• Від місця на ринку до магазину

 • -

 • Від магазину до торговельної мережі

 • -

 • Від торгівлі до виробництва

Трудова книжка: Звільнення

17.05.2017

Ми пройшли з вами довгий шлях і розглянули важливі нюанси заповнення трудової книжки. Розібралися, як прийняти працівника і оформити трудову, як перевести і заохотити людини, як виправити помилки і неточності в записах, тепер настав час для "прощань".

Порядок заповнення трудової в разі звільнення прописаний в Інструкції № 58, п. 2.26 - п. 2.29.

Запис про звільнення повинен точно повторювати формулювання чинного законодавства, необхідно посилатися на статтю КЗпП, яка передбачає підстави для звільнення.

Відмітка про звільнення вноситься в розділ "Відомості про роботу". Вимоги до неї такі:

 • в гр. 1 ставлять порядковий номер;
 • в гр. 2 - дата звільнення;
 • в гр. 3 - запис про звільнення і посилання на статтю КЗпП;
 • в гр. 4 - назва і дата документа про звільнення.

Така позначка обов'язково повинна починатися зі слів "Звільнений (-на) у зв'язку / за..." і закінчуватися конкретною причиною звільнення з посиланням на статтю кодексу.

Наприклад:

 • у разі скорочення працівника - "Звільнений через скорочення штату працівників, п. 1 ст. 40 КЗпП України ";
 • працівник сам вирішив піти - "Звільнений за власним бажанням, ст. 38 КЗпП України ";
 • якщо людина померла - "Робота завершена в зв'язку зі смертю", датою звільнення буде дата смерті.

Більше прикладів і причин наведено нижче:

Приклади і причини оформлення звільнень в трудовій книжціПриклади і причини оформлення звільнень в трудовій книжці

На відміну від записів про прийом, запис про звільнення повинен бути завірений. Для цього на наступному рядку в гр. 3 вказують посадову особу, яка вносить даний запис (керівник організації або начальник кадрової служби), навпроти посади ставиться підпис, прізвище та ініціали такої особи. Все це завіряється печаткою.

Заповнена трудова передається людині в її останній робочий день, ст. 47 КЗпП, тобто якщо людина звільняється 10 квітня, то цей день ще вважається робочим. Відмітка про звільнення робиться того ж дня. Не варто ризикувати і вносити запис заздалегідь, оскільки людина може передумати і не захоче розлучатися з Вами.

А що робити, якщо Ваш колишній співробітник пішов, а книжку залишив Вам "на пам'ять"? Тоді Вам доведеться зберігати його трудову у себе протягом двох років, окремо від трудових книжок інших працівників, потім передати на зберігання до архіву підприємства. Вона зберігається в архіві ще п'ятдесят років і тільки потім знищується. Трудова померлого співробітника передається його близьким родичам.

На цьому ми закінчуємо цикл статей на тему оформлення трудових книжок. Сподіваємося, що Вам було цікаво і пізнавально!

Данна стаття є ознайомлювального характеру. Компанія Торгсофт® НЕ надає послуги з консультації, виготовлення або продажу трудових книжок
Егор
22-03-2019 в 09:52:44
Спасибо, очень полесные статьи
Дмитрий
02-04-2019 в 19:11:23
Узнал из статьи много интересных нюансов. В моей практике произошел случай, когда работник умышленно не стал забирать трудовую книжку. Сотрудники отдела кадров не доглядели. А затем он обратился в ГИТ. В итоге нам предстояло пройти не мало неприятных процедур, чтобы доказать отсутствие в действиях кадровиков нарушения трудового законодательства.

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором