• Від місця на ринку до магазину

  • -

  • Від магазину до торговельної мережі

  • -

  • Від торгівлі до виробництва

Реєстрація платником ПДВ на єдиному податку

14.05.2020

Для ФОП на єдиному податку передбачена можливість зареєструватися платником ПДВ. Як саме це зробити, читайте у цій статті.

У ПКУ (п.п. 14.1.139) чітко вказано, хто саме може бути платником ПДВ:

  • фізичні та юридичні особи, які є платниками єдиного податку за ставкою, що передбачає сплату ПДВ;
  • фізичні та юридичні особи, які є платниками єдиного податку і добровільно переходять на ставку, що передбачає сплату ПДВ.

Одночасно бути платником єдиного податку та сплачувати ПДВ можуть ФОП і юрособи тільки на третій групі. Для них ставка єдиного податку становить 3%.

Тобто платниками ПДВ на спрощеній системі оподаткування вважаються ті, хто працює на третій групі єдиного податку за ставкою 3% і платять ПДВ або ті, хто добровільно переходить з першої або другої групи на третю та обирають ставку 3% + ПДВ.

Групи: перша, друга і третя за ставкою 5% НЕ є платниками ПДВ. Для них існує унікальна перевага: вони можуть перевищувати 1-мільйонний обсяг ПДВ-оподатковуваних операцій і не повинні реєструватися платниками ПДВ (п.181.1 ПКУ). З цього випливає, що для юридичних і фізичних осіб підприємців на спрощеній системі оподаткування, реєстрація платником ПДВ - справа добровільна, на відміну від тих, хто перебуває на загальній системі оподаткування.

Отже, платник єдиного податку може зареєструватися платником ПДВ у двох випадках:

  1. Суб'єкт господарювання вирішив отримати статус платника ПДВ і для цього обрав третю групу єдиного податку за ставкою 3%.
  2. Суб'єкт господарювання переходить на загальну систему оподаткування.


Суб'єкт господарювання переходить із загальної системи оподаткування на спрощену

ПКУ передбачає перехід із загальної на спрощену систему оподаткування (п.п. 298.1.4). Якщо суб'єкт господарювання обирає 3 групу єдиного податку за ставкою 3% і на момент переходу має статус платника ПДВ, йому наново реєструватися не потрібно (п.п. 293.8. "а" ПКУ). Його ПДВ-реєстрація зберігається. Якщо ж така особа раніше не мала статусу платника ПДВ, то при переході йому необхідно буде пройти процес реєстрації.

При переході із загальної на спрощену систему оподаткування юридична або фізична особа повинні будуть подати Заяву на ПДВ-реєстрацію не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку календарного кварталу, з якого вони бажають отримати статус платника ПДВ (Положення №1130 п.п. 3.6.3). Таку Заяву можна подати одночасно із заявою про зміну системи оподаткування, оскільки терміни подачі у них збігаються.

Статус платника ПДВ новоспечений спрощенець отримує з першого числа календарного кварталу, в якому буде застосовуватися ставка єдиного податку 3%. ПДВ-реєстрація здійснюється одночасно з реєстрацією єдиного податку.

Суб'єкт господарювання переходить з іншої групи єдиного податку або змінює ставку

Підприємці на спрощеній системі оподаткування можуть добровільно змінити групу або ставку єдиного податку (п.п. 298.1.5 ПКУ). Якщо суб'єкт господарювання вирішив отримати статус платника ПДВ, йому необхідно подати Заяву на ПДВ-реєстрацію не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку календарного кварталу, з якого він бажає отримати статус платника ПДВ (Положення №1130 п.п. 3.6.2) і застосовувати ставку єдиного податку 3%. Таку Заяву можна подати одночасно із заявою про зміну групи або ставки єдиного податку, оскільки терміни подачі у них збігаються.

Статус платника ПДВ буде застосовуватися з першого числа календарного кварталу, в якому буде застосовуватися ставка єдиного податку 3%.

Якщо єдинники першої або другої групи перевищили граничний обсяг доходу і змушені змінити групу, вони можуть обрати третю групу зі ставкою 3%. У такому випадку їм необхідно подати заяву на ПДВ-реєстрацію одночасно із заявою на вимушену зміну групи не пізніше 20 числа місяця, наступного за календарним кварталом, у якому допущено перевищення.

Суб'єкт господарювання нещодавно зареєструвався як ФОП або юрособа

Бувають ситуації, коли суб'єкт господарювання тільки пройшов процес реєстрації й бажає отримати статус платника ПДВ. Однак, законодавством не передбачена можливість ПДВ-реєстрації з дня реєстрації фізичною або юрособою. Отже, обрати ставку 3% без реєстрації платником ПДВ теж не можливо. Тому для отримання статусу платника ПДВ, нещодавно зареєстрована особа повинна подати Заяву на ПДВ-реєстрацію в наступному кварталі після держреєстрації. До моменту отримання статусу платника ПДВ, така особа повинна знаходитися на єдиному податку без сплати ПДВ.

Процес отримання статусу платника ПДВ такий же, як і при зміні групи або ставки єдиного податку.

Суб'єкт господарювання змінює спрощену систему оподаткування на загальну

Причини зміни системи оподаткування можуть бути добровільними або вимушеними. Якщо колишній спрощенець мав статус платника ПДВ, він зберігається за ним при переході. Якщо раніше суб'єкт господарювання не був платником ПДВ, йому необхідно буде перевірити свій обсяг ПДВ-оподатковуваних операцій за останні 12 місяців і далі є два варіанти.

1. Обсяг ПДВ-оподатковуваних операцій перевищує 1 мільйон гривень

Якщо у колишнього єдинника обсяг ПДВ-оподатковуваних операцій перевищує мільйон, він зобов'язаний буде зареєструватися платником ПДВ (п.п 181.1 ПКУ). Заяву на ПДВ-реєстрацію необхідно подати не пізніше 10 числа першого календарного місяця, в якому відбувся перехід на загальну систему.

Якщо колишній спрощенець подав заяву на ПДВ-реєстрацію до першого числа свого першого календарного місяця на загальній системі, то і статус платника ПДВ він отримує з першого дня роботи на загальній системі оподаткування. Якщо не встиг подати заздалегідь, тоді статус платника ПДВ отримає після внесення запису до Єдиного реєстру платників ПДВ.

2. Обсяг ПДВ-оподатковуваних операцій менше ніж 1 мільйон гривень

Якщо у колишнього єдинника обсяг ПДВ-оподатковуваних операцій є меншим від мільйона, він не зобов'язаний реєструватися платником ПДВ. Але якщо є таке бажання, він може зареєструватися добровільно (п. 182.1 ПКУ).

Для добровільної ПДВ-реєстрації потрібно подати Заяву не пізніш як за 20 календарних днів до початку податкового періоду, з якого хочете отримати статус платника ПДВ.

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором