• Від місця на ринку до магазину

  • -

  • Від магазину до торговельної мережі

  • -

  • Від торгівлі до виробництва

Товарний облік у ФОП

14.08.2020

З 1 серпня у ФОП з'явився новий обов'язок - вести товарний облік. Що це таке і яка передбачена відповідальність за порушення цієї вимоги, читайте у цій статті.

Дане нововведення прописано в ст. 3 п. 12 Закону про РРО. Згідно з цим пунктом, всі суб'єкти господарювання, які здійснюють готівкові та безготівкові розрахунки, повинні вести облік товарних запасів, у встановленій законодавством формі. І можуть продавати тільки той товар, який відображений в такому обліку. Єдиний виняток зробили для ФОП, які не є платниками ПДВ і не торгують ТСПТ, ліками та медичними товарами, а також коштовностями.
Товарний облік  для ФОП | Торгсофт
Норма вести товарний облік поширюється на:

  • підприємців на загальній системі оподаткування;
  • підприємців на єдиному податку, які є платниками ПДВ;
  • підприємців, які торгують ТСПТ, ліками та медичними товарами, а також коштовностями.

У Законі написано, що облік потрібно вести "в установленому законодавством порядку", однак на ФОП не поширюється правило застосування ПС(Б)У № 9 "Запаси". Розберімось, як у такому випадку ФОП вести товарний облік.

Товарний облік у підприємців на загальній системі оподаткування

Для підприємців на загальній системі оподаткування, як і для підприємців на єдиному податку, не передбачено окремого порядку для обліку товарних запасів. Проте податківці пропонують ФОП на загальній системі за власним бажанням використовувати правила бухгалтерського обліку, які прописані в ПС(Б)У № 9. Ось тільки як застосовувати ці стандарти в обліку ФОП не зрозуміло, адже вони писалися для юридичних осіб.

Однак, якщо переглянути постанови судів, то вони часто погоджуються з податківцями. Крім цього, апеляційний суд заявив, що податкові інспектори мають право ініціювати проведення інвентаризації товарних запасів для перевірки їх обліку.

Товарний облік у підприємців на єдиному податку

Тут, як і для підприємців на загальній системі оподаткування, не передбачено окремого порядку ведення товарних запасів. Більш того, немає навіть роз'яснень від податкової, які могли б пролити світло на порядок ведення товарного запасу у платників єдиного податку.

Як же все-таки вести товарний облік у ФОП?

Оскільки норма про ведення обліку є, а як саме це робити, законодавці не встановили, то пропонуємо розглянути найпоширенішу думку - потрібно вести облік доходів і витрат:

  1. Для загальносистемників передбачена норма про облік доходів і витрат, також вони повинні мати документи, що підтверджують походження товару.
  2. Для платників єдиного податку суди пропонують подбати про наявність документів, що підтверджують придбання товару. На їхню думку, порушенням порядку товарного обліку, є відсутність відповідних первинних документів, які підтверджують порядок руху ТМЦ.

Товарний облік у ФОП не платників ПДВ

З 1 серпня ФОП на єдиному податку, які не є платниками ПДВ і продають ТСПТ, ліки та медичні вироби повинні тепер вести товарний облік. Тому для таких підприємців єдиний варіант обліку - це наявність документів на товар. Оскільки у таких ФОП передбачено врахування доходів в довільній формі.

Підприємці на 1 групі єдиного податку, які звільнені від застосування РРО теж повинні подбати про наявність первинних документів, які б підтверджували походження товару.

Яка відповідальність передбачена за торгівлю товарами без обліку

Для підприємців, які торгують "неврахованими" товарами передбачено штраф у подвійному розмірі вартості необлікованого товару за цінами реалізації. Штраф застосовується до всіх товарів, які продаються в місці реалізації та на які немає документів. Мінімальний розмір штрафу 170 грн.

Виходячи з рішень суду, стає зрозуміло, що штраф не можна застосовувати, якщо облік ведеться не правильно, однак є документи, що підтверджують покупку товару.

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором