• Від місця на ринку до магазину

 • -

 • Від магазину до торговельної мережі

 • -

 • Від торгівлі до виробництва

Інструкція для працівників, у разі перевірки Держпраці

09.07.2021

Багато роботодавців бояться перевірок Держпраці, і не просто так. Зазвичай перевіряльники знаходять за що зачепиться і виписати штраф. Інспектори можуть перевіряти не тільки документи, а й спілкуватися зі співробітниками. І якщо документи не скажуть нічого зайвого, то співробітники знехотя можуть вибовтнути зайвого. Тому пропонуємо вам інструкцію, як підготувати своїх співробітників до перевірки Держпраці.

Інструктаж співробітників

Для початку варто пояснити співробітникам, що Держпраці - це організація, яка не стільки бореться за права працівників, скільки це державний інструмент по наповненню бюджету країни. Після їх перевірки, роботодавцю в будь-якому випадку випишуть штраф, іноді шалено великий, а ось в кишені співробітника навряд чи з'явиться більше грошей. Деякі ФОП після отримання величезних штрафів, змушені скорочувати свої витрати й навіть звільняти співробітників, оскільки стають банкрутами.

Наступна інформація, яку потрібно донести до співробітників - вони мають право не давати свідчень і не відповідати на питання, які стосуються особисто їх (ст. 63 ч. 1 Конституції України). Однак, посилатися на Конституцію працівник повинен самостійно, без нагадувань роботодавця, інакше інспектори можуть розцінити це як перешкоду в проведенні перевірки.

А ось посадовим особам (директору, бухгалтеру) краще не посилатися на Конституцію, тому що й інспектори, і суд розцінюють це, як перешкоду в проведенні перевірки. Своєю чергою така відмова загрожує штрафними санкціями.

Працівників слід попередити про те, що інспектори можуть приходити разом з поліцією. Однак, часто такий супровід незаконний і співробітникам нема чого боятися. Співробітники поліції не мають права опитувати працівників під час трудових перевірок і вимагати пред'явити паспорт для встановлення особи.

Інспектори Держпраці можуть залучати поліцію тільки у двох випадках:

 1. Інспектор бачить явні ознаки кримінального правопорушення.
 2. Інспектору загрожує небезпека.

Правила поведінки для співробітників

У разі приходу інспекторів Держпраці, працівник повинен:

 • Перевірити посвідчення інспекторів і попросити їх трохи почекати. Повідомити про прихід інспекторів керівнику, бухгалтеру, юристу (робити це потрібно якомога далі від очей і вух інспекторів).
 • Нічого не підписувати! Якщо інспектор просить щось підписати, ввічливо відмовтеся, пославшись на те, що у вас немає таких повноважень.
 • До приїзду керівника, юриста та інших уповноважених осіб, не відповідайте на питання інспекторів або поліцейських.
 • Якщо інспектор або поліцейський починає загрожувати за відмову відповідати на їхні запитання, не вірте. Ніякої відповідальності за відмову не передбачено.
 • Якщо інспектор просить представитися, заповнити анкету або відповісти на кілька запитань, ви можете відмовитися, посилаючись на ст. 63 ч. 1 Конституції України.
 • Не варто грубити перевіряючим, будьте з ними ввічливими.
 • Якщо ви даєте свідчення або відповідаєте на питання інспектора, не потрібно в деталях описувати, ким ви працюєте і на яких умовах. Досить сказати, що працюєте за трудовим договором і назву посади.
 • Якщо питання, яке задає інспектор незрозуміле, ви можете відмовитися на нього відповідати.
 • Якщо питання задають поліцейські, ви можете відмовитися відповідати. Також поліцейські не мають права вимагати у вас пред'явлення паспорта.

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором