• Від місця на ринку до магазину

 • -

 • Від магазину до торговельної мережі

 • -

 • Від торгівлі до виробництва

Як звільнити працівника за прогул?

15.08.2021

Звільнити працівника за ініціативою роботодавця доволі важко, але бувають ситуації, коли працівник сам дає підстави для звільнення. Однією з таких підстав - є прогул. Як звільнити працівника за прогул, читайте у даній статті.

Не може вважатися прогулом:

 • якщо працівник знаходиться на території підприємства, але відсутній на робочому місці. Якщо працівник “гуляє” по підприємству, це можна вважати порушення трудової дисципліни та притягнути працівника до трудової дисципліни;
 • якщо працівника перевели незаконно на інше підприємство і він не вийшов на роботу, це не вважається прогулом;
 • якщо працівник повідомив роботодавця про невихід на роботу з поважних причин.

Ст. 40 п. 4 КЗпП дає право роботодавцю розірвати трудовий договір за власною ініціативою у разі невиходу на роботу працівника без поважних причин, тобто у разі прогулу. Прогулом може вважатися відсутність працівника на робочому місці протягом трьох годин впродовж дня без поважних причин.

 На скільки причина відсутності на роботі працівника вважається поважною, вирішує роботодавець. У разі виникнення трудового спору, поважність причин буде вирішувати суд.

До поважних причин часто відносять хворобу (навіть без лікарняного), аварії або затори на дорогах, тощо. Причина невиходу на роботу вважається поважною, якщо вона відповідає декільком критеріям: причина має бути істотною, тобто вона перешкоджає працівнику вийти на роботу та працівник не може самостійно її усунути. Бажано, щоб такі причини були підтверджені документально.

Якщо роботодавець вважає причину відсутності працівника на роботі не поважною, або працівник відсутній більше трьох годин, роботодавець може звільнити працівника по ст. 40 п. 4 КЗпП України. Для звільнення потрібно:

 1. Встановити факт прогулу або відсутності працівника на роботі без поважних причин понад трьох годин. Зафіксувати день та час прогулу.
 2. Скласти акт відсутності працівника на роботі та засвідчити підписами трьох свідків. Позначити в табелі робочого часу факт відсутності працівника.
 3. Після того, як працівник з'явиться, затребувати в нього пояснення причин відсутності (в письмовій формі), для цього потрібно видати наказ та встановити терміни надання роз'яснень. Якщо працівник відмовляється написати пояснення, це необхідно зафіксувати в наказі.
 4. Якщо працівник відсутній декілька днів та не повідомляє причину, необхідно надіслати лист з вимогами надати роз'яснення на його домашню адресу. Лист краще відправляти з повідомленням про вручення.
 5. За прогул можна звільнити впродовж місяця, з дня такого прогулу. Якщо у цей час працівник йде у відпустку або знаходиться на лікарняному, термін звільнення продовжується до шести місяців.
 6. Якщо на підприємстві є профспілка, необхідно отримати її згоду на звільнення працівника.
 7. Далі необхідно створити наказ про дисциплінарне стягнення у вигляді звільнення та дати його працівникові для ознайомлення та підпису. Якщо працівник не бажає підписувати наказ, необхідно скласти відповідний акт та зафіксувати його відмову.
 8. В останній робочий день необхідно провести остаточний розрахунок з працівником, видати йому копію наказу про звільнення та внести запис у трудову книжку.

Якщо працівник прогуляв роботу та більше не з'являється на підприємстві, тоді звільнення проводять датою останнього робочого дня, такого працівника. Дата наказу в такому випадку буде поточна. Після звільнення, необхідно відправити працівнику на його домашню адресу лист з копією наказу та пропозицію забрати трудову книжку. Надсилати трудову книжку поштою без згоди працівника не можна.

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором