• Від місця на ринку до магазину

  • -

  • Від магазину до торговельної мережі

  • -

  • Від торгівлі до виробництва

Все, що ви хотіли знати про сумісників

23.10.2020

Багато роботодавців знають, що є працівники "основні", а є сумісники. Хто ці люди, як оформляти з ними трудові відносини і які виплати їм належать читайте в даній статті.

Робота за сумісництвом

Хто такі сумісники?

Кожен працівник має право укладати трудові договори з різними роботодавцями та виконувати додаткову роботу у вільний від основної роботи час.

У КЗпП є два поняття: сумісництво і суміщення посад. Виходячи з вищесказаного розберімось докладніше чим ці поняття відрізняються.

Сумісництво - це виконання працівником іншої роботи, у вільний від основної роботи час. Така робота (додаткова) повинна бути регулярною й оплачуваною на підставі трудового договору.

Сумісництво може бути внутрішнім (співробітник виконує додаткову роботу на тому ж підприємстві, де його основна робота) і зовнішнім (співробітник підробляє на іншому підприємстві).

Суміщення - це виконання працівником крім основної своєї роботи ще і додаткової роботи за іншою посадою на одному підприємстві.

В даній статті поговоримо про сумісництво.

Як оформити сумісника?

Якщо ви приймаєте на роботу зовнішнього сумісника, необхідно подати до податкової Повідомлення про прийом на роботу.

Якщо з зовнішнім сумісником все зрозуміло, то при прийомі внутрішніх сумісників багато хто задається питанням: "Чи потрібно подавати повідомлення про прийом для таких співробітників?". Так потрібно. Для внутрішніх сумісників точно так же складається Наказ про прийом на роботу і подається повідомлення в податкову.

У повідомленні про прийом сумісника в графі 4 "Категорія особи" потрібно ставити код - 2 "Наймані працівники без трудової книжки".

Скільки годин на день може працювати сумісник?

Обмеження в кількості відпрацьованих годин за день передбачені тільки для працівників державних і комунальних підприємств і організацій. Вони можуть працювати не більше чотирьох годин у будній день, а повний робочий день можна відпрацювати тільки у вихідний день.

Для інших співробітників немає ніяких обмежень ні за кількістю відпрацьованих годин за день, ні за тиждень і навіть не має значення, скільки один співробітник уклав трудових договорів за сумісництвом.

Це означає, що якщо ви вирішили прийняти працівника за сумісництвом, то можна сміливо оформляти його на восьмигодинний робочий день і п'ятиденний робочий тиждень. Навіть якщо час роботи співробітника буде перетинатися з основним місцем роботи та за сумісництвом, це не буде порушувати законодавство, оскільки працівники не зобов'язані повідомляти роботодавцям про те, що вони працюють на кількох роботах одночасно.

Чи може співробітник за основним місцем роботи й за сумісництвом займати одну посаду?

Так, може. Співробітник може як і за зовнішнім сумісництвом, так і за внутрішнім, працювати на одній посаді. Наприклад, якщо у вас магазин працює з 9.00 до 21.00, а продавець в магазині тільки один і його такий графік влаштовує, ви можете оформити його як внутрішнього сумісника. Тобто з 9.00 до 18.00 він працює як продавець за основним місцем роботи, а з 18.00 до 21.00 він працює як продавець за внутрішнім сумісництвом. У такому випадку ви не будете порушувати трудове законодавство й у продавця не будуть порушуватися норми тривалості робочого дня.

Чи мають право сумісники отримувати лікарняні та декретні?

Так, мають. Лікарняні виплати можна отримати й за основним місцем роботи й за сумісництвом. Якщо мова йде про лікарняні, то при нарахуванні їх працівнику, потрібно простежити, щоб такий працівник не працював. Тобто, якщо співробітник захворів, він повинен сидіти вдома і не виходити на роботу ні за сумісництвом, ні за основним місцем роботи.

Якщо під час лікарняного працівник буде працювати по одному зі своїх місць роботи та Фонд соціального страхування про це дізнається, він змусить вас повернути допомогу назад у фонд і заплатити додатково штраф за неправомірне використання коштів фонду.

З лікарняним по вагітності та пологах все набагато простіше. Співробітниця має право на отримання допомоги й за основним місцем роботи й за сумісництвом, і при цьому працювати. Така відпустка вважається не обов'язком співробітниці, а її правом.

Важливий нюанс! Якщо у вас працює сумісник і він приносить оригінал лікарняного листа, поверніть його назад співробітнику. Для нарахування лікарняних суміснику, вам потрібна копія лікарняного листа, з печаткою та підписом керівника підприємства за основним місцем роботи.

Навіть якщо вам приносить лікарняний ваш внутрішній сумісник, ви нараховуєте лікарняний за основним місцем роботи, потім робите копію лікарняного, самі її завіряєте, самі собі видаєте довідку про доходи та нараховуєте лікарняний внутрішньому суміснику.

Якщо у вас залишилися питання по сумісниках, задавайте їх у коментарях і ми обов'язково на них відповімо.

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором