• Від місця на ринку до магазину

 • -

 • Від магазину до торговельної мережі

 • -

 • Від торгівлі до виробництва

Як зареєструватися платником ПДВ

13.05.2020

При виборі системи оподаткування, підприємці заздалегідь прораховують розмір прямих податків: податок на прибуток, податок на доходи фізичних осіб - підприємців, єдиний податок, та непрямих: ПДВ, акцизний податок. З прямими податками визначитися досить просто, їх розмір та ставки відомі заздалегідь й прорахувати можна просто і швидко. Інша справа з непрямими податками.
Найчастіше питання, яке можна почути від підприємців:

"Чи потрібно мені реєструватися платником ПДВ?"

На жаль, на це питання крім вас самих ніхто не дасть відповіді.

Для того щоб зрозуміти, чи потрібна вам така реєстрація, ви повинні прорахувати розмір вашої маржі та дізнатися, чи є ваші постачальники платниками ПДВ.

 • Якщо у результаті підрахунків з'ясується, що податковий кредит з ПДВ, сплачений у складі вартості товарів та послуг не перекриває зобов'язання, що виникають у зв'язку з продажем товарів та послуг, то це обернеться для вас додатковими витратами. Оскільки різницю вам доведеться покривати з власної кишені.
 • Якщо ваші основні постачальники - не платник ПДВ, а розмір вашої маржі невеликий, то ні в якому разі добровільно реєструватися платником ПДВ не варто, інакше ви ризикуєте зазнати збитків.
 • Якщо ж ситуація складається навпаки та ваші постачальники - платники ПДВ і вони перекривають ваші зобов'язання, у вас великі обороти й ви отримуєте гарний прибуток, тоді реєстрація платником ПДВ буде доцільною.

Якщо ви вирішили зареєструватися платником ПДВ, але не знаєте з чого почати, пропонуємо вам інструкцію з відповідями на найпоширеніші питання.

Як зареєструватися платником ПДВ | Торгсофт

Для отримання статусу платника ПДВ вам в першу чергу необхідно подати Заяву ф. № 1-ПДВ затверджену додатком 1 до Положення № 1130 (Далі Заява).

Залежно від того добровільно ви вирішили зареєструватися як ПДВ-шник або в обов'язковому порядку, залежать і подальші кроки. Тому розглянемо окремо кожен з цих варіантів.

Обов'язкова реєстрація платником ПДВ

Зобов'язані зареєструватися платниками ПДВ такі особи (п. 14.1.139 ПКУ):

 • ті, хто досяг 1-мільйонного обсягу оподатковуваних операцій, в тому числі внаслідок операцій, здійснених на спрощеній системі (виняток: особи на єдиному податку 1-3 груп);
 • ті, хто проводять операції з постачання конфіскованого та іншого майна, визначеного в п.п. 6 п. 180.1 ПКУ (незалежно обсягів виконуваних операцій).


Заяву при обов'язковій реєстрації платником ПДВ суб'єкт господарювання повинен подати не пізніше 10 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто обсягу оподатковуваних операцій, зазначених в п. 181.1 ПКУ (п. 183.2 ПКУ; Положення № 1130 п. 3.5, п.п. 2 "б").

Наприклад, якщо ви досягли граничного обсягу 20 травня, то Заяву повинні подати не пізніше 10 червня.

Якщо ви належите до суб'єктів господарювання перерахованих в п.п. 6 п. 180.1 ПКУ, тоді ви зобов'язані подати Заяву не пізніше ніж за 20 календарних днів до початку податкового періоду, в якому збираєтеся здійснювати такі операції (п. 183.3 ПКУ; Положення № 1130 п. 3.5, п.п. 2 "б").

Статус платника ПДВ починає діяти з дати внесення запису до Реєстру платників ПДВ. Зазвичай, це займає три дні, після подачі Заяви (п. 183.9 ПКУ).

Добровільна реєстрація платником ПДВ

За власним бажанням можуть зареєструватися платниками ПДВ ті, хто не потрапляє під обов'язкову реєстрацію, але хочуть бути ПДВшниками (п. 14.1.139 ПКУ; п. 182.1 ПКУ).

Ті, хто вирішив добровільно зареєструватися платником ПДВ повинні подати Заяву не пізніше ніж за 20 календарних днів до початку податкового періоду, в якому збираються здійснювати діяльність (п. 183.3 ПКУ; Положення № 1130 п. 3.5, п.п. 2 "б").

Якщо після добровільної подачі заяви до моменту отримання статусу платника ПДВ у вас виникнуть зобов'язання або операції, за якими ви зобов'язані стати платником ПДВ, ви повинні будете повторно подати Заяву, але вже як ПДВ - "зобов'язаний" (п. 3.7 Положення №1130).

Статус платника ПДВ, при добровільній реєстрації, починає діяти з дати зазначеної в заяві. Це буде перше число місяця. Реєструватися платником ПДВ з середини місяця заборонено. Якщо ви забули вказати, з якої дати хочете отримати статус платника ПДВ, тоді він буде вважатися з першого числа місяця, наступного за днем, коли закінчаться 20 календарних днів після подання Заяви (п. 183.9 ПКУ).

Якщо вам відмовили добровільно зареєструватися платником ПДВ через невірогідні або неповні дані, ви можете виправити неточності в Заяві та подати її повторно з тієї ж бажаною датою реєстрації. Але зробити це потрібно не пізніше, ніж за три календарні дні до початку податкового періоду з якого хочете отримати статус ПДВ платника (п. 3.9 Положення № 1130).

Ще ті, хто реєструється платником ПДВ добровільно мають додаткову перевагу: вони можуть не заповнювати деякі графи, які є обов'язковими для ПДВ - "зобов'язаних".

Заява ф. № 1-ПДВ

Розглянемо як заповнити деякі поля заяви, за якими найчастіше виникають питання.

 

Назва поля

Коментар

«Причини реєстрації ...»

Перелік причин за якими можна зареєструватися вказано в додатку до даної Заяви. Вибираємо потрібну і дослівно переписуємо.

«Бажана дата реєстрації ...»

Це поле заповнюють ті, хто вирішив добровільно зареєструватися платником ПДВ. Воно не є обов'язковим до заповнення. Але якщо ви вирішили його заповнити, необхідно вказати перше число місяця, з якого хочете отримати статус платника ПДВ.

«Додатки до заяви ...»

Найчастіше це документи, які підтверджують факт здійснення оподатковуваних операцій. Тут необхідно вказати кількість сторінок, на яких подано додатки до Заяви.

«Загальна сума від Здійснення операцій з постачання ...»

Для ПДВ - "зобов'язаних" це сума оподатковуваних операцій, яка перевищує 1 мільйон гривень, за останні 12 місяців.

Для ПДВ - "добровольців" можна вказувати нульові обсяги

«Дата Досягнення Загальної суми оподатковуваних операцій ...»

Для ПДВ - "зобов'язаних", які перевищили обсяг оподатковуваних операцій в 1 мільйон гривень, вказують дату, коли таке перевищення відбулося.

Для ПДВ - "зобов'язаних" зазначених в п.п. 6 п. 180.1 ПКУ пишуть дату, з якої планують проводити такі операції

Для ПДВ - "добровольців" це поле можна не заповнювати

«Головний бухгалтер ...»

Тут необхідно вказати ПІБ особи, яка буде нести відповідальність за ведення бухгалтерського обліку. Якщо його веденням займається стороння організація на договірних засадах, це поле прокреслюється, а до Заяви додають копію договору з такою організацією.

Подача заяви ф. № 1 - ПДВ

Заяву необхідно подавати до податкової за місцем реєстрації суб'єкта господарювання. Подати її можна особисто, в електронному вигляді або разом з документами про держреєстрацію.

При подачі Заяви працює правило перенесення термінів. Це означає, що якщо останній день строку припадає на вихідний або святковий день, останнім днем ​​для подачі заяви вважається наступний робочий день.

Підстави для відмови в реєстрації платником ПДВ

Існує всього три причини, за якими можуть відмовити в реєстрації платником ПДВ (п. 183.8 ПКУ):

 1. за результатами розгляду реєстраційної заяви та / або поданих документів встановлено, що особа не відповідає вимогам ПКУ;
 2. існують обставини, які є підставою для ПДВ-розреєстрації згідно ст. 184 ПКУ;
 3. при подачі Заяви або визначенні бажаного (запланованого) дня реєстрації не дотримані порядок і строки, встановлені ст. 183 ПКУ

Якщо Заяву приймають, тоді податківці вносять запис до Реєстру платників ПДВ та привласнюють індивідуальний податковий номер, який вказується в податкових накладних і для оплати ПДВ.

Якщо ви зареєструвалися як платник ПДВ, то ви можете працювати з ПДВ у Торгсофт

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором