, щоб вилучити майно, податківці повинні спочатку отримати рішення суду. Якщо суд винесе позитивне рішення, тоді можна буде вилучати й продавати майно боржника.

Не все майно підлягає вилученню (докладніше про податково-заставне майно в наступній статті). Залежно від виду майна, воно буде реалізовано по різному:

  • майно, яке можна згрупувати та стандартизувати продають на біржових торгах;
  • цінні папери продають на фондових біржах;
  • рухоме і нерухоме майно продають на цільових аукціонах;
  • якщо майно швидко псується або його мало для публічних торгів, тоді його реалізують через організації, що займаються роздрібною торгівлею. Такі організації обираються податківцями на конкурсній основі;
  • майно з обмеженим обігом, наприклад наркотичні засоби, продаються на закритих торгах.

Для того, щоб визначити за якою ціною продавати майно, боржник може самостійно укласти договір з оцінювачем для проведення експертної оцінки. Якщо протягом місяця такий договір не буде укладено, тоді це зроблять податківці.

Після продажу майна, боржник повинен підписати з покупцем договір купівлі-продажу. Якщо боржник відмовляється його підписувати, тоді такий договір підпише голова податкової служби. Якщо ж продаж проходила через комісію, тоді договір купівлі-продажу з покупцем укладає комісіонер.

Після підписання договору, покупець переказує гроші брокеру, аукціону, комісіонеру або іншій особі, у якої він купував майно, а вже ця організація, своєю чергою, переказує гроші на бюджетний рахунок на наступний день, після отримання коштів.

Після того як гроші від реалізованого майна надійдуть на скарбничий рахунок, боржник отримає сповіщення.

Якщо вторгована сума буде більше, ніж податковий борг, різницю перерахують на рахунок боржника. Всі витрати, пов'язані з продажем майна несе боржник.

Якщо до моменту укладення договору купівлі-продажу з покупцем, боржник погасить податковий борг, тоді його майно не буде реалізовано.

У наступній статті поговоримо про податкову заставу й арешт майна та коштів через податковий борг.

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором