• Від місця на ринку до магазину

 • -

 • Від магазину до торговельної мережі

 • -

 • Від торгівлі до виробництва

Чи можна скоротити персонал під час карантину

23.04.2020

Після оголошення карантину, багато підприємств та організацій вимушені були зупинити свою діяльність. Якщо ви, за збігом обставин потрапили до їх числа та почали міркувати, як можна вийти з цієї ситуації з найменшими втратами, то скоріш за все, почали думати про скорочення персоналу. У цій статті, ми розберемося, чи можна законно скоротити персонал або є вихід з цієї ситуації

Нещодавно, голова Нацполіції нагадав, що за незаконне звільнення працівників під час карантину, підприємцю погрожує штраф до 51 тисячі гривень. Аби уникнути таких штрафів, можна розглянути варіант скорочення чисельності або штату працівників. Для цього у КЗпП передбачена стаття 40, пункт 1.

Скорочення та звільнення. У чому різниця?

Чим відрізняється скорочення чисельності від скорочення штату працівників?

Скорочення штату працівників відбувається у разі звільнення всіх працівників певної професії або підрозділу. Наприклад, якщо повністю закривається відділ закупівель. Якщо мова йде про звільнення працівників різних професій, або зменшення кількості працюючих однієї професії, то це скорочення чисельності персоналу. Наприклад, якщо з кожного відділу звільняють по одній людині, або якщо замість чотирьох маркетологів залишається троє.

Хто може прийняти рішення про скорочення?

Причинами скорочення може стати погіршення фінансового стану компанії, зменшення обсягів продажу, необхідність реорганізації відділів, чи зміна умов праці у зв'язку з впровадження новітніх методів роботи.

Право прийняття рішення про скорочення персоналу належить роботодавцеві.

Як правильно скоротити працівників?

Щоб звільнити працівників на підставі скорочення необхідно:

 1. Не менше ніж за 3 місяці після прийняття рішення про скорочення, письмово повідомити профспілку (якщо така створена) про заплановані заходи.
 2. Зібрати та оформити документі, які підтверджують необхідність скорочення персоналу.
 3. Отримати від профспілки виписку із протоколу зібрання про згоду на звільнення.
 4. Не менше ніж за 2 місяці подати до центру зайнятості форму звітності № 4-ПН «Інформація про заплановане масове вивільнення працівників у зв’язку зі змінами в організації виробництва і праці».
 5. Створити Наказ про скорочення. У ньому зазначають причину скорочення, перелік посад чи співробітників, які підлягають звільненню, а також зазначається конкретна дата, з якої починаються звільнення.
 6. Створити Наказ про попередження конкретних співробітників про скорочення, не менше ніж за 2 місяці до звільнення. Також варто пам'ятати, що не всіх працівників, можна звільнити. Наприклад, вагітних жінок або які знаходяться у декреті звільняти не можна. Або працівники, які перебувають у відпустці, теж не можуть потрапити під скорочення.
 7. Не менше ніж за 2 місяці ознайомити під розпис працівників із наказом (зазначеним у п.6).
 8. Створити Наказ про звільнення.
 9. Внести запис у трудову книжку.
 10. Видати копію наказу про закінчення трудового договору та провести остаточний розрахунок. Якщо звільнення відбувається з причини скорочення, то працівнику належить виплатити вихідну допомогу у розмірі середньомісячного заробітку (не менше).

Підсумовуючи вищеописане, можна зробити висновок, що провести скорочення персоналу під час карантину є неможливим, якщо тільки термін карантину не подовжать ще мінімум на два місяці.

Що робити, якщо звільнити працівників не можна, а компанія працювати як раніше не може?

Адаптуватися та переходити в онлайн. Як це зробити? Зробити це не так важко, як здається. Перше, з чого варто почати - зі створення онлайн-магазину.

Також ознайомтеся з нашими статтями, де ми вже все продумали за вас:

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором