• Від місця на ринку до магазину

 • -

 • Від магазину до торговельної мережі

 • -

 • Від торгівлі до виробництва

Що робити роботодавцю під час війни?

16.03.2022

Нещодавно Міністерство економіки України надало роз’яснення щодо трудових відносин під час воєнного стану.

Якщо підприємство знаходиться на території, де проводяться активні бойові дії та не може вести свою діяльність, можна відправити працівників у відпустку без збереження заробітної плати?

Відповідь на це питання залежить від того, хто виступає ініціатором. Якщо працівник бажає піти у відпустку без збереження заробітної плати, тоді можна. Якщо роботодавець бажає відправити працівника у відпустку без його згоди, тоді не можна.
Ст. 25 та 26 Закону «Про відпустки» дають працівнику право на таку відпустку, але не зобов'язують використовувати такі відпустки. Зверніть увагу, відпустка без збереження заробітної плати на підставі ст. 25 повинна надаватися працівнику в обов’язковому порядку, а на підставі ст. 26 лише за згодою з роботодавцем.

Якщо підприємство не може працювати через війну, що робити?

Якщо підприємство або його філіал, чи структурний підрозділ не може працювати через активні бойові дії, необхідно оформити простій на підставі ст. 34 та 113 КЗпП України.

Ми вже писали, як оформити простій на підприємстві, коли почався карантин. З того часу процедура не змінилась, докладно почитати можна тут.

Якщо підприємство введе простій, то варто пам’ятати, що заробітна плата у такий період повинна виплачуватись як раніше, а її розмір повинен бути не менше ⅔ від окладу працівника.

Чи будуть штрафи за неможливість виплати заробітної плати в установлені строки, якщо підприємство знаходиться на території де ведуться активні бойові дії?

Торгово-промислова палата України засвідчила настання форс-мажорних обставин. Ст. 617 Цивільного кодексу України передбачає звільнення від відповідальності за порушення зобов'язань, якщо таке порушення сталося внаслідок обставин непереборної сили.
Міністерство фінансів вважає, що під час дії воєнного стану дана норма поширюється і на трудові відносини, тобто за несвоєчасну виплату зарплати через активні бойові дії карати не будуть.

Зверніть увагу! Настання форс-мажорних обставин не звільняє від зобов'язань зі сплати заробітної плати. Тобто після завершення обставин непереборної сили, сторони повинні виконати всі свої зобов’язання перед іншою стороною.
Але, Мінфін все ж наголошує, що роботодавці повинні докласти усіх зусиль, для реалізації права працівників на своєчасне отримання заробітної плати. Для цього вони рекомендують перевести співробітників на дистанційний режим роботи.

Чи може роботодавець відмовити працівнику у наданні відпустки, якщо працівник хоче поїхати в інший регіон чи країну?

Як ми писали вище, відпустки без збереження заробітної плати надаються за ініціативою працівника на підставі ст. 25 КЗпП та за згодою сторін на підставі ст. 26 КЗпП.
Також, при наданні відпусток необхідно враховувати графік відпусток (ст. 10 Закону «Про відпустки»). Якщо працівник бажає піти у щорічну оплачувану відпустку, він повинен погодити її з керівником підприємства та повідомити про вихід у відпустку за два тижні.
Окрім того, існує першочерговість надання відпустки. За бажанням працівника в зручний для нього час у відпустку можуть піти такі категорії працівників:

 • особи віком до 18 років,
 • особи з інвалідністю,
 • вагітні жінки перед або після відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами,
 • жінки, які мають двох та більше дітей віком до 15 років, або дитину з інвалідністю,
 • одинокі батьки, які виховують дитину віком до 15 років самостійно,
 • дружина або чоловік військовослужбовця,
 • ветерани праці,
 • ветерани війни,
 • батьки 一 вихователі дитячих будинків сімейного типу.

На думку Міністерства фінансів, роботодавець може відмовити працівнику у наданні відпустки, якщо такий працівник залучений до робіт з підтримки критичної інфраструктури та життєзабезпечення. Відмова у такому випадку повинна бути вмотивована, тобто повинен бути певний обсяг робіт, спрямований на підтримання безпеки та обороноздатності держави.
В інших випадках бажано надавати усі види відпусток у разі звернення працівника.

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором