• Від місця на ринку до магазину

  • -

  • Від магазину до торговельної мережі

  • -

  • Від торгівлі до виробництва

Розшукується особа з інвалідністю

27.05.2020

Багато роботодавців чули про нормативи з працевлаштування осіб з інвалідністю. Не залежно від форми власності, при працевлаштуванні більше ніж 8 осіб, потрібно буде знайти та прийняти на роботу, як мінімум, одну людину з інвалідністю. Як виконати "інвалідний" норматив і не нарватися на штрафи розберемося в даній статті.

Працевлаштування людини з інвалідністю | Торгсофт

Коли виникає обов'язок з працевлаштування особи з інвалідністю?

Обов'язок з працевлаштування осіб з інвалідністю, закріплено в Законі "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні". У ньому сказано, що 4% від середньої кількості штатних працівників (СКШП) за рік, повинні займати особи з інвалідністю.

Щоб визначити СКШП, вам потрібно кількість всіх співробітників за рік розділити на 12 місяців. Число, що вийшло округляєте до цілого, за математичними правилами в більшу або меншу сторону. Якщо у вас працює від 1 до 8 співробітників - ви не зобов'язані працевлаштовувати особу з інвалідністю. Якщо кількість співробітників від 8 до 25 - ви повинні працевлаштувати 1 людину з інвалідністю.

Також врахуйте, що для виконання "інвалідної" квоти, підходять тільки ті співробітники, які влаштовані у вас за основним місцем роботи. Сумісники не враховуються.
При цьому, особа з інвалідністю може працювати не повний день, це на "інвалідний" норматив не впливає.

Що робити, якщо потреба в особі з інвалідністю є, а людини немає?

Дуже часто, у роботодавців виникає патова ситуація: працевлаштувати людину з інвалідністю потрібно, а відповідної людини на цю посаду немає.

Отже, для того, щоб уникнути штрафів за невиконання "інвалідних" нормативів, потрібно для початку виділити робоче місце для працевлаштування особи з інвалідністю. Для цього достатньо позначити вакантні посади на які будуть прийматися такі особи. Також, у штатному розкладі можна виділити окремі позиції, призначені саме для осіб з інвалідністю.

Після того, як ви виділите вакантні позиції можна почати шукати таких людей самостійно або звернувшись до центру зайнятості.

Для пошуку через центр зайнятості, вам потрібно обов'язково подати форму № 3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)". У цій формі потрібно зробити позначку, що ви хочете прийняти саме особу з інвалідністю.

В даній формі, потрібно вказати всі вимоги, які ви шукаєте в співробітника на потрібну вам посаду. Наприклад: яка має бути освіта, якими мовами повинен володіти кандидат і на якому рівні, який повинен бути стаж або досвід роботи, якими професійними якостями повинна володіти людина і т.д.

Навіщо в центр зайнятості подавати такий запит? Якщо вам не направлять необхідну кількість потрібних співробітників на вашу вакансію або кандидати не будуть відповідати вимогам вашої компанії, або відмовляться від запропонованої посади, то штрафи за невиконання "інвалідного" нормативу до вашої компанії застосовуватися не будуть. Оскільки ви зі свого боку доклали максимально залежні від вас зусилля для пошуку потрібної людини. Обов'язок пошуку таких співробітників в даній ситуації покладається на державний центр зайнятості.

Звітність за формою № 3-ПН подається одноразово. Далі, обов'язок перевіряти актуальність даної вакансії лягає на центр зайнятості й вже вони будуть самостійно зв'язуватися з вами не менше 2 разів на місяць, для підтвердження актуальності інформації.

Як ще можна виконати норматив з працевлаштування осіб з інвалідністю?

Є ще два варіанти, як можна уникнути штрафів за невиконання "інвалідних" нормативів:

  1. Зробити замовлення товарів або послуг на підприємстві, на якому чисельність співробітників з інвалідністю становить понад 50% від СКШП. Але тут є своя заковика: сума річних витрат на оплату праці таких осіб на підприємстві, у якого зроблено замовлення, повинна бути більше, ніж сума адміністративно - господарського штрафу, за невиконання нормативу.
  2. Не допустити, щоб СКШП за рік перевищувала мінімально - допустимі норми. Для цього можна приймати співробітників не за основним місцем роботи, а як сумісника або укладати з працівниками договори ЦПХ. Хоча ми не рекомендуємо вдаватися до такого варіанту, оскільки він може накликати на вас перевірку Держпраці.

Які штрафи за невиконання "інвалідних" нормативів?

Розмір штрафу залежатиме від кількості співробітників на вашому підприємстві та кількості місць, призначених для осіб з інвалідністю, але не зайнятих ними. Так, якщо ви повинні були працевлаштувати одну особу з інвалідністю, але не зробили цього, то штраф буде дорівнювати половині середньої річної зарплати штатного працівника, якщо на підприємстві працює від 8 до 15 осіб; середньої річної зарплати штатного працівника, якщо на підприємстві працює 15 і більше осіб.

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором