• Від місця на ринку до магазину

 • -

 • Від магазину до торговельної мережі

 • -

 • Від торгівлі до виробництва

На які трудові пільги може розраховувати одинока матір?

23.03.2021

Трудові пільги одинокої матері

Багато роботодавців знають, що є різні категорії працівників: "звичайні" співробітники, особи з інвалідністю, неповнолітні співробітники, батьки з малолітніми дітьми та інші. Залежно від того, до якої категорії відноситься працівник, у нього є закріплені КЗоТом права і додаткові пільги. У цій статті розповімо, які трудові пільги передбачені одиноким матерям.

Хто вважається одинокою матір'ю?

На сьогодні, законодавчо не встановлений єдиний порядок присвоєння статусу "одинока мати". Залежно від того, на яку пільгу претендує жінка, будуть різні вимоги до визначення статусу одинокої матері.

Для цілей трудового законодавства, слід спиратися на п. 9 постанови Пленуму ВСУ «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 06.11.92 р № 9. На основі даного Пленуму Верховний суд у 2018 році ухвалив, що одинокою матір'ю вважається жінка, яка відповідає таким критеріям:

 • жінка не перебуває в шлюбі;
 • запис про батька у свідоцтві про народження дитини відсутній або зроблений зі слів матері;
 • виховує дитину без участі батька;
 • забезпечує дитину самостійно, без участі батька.

Якщо жінка отримує аліменти на дитину, то розраховувати на отримання трудових пільг одинокої матері вона вже не може, оскільки вимога про забезпечення дитини без участі батька тут не виконується.

Які трудові пільги передбачені одинокій матері?

Якщо жінка відповідає вимогам перерахованим вище і з точки зору закону отримує статус одинокої матері, то вона може розраховувати на трудові гарантії передбачені КЗпП:

 1. Заборонено відмовляти в прийнятті на роботу одиноким матерям, у яких є дитина віком до 14 років або дитина з інвалідністю. Знижувати зарплату таким співробітницям, також заборонено.(ст. 184 ч.1 КЗпП) У разі відмови в прийнятті на роботу, роботодавець повинен дати письмову відповідь з обґрунтуванням причин. Одинока мати, в свою чергу, може оскаржити таку відмову в суді.
 2. При прийманні на роботу одинокої матері, у якої є дитина у віці до 14 років або дитина з інвалідністю, роботодавець не може встановлювати їй випробувальний термін. (ст. 26 ч. 3 КЗпП)
 3. Звільнити одиноку матір, у якої є дитина у віці до 14 років або дитина з інвалідністю з ініціативи роботодавця складно. Для цього необхідно подбати, по-перше, про її подальше працевлаштування. По-друге, причин для звільнення може бути тільки дві: ліквідація компанії або закінчення строкового трудового договору. (ст. 184 ч. 3 КЗпП) Якщо звільнення відбувається після закінчення строкового трудового договору, то роботодавець зобов'язаний виплачувати до моменту працевлаштування жінки середню зарплату. Виплати повинні бути обмежені трьома місяцями з дня закінчення договору.

Які відпускні пільги передбачені одинокій матері?

Оскільки немає єдиного визначення статусу одинокої матері, то для отримання відпускних пільг, необхідно керуватися ст. 10 ч. 13 п. 5 Законом про відпустки. В даному випадку самотньою матір'ю вважається жінка, яка виховує дитину без участі батька і не має значення, платить батько дитини аліменти чи ні.

Для отримання пільгової відпустки, Мінсоцполітики та Мінекономрозвитку дали додаткові роз'яснення, кого можна вважати самотньою матір'ю:

 • жінка не перебуває у шлюбі та у свідоцтві про народження дитини запис про батька відсутній або зроблена зі слів матері;
 • вдова;
 • розведена жінка, яка виховує дитину без участі батька;
 • жінка, яка народила дитину поза шлюбом і батько визнав дитину;
 • жінка, яка вийшла повторно заміж, але нинішній чоловік не усиновив дитину (до 18 років).

Для того, щоб жінці підтвердити статус одинокої матері, їй необхідно надати докази, що вона виховує дитину без участі батька. Документи, які можуть це підтвердити:

 • рішення суду про позбавлення батьківських прав;
 • рішення суду або постанова слідчого про розшук відповідача у справі за позовом про стягнення аліментів;
 • акт соцслужби, складений зі слів сусідів, що батько не бере участі в вихованні дитини, і т.п.

Одинока мати може розраховувати на щорічну додаткову соціальну відпустку тривалістю 10 календарних днів, без урахування святкових і неробочих днів (ст. 19 Закону про відпустки). Така відпустка надається в будь-який час і не прив'язаний до відпрацьованого в компанії часу.

Якщо раніше жінка не використовувала додаткову соціальну відпустку, то вона може отримати за неї компенсацію при звільненні або використати (ця відпустка не згорає, а переноситься на наступний рік) (ст. 24 Закону про відпустки).

Право на додаткову відпустку надається одинокій матері до досягнення дитиною 18 років.

Якщо одинока мати має підстави для отримання відпустки, передбаченої ст. 19 Закону про відпустки, то загальна тривалість додаткових соціальних відпусток не може перевищувати 17 календарних днів.

Чи може самотня мати отримати податкову соціальну пільгу?

Для отримання податкової соціальної пільги (далі - ПСП) одинока мати повинна підтвердити свій статус. Порядок № 1227 вважає самотніми матерями жінок, у яких є дитина до 18 років і які не перебувають в офіційному шлюбі.

Для отримання ПСП не важливо, отримує жінка аліменти на утримання дитини чи ні. Зате якщо жінка вийде заміж, вона втратить право на ПСП (усиновить її чоловік дитину чи ні значення не має).

У 2021 році розмір ПСП для самотньої матері становить 1702,50 грн на кожну дитину до 18 років. Право на застосування ПСП прив'язане до розміру зарплати жінки. У 2021 році граничний розмір доходу розраховується: 3180 * кількість дітей до 18 років.

Для отримання ПСП, одинока мати повинна надати наступні документи:

 • копія свідоцтва про народження дитини;
 • копія свідоцтва про шлюб та свідоцтва про смерть (якщо за ПСП звертається вдова);
 • копія паспорта.

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором