• Від місця на ринку до магазину

 • -

 • Від магазину до торговельної мережі

 • -

 • Від торгівлі до виробництва

Що робити, якщо під час війни ви втратили майно та документи?

09.05.2022

Багато підприємств внаслідок активних бойових дій втратило майно та документи. Розглянемо, що робити в такій ситуації.

Проводимо інвентаризацію

Якщо майно підприємства постраждало внаслідок воєнних дій, необхідно зафіксувати завдані збитки. Для цього проводиться інвентаризація. За допомогою інвентаризації можна документально перевірити та підтвердити наявні активи та їх стан. Так само можна зафіксувати знищене майно та документи.
Якщо ви маєте доступ до майна та можете провести інвентаризацію, необхідно створити Наказ про проведення інвентаризації у межах зруйнованих / пошкоджених об’єктів. Далі необхідно зібрати комісію та провести інвентаризацію.
Якщо доступу до пошкодженого майна немає, інвентаризацію необхідно провести вже після завершення активних бойових дій, коли доступ до майна буде безпечним. Тобто під обстрілами проводити інвентаризацію не потрібно.
Коли доступ до майна підприємства буде безперешкодним та безпечним необхідно провести інвентаризацію. Інвентаризацію складають датою першого числа, наступного за місяцем, коли доступ до майна став безпечним. Результати інвентаризації відносяться до поточного звітного періоду.

Як створити комісію, провести інвентаризацію та все задокументувати?

Ми вже писали  вище, що перед початком проведення інвентаризації, керівник підприємства повинен створити Наказ про проведення інвентаризації у межах зруйнованих / пошкоджених об’єктів. Цим же наказом створюється інвентаризаційна комісія. До складу комісії повинні входити:

 • головний бухгалтер,
 • матеріально відповідальна особа,
 • профільний фахівець, відповідальний за обладнання, яке списується,
 • інші члени комісії.

Результати інвентаризації оформлюються наступними документами:

Об’єкт інвентаризації Документ Як оформити
Запаси Інвентаризаційні описи запасів Необхідно скласти опис непридатних запасів, в якому вказати найменування, кількість, причини, ступінь та характер псування, надати пропозиції щодо списання.
ОЗ, НМА, МНМА Інвентаризаційні описи необоротних активів (групи необоротних активів) Необхідно скласти окремі описи на ОЗ, НМА, МНМА які вже не підлягають відновленню. Вказується дата введення в експлуатацію та причини, через які об’єкти стали не придатні для експлуатації.
Первинні документи, бухгалтерські регістри Акт втрачених документів Комісія складає в довільній формі акт з описом усіх втрачених документів.
Звіряльні відомості Бухгалтерія відображає розбіжності між даними бухгалтерського обліку та результатами інвентаризації.
Протокол інвентаризаційної комісії У протоколі наводять підсумки щодо втраченого майна та документів, надають пропозиції щодо списання або подальшого використання таких об’єктів. Далі протокол передається на підпис керівнику підприємства. Він повинен підписати його впродовж 5 днів.

На підставі даних інвентаризації керівник підприємства повинен ухвалити рішення:

 • про списання майна, яке не підлягає подальшому використанню,
 • про проведення робіт, щодо ліквідації зруйнованих об’єктів,
 • про оцінку й оприбуткування дорогоцінних металів, брухту, запчастин та матеріалів, що залишаться після ліквідації майна.

Результати інвентаризації відносяться до того звітного періоду, в якому було завершення проведення інвентаризації.

Що робити, якщо були знищені первинні документи та бухгалтерські документи?

Якщо разом з майном підприємства були знищені первинні документи та бухгалтерські регістри, необхідно діяти відповідно до рекомендацій Мінфіну (лист № 31-11410-07-10/18732 від 29.06.2016 року). Тобто для списання знищених ОЗ, НМА, МНМА, ТМЦ необхідно використовувати показники Балансу (Звіт про фінансовий стан) за попередній звітний рік.
Якщо внаслідок бойових дій первинні документи буди втрачені, необхідно після завершення воєнного стану подати повідомлення до податкової за місцем обліку. Повідомлення складають в довільній формі та зазначають у ньому:

 • обставини, за яких документи були втрачені,
 • податковий період, за який були знищені документи,
 • узагальнений перелік втрачених документів.

Повідомлення можна подати в паперовому або електронному вигляді через Електронний кабінет платника.
Подання повідомлення звільняє платника від відновлення таких документів та накладає мораторій на проведення перевірок.

Хто відшкодує збитки?

На цей час методика відшкодування завданих збитків лише формується. Тому рекомендуємо фіксувати знищення та пошкодження майна максимально. Якщо є можливість, варто долучати незалежних експертів для фото та відео фіксації пошкоджень.

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором