• Від місця на ринку до магазину

  • -

  • Від магазину до торговельної мережі

  • -

  • Від торгівлі до виробництва

Що робити, якщо в касі виявили фальшиві гроші?

18.03.2021

Що робити якщо в касі знайшли фальшиві гроші?

Останнім часом в Україні збільшилася кількість фальшивих гривень. Фальшиві купюри можна купити в інтернеті або через телеграм. Фальшивомонетники хваляться, що їх підробку неможливо відрізнити від оригіналу і навіть банківські термінали не завжди розпізнають фальшиві купюри. Що робити, якщо ви виявили у касі фальшиві гривні та чи несе відповідальність за це касир, читайте у цій статті.

Коли касир може відмовитися приймати гроші в касу?

Касири зобов'язані приймати банкноти і монети будь-якого номіналу. Єдиний виняток, коли касир може відмовитися приймати в якості оплати готівку - якщо у нього виникають сумніви в справжності та платіжності цих грошей. Тобто, якщо касир не впевнений, справжні гроші або фальшиві, він може відмовитися їх приймати.

Для визначення справжності грошей касири керуються Правилами визначення платіжності банкнот і монет. Якщо покупець почне доводити, що гроші справжні і вимагати прийняти їх в касу, продавець або касир може відмовити та запропонувати клієнту звернутися в найближчий банк для встановлення справжності банкноти. Документувати будь-яким чином свою відмову касир або продавець не зобов'язаний.

Якщо касир не розпізнав фальшиві гроші і прийняв їх в касу, то підробку можуть виявити пізніше: під час перерахунку каси або співробітником банку при перерахуванні інкасації.

Чи несе відповідальність касир, який прийняв фальшиві гроші в касу?

При прийомі на роботу касира або продавця, часто укладається Договір про матеріальну відповідальність (повну або часткову). Якщо касир завдає шкоди підприємству (з власної вини), тоді він несе матеріальну відповідальність.

У випадку з касиром, покласти на нього відповідальність за наявність фальшивих грошей в касі можна тільки в тому випадку, якщо роботодавець забезпечив робоче місце касира необхідними технічними пристроями для визначення автентичності купюр (детектор валют).

Якщо візуально видно, що купюра підроблена або це легко визначається за допомогою детектора валют, а касир все одно прийняв її в якості оплати, тоді відповідальність лягає на касира. Роботодавець має право вимагати відшкодування на суму збитку (нестачі в касі).

Якщо визначити справжність купюри неможливо, навіть за допомогою детектора валют, тоді відповідальність за фальшиві гроші в касі не можна покладати на продавця або касира.

Якщо касир визнав свою провину і погодився на відшкодування збитку, тоді варто пам'ятати, що не можна одноразово утримувати із зарплати більше 20% від суми отриманої "на руки". Тобто суму утримання потрібно розділити на кілька виплат. Але за заявою самого працівника, можна утримати всю суму відразу.

Що робити з фальшивими грошима?

Викликати поліцію і повідомляти про фальшиві гроші ви не зобов'язані (та й сенсу це не має). В даному випадку є два варіанти розвитку подій: звернутися в банк для встановлення справжності банкноти або списати ці купюри, як недостачу в касі.

Якщо ви не впевнені, фальшиві гроші перед вами або справжні, ви можете звернутися в обслуговуючий банк і написати заяву про дослідження сумнівних купюр. Банк передасть гроші на аналіз в НБУ і в разі встановлення факту підробки спише ці гроші, при цьому вам ніхто вартість фальшивих грошей не компенсує і підробку не поверне.

Якщо ви передасте фальшиві гроші в банк через інкасатора, то процедура перевірки сумнівних банкнот буде така ж, тільки заяву писати не потрібно буде.

Якщо сумнівів у тому, що перед вами фальшивка немає і ви не хочете зв'язуватися з банком, ви можете самостійно знищити підроблені гроші і оформити недостачу в касі на суму фальшивих грошей.

Зберігати, а тим більше збувати підроблені гроші (давати ними здачу) заборонено. За це загрожує кримінальна відповідальність: від 3 до 7 років позбавлення волі.

Що робити, якщо ви не розпізнали фальшиві гроші і передали їх в банк?

Якщо ви передали фальшиві гроші в банк з інкассатором, то касир банку при перерахуванні відправить сумнівні купюри в НБУ для встановлення автентичності. Гроші, які не викликають сумнівів, будуть зараховані на рахунок підприємства, а сумнівні купюри банк зарахує на позабалансовий рахунок.

Клієнт отримає один примірник довідки про вилучення сумнівних купюр і копію прибуткового позабалансового ордера, з печаткою банку.

Протягом 20 робочих днів банк передасть сумнівні купюри в НБУ, а НБУ проведе експертизу протягом 20 - 60 днів для національної валюти і 30 днів для іноземної валюти. Після проведення дослідження, НБУ передасть в банк:

  • інформацію про дослідження сумнівних банкнот;
  • в разі встановлення автентичності грошей, зарахує суму на відповідний банківський рахунок;
  • відправить в поліцію повідомлення про вилучення підроблених грошей і передасть їх відповідальній особі Нацполіціі.

Після отримання інформації від НБУ обслуговуючий банк:

  • спише підробки з позабалансового рахунку;
  • протягом 5 робочих днів повідомить власника сумнівних банкнот про результати дослідження;
  • відшкодує власникові сумнівних банкнот суму досліджених купюр (якщо вони виявилися справжніми).

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором