• Від місця на ринку до магазину

 • -

 • Від магазину до торговельної мережі

 • -

 • Від торгівлі до виробництва

Програмний РРО: відповіді на популярні питання

10.11.2021

Програмний РРО: питання та відповіді

Останнім часом податківці не скупляться на податкові консультації та активно відповідають на питання пов'язані із пРРО. Зібрали для вас відповіді на поширені питання.

Чи може пРРО інтегруватися (з'єднуватися) із програмою складського чи бухгалтерського обліку?

Безплатний пРРО, розроблений податковою не синхронізується з програмами складського або бухгалтерського обліку. Якщо ви використовуєте безплатний пРРО, вам потрібно вносити дані до програми обліку вручну та паралельно проводити розрахункову операцію.

У Торгсофт розробники подбали про зручну роботу з пРРО – за допомогою додаткової функції «Програмний РРО» ви зможете:
 • надсилати інформацію про продаж фіскального товару безпосередньо з програми обліку Торгсофт на сервер фіскальної служби,
 • працювати з програмним РРО онлайн та офлайн,
 • формувати електронні чеки, друкувати їх на звичайному принтері чеків.

Програмний РРО від Торгсофт.

Як проводити платежі через пРРО, якщо клієнт оплачує товар карткою?

Якщо у вас під'єднаний банківський термінал до програми Торгсофт, тоді оплата за товар відбувається автоматично: клієнт прикладає банківську картку до POS-терміналу, термінал знімає необхідну суму з картки та відправляє підтвердження до програми Торгсофт, далі програма передає інформацію на сервер податкової через пРРО та друкує фіскальний чек (або відправляє його в електронному вигляді покупцю).

Робота без інтернету: як контролюється та рахується час офлайн режиму пРРО?

Програмний РРО в режимі офлайн може працювати до 36 годин безперервно, але не більше 168 годин на місяць.
Час роботи в офлайн-режимі розраховується підсумком наступних часових проміжків:

 • з моменту подачі повідомлення «початок переведення пРРО в режим офлайн» до відправлення повідомлення «завершення режиму офлайн»;
 • з моменту подачі повідомлення «завершення режиму офлайн», до відправлення повідомлення «початок переведення пРРО в режим офлайн».

Якщо зв'язок із фіскальним сервером зник, то пРРО перейде в офлайн-режим автоматично. Це буде видно на чеку, і фіскальний номер чека складатиметься з трьох чисел: номер офлайн-сесії, порядковий номер документа в офлайн-сесії та контрольне число.
Після поновлення інтернет-з'єднання, пРРО самостійно відправляє створені в офлайн-режимі чеки на сервер податкової. Щобільше, пРРО щоразу перед створенням офлайн-чека перевіряє, чи є з'єднання з сервером податкової.

Як надрукувати чек у пРРО?

Якщо ви використовуєте програмний РРО, то маєте право не друкувати паперові чеки, а створювати електронні та відправляти їх покупцям у месенджер або на електронну пошту.

Якщо ви вирішили не відмовлятися від паперових чеків, ви можете надрукувати чек двома способами:

 • Якщо ви використовуєте програму Торгсофт, в налаштуваннях оберіть один із варіантів: друкувати чек завжди, не друкувати чек, пропонувати друк чека. Якщо потрібно надрукувати чек за інший день, в режимі «Аналітика по програмному РРО» можна надрукувати копію чека (інформація щодо такого чека не надсилатиметься повторно на сервер податкової).
 • Якщо ви використовуєте пРРО від податкової, тоді ви можете надрукувати чек тільки за поточну зміну. Для цього відкрийте вікно поточної зміни зі списком чеків, виберіть потрібний чек та по черзі натисніть кнопки «Переглянути чек» та «Друк».

Як скасувати помилково здійснену оплату через пРРО?

Для скасування помилково проведеної оплати через пРРО є два способи:

 • Сформувати фіскальний касовий чек видачі коштів (ФКЧ-2), тобто ви можете провести повернення товару та відповідно сформувати чек на видачу грошей із каси.
 • Сторнувати попередній чек. Таку операцію можна зробити лише у тому випадку, якщо ви ще не сформували наступний чек.

Як у пРРО показати операцію «Внесення розмінної монети»?

Для того, щоб внести в касу розмінні монети, необхідно створити чек «Службове внесення». Підтвердженням такої операції буде відповідний запис у Z-звіті. Загалом порядок внесення розміну в касу такий самий, як і при роботі з класичним РРО.

Як перевірити чи передає пРРО дані на сервер податкової?

Усі операції з пРРО (відкриття зміни, повідомлення про несправність пРРО тощо) підтверджуються квитанцією від фіскального сервера. У такій квитанції буде вказано фіскальний номер, який надається сервером автоматично. Продавець у будь-який момент може перевірити, чи передає пРРО дані на сервер, переглянувши відповідну квитанцію.

Перевірити режим роботи пРРО в Торгсофт можна в меню Налаштування — Програмний РРО — Аналітика програмного РРО.

Скільки потрібно зареєструвати печаток, якщо у підприємця більше одного пРРО?

Кількість електронних печаток, які підприємець може зареєструвати, не обмежена. Однак, з одним електронним підписом або печаткою одночасно можна працювати тільки на одному пРРО та лише одному касиру. Якщо у вас працюватиме одночасно кілька пРРО, вам потрібно для кожного такого апарату зареєструвати окремого касира зі своєю печаткою та підписом.

Якщо ж ви використовуватимете один пРРО на різних пристроях, наприклад позмінно (не одночасно), тоді можна буде використовувати один пРРО та один комплект підпису та печатки.
Якщо ви спробуєте одночасно використовувати один пРРО на двох різних пристроях, отримайте повідомлення: «Вхід неможливий, зміна відкрита на іншому пРРО».

Чи можна використати один пРРО на різних господарських одиницях?

ПРРО реєструється на кожну господарську одиницю (магазин) та його реквізити зазначаються у чеку та в реєстраційній заяві. Для кожного магазину потрібно реєструвати окремий пРРО та використовувати його тільки в тому магазині, адреса якого зазначалася у заяві 1-пРРО.

Те саме й з касирами. Для кожного магазину реєструється свій касир зі своїм електронним підписом та печаткою. Зверніть увагу! Касири, які працюють із пРРО, мають бути офіційно працевлаштовані у того підприємця, на якого зареєстровано пРРО.

Чи можна переносити пРРО та використовувати його за межами господарської одиниці, в якій він зареєстрований?

Під час реєстрації пРРО необхідно вказувати тип пРРО: стаціонарний, переносний, ПТКС. Якщо ви зареєстрували стаціонарний пРРО, його можна використовувати тільки в тому магазині, що вказано в заяві.
Якщо ви хочете використати пРРО і в стаціонарному магазині та для пересувної торгівлі, тоді потрібно зареєструвати два пРРО.

Як повідомити податкову про звільнення касира?

Якщо у вас звільняється касир, необхідно подати до податкової «Повідомлення про надання інформації щодо кваліфікованого сертифіката відкритого ключа» щодо ідентифікатора форми J/F139801 з типом підпису «припинення роботи» для такого касира.

Чи потрібно подавати повідомлення до податкового при заміні електронного підпису?

Так, потрібно в електронному кабінеті зареєструвати нову ЕЦП. Мінфін Наказом №261 скасував вимогу про подання заяви про приєднання до договору про визнання електронних документів. Наразі окремі заяви подавати не потрібно.
Приєднання до договору відбуватиметься автоматично після надсилання будь-якого першого електронного документа, підписаного новою ЕЦП. А підтвердження про приєднання — квитанція про прийняття документа ДПС.
Якщо ЕЦП отримали вже після того, як подали звітність, можете подати до ДПС будь-яку стандартну форму, наприклад, запит про взаєморозрахунки з бюджетом. Підпишіть його новим КЕП, квитанція про ухвалення заяви буде підтвердженням, що податкова визнала ваш підпис.
Крім того, потрібно подати до податкової «Повідомлення про надання інформації щодо кваліфікованого сертифіката що використовуються в пРРО» та в налаштуваннях програми Торгсофт замінити старий підпис на новий.

Що робити, якщо суб'єкт господарювання не закрив зміну, але вже згенерував новий електронний підпис?

Для того, щоб закрити зміну, потрібно подати «Повідомлення про надання інформації про кваліфіковані сертифікати відкритого ключа касира» та вказати «Тип підпису» – «Старший касир». Електронний підпис старий потрібно заблокувати. Після цього зміну можна закрити за допомогою нового електронного підпису.

Чи підходить пРРО для інтернет-торгівлі при відправленні товару з відстроченням платежу?

Так, підходить.

Чи можна одночасно застосовувати класичний РРО та пРРО?

Якщо ви вирішили застосовувати пРРО, тоді вам доведеться провести процедуру скасування реєстрації класичного РРО. Однак, ви можете використовувати одночасно і класичний та програмний РРО, якщо у вас є кілька торгових точок.

Чи можна протестувати пРРО?

Так, можна. Для цього потрібно використовувати ключі тестових платників, які розміщені на сайті податкової у розділі Програмні РРО — Перелік тестових платників.

Як запрограмувати найменування товарів у пРРО?

У безплатному пРРО від податкової запрограмувати товар можна декількома способами: касир самостійно додасть товар до програми перед продажем покупцю або можна імпортувати заздалегідь підготовлений файл у форматі CSV.

Краще використовувати програму обліку Торгсофт, у якій вже буде база товарів з необхідною інформацією для пРРО – назва, код, УКТ ЗЕД, кількість, ціна.

Чи потрібно реєструвати КОРО — книгу обліку розрахункових операцій, якщо використовувати пРРО?

Ні, не треба. Чинним законодавством не передбачено застосування КОРО під час використання пРРО.
КОРО використовується при роботі з класичним РРО тільки у разі виходу з ладу апарату або за відсутності світла.
У пРРО функцію КОРО виконує офлайн-режим роботи.

Чи потрібно щодня формувати Z-звіти, якщо підприємство працює цілодобово та як зберігати Z-звіти?

Z-звіти потрібно формувати щодня наприкінці робочої зміни та надсилати в електронному вигляді на сервер податкової. Після отримання підтвердження від податкової про отримання такого звіту, його можна надрукувати та зберігати у зручному вигляді (або не зберігати, тут ви вирішуєте для себе самостійно). Z-звіт потрібно формувати лише у дні, коли були розрахункові операції.

Коли формувати Z-звіт, якщо підприємство працює 24 години на добу, а зміна у продавця починається, наприклад, о 20.00 і закінчується о 8.00 наступного дня?

Податківці пропонують два варіанти:

 • продавець має сформувати Z-звіт до 24.00, а потім наприкінці своєї зміни, тобто. о 8 ранку;
 • продавець повинен сформувати Z-звіт наприкінці своєї зміни, але не пізніше 24-х годин від початку зміни.

Особливістю пРРО є й те, що закрити зміну можна лише створивши Z-звіт. Тобто якщо продавець, який працює, наприклад, у першу зміну нічого не продав, йому все одно потрібно буде створити Z-звіт, щоб продавець, який працює у другу зміну зміг приступити до роботи з пРРО.

Як покупець може перевірити чек, виданий пРРО в режимі офлайн?

Якщо чек сформовано та видано в режимі офлайн, у ньому буде відповідна позначка. Після того, як пРРО перейде в режим онлайн та відправить чеки на сервер податкової, чек можна буде перевірити в базі даних податкової через Електронний кабінет. Надалі податкова обіцяє зробити доопрацювання та чек можна буде перевіряти за допомогою додатку «Дія».

ПРРО можна використовувати всім?

ПРРО заборонено використовувати тим підприємствам, які торгують паливом (гуртом та в роздріб). Для решти видів діяльності таких заборон немає.

Чи можна встановити програмне забезпечення на мобільний телефон?

У мобільному додатку від Торгсофт можна працювати з програмним РРО на смартфонах з iOS та Android.

Якщо змінюються реквізити фіскального чека, хто вносить зміни до пРРО?

Якщо ви використовуєте безплатний пРРО від податкової, то зміни до реквізитів фіскального чека вносить податкова.

Якщо ви використовуєте програму Торгсофт, зміни вносять розробники Торгсофт.

Николай
07-01-2022 в 13:45:43

Ваш ПРРО можно адаптировать для автомойки самообслуживания?

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором