• Від місця на ринку до магазину

 • -

 • Від магазину до торговельної мережі

 • -

 • Від торгівлі до виробництва

Відеоспостереження за співробіниками. Законно?

02.07.2020

Якщо ви вирішили, поставити систему відеоспостереження в офісі, варто заздалегідь з'ясувати наступні питання: чи законно це, як правильно все оформити документально і де встановлювати камери заборонена під будь-яким приводом?

Відеоспостереження за співробітниками | Торгсофт

Чи законно встановлювати камери відеоспостереження в офісі?

Що написано з приводу зйомки в різних законодавчих актах:

 • Конвенція про захист прав людини та основоположних свобод в статті 8 стверджує: "Кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції."
 • У статті 32 Конституції України написано: "Ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією."
 • Стаття 307 Цивільного кодексу гарантує захист інтересів фізичної особи при проведенні фото-, кіно-, теле- та відеозйомки: "Фізична особа може бути знята на фото, кіно-, теле- відеоплівку лише за її згодою."

Виходячи з перерахованого вище випливає, що не можна втручатися в особисте життя людини. Але! Перебуваючи на робочому місці, співробітник повинен виконувати посадові обов'язки. Тому, якщо не використовувати робочі ресурси в робочий час в особистих цілях, то і ніякого втручання в особисте життя не буде. Тому, відеоспостереження в офісі буде вважатися законним у разі якщо:

 • було отримано письмову згоду співробітника на установку відеоспостереження (якщо тільки збираєтеся встановити камери);
 • співробітник ознайомився і підписав наказ про те, що в офісі ведеться відеоспостереження;
 • в офісі встановлені попередження, про проведення відеозйомки: текстове або графічне.


Важливо, щоб згода працівника була саме у письмовому вигляді, оскільки в разі конфлікту, довести усну або мовчазну згоду (коли людина бачить, що в приміщенні є відеокамери, але ніяких претензій і заперечень не висловлює) буде досить складно.

Чи можу я встановити відеоспостереження за співробітниками, якщо вони проти?

Якщо ви тільки задумалися про встановлення камери в офісі, вам потрібно отримати від співробітників письмову згоду, на таку установку. Якщо хоча б одна людина проти, тоді встановлювати відеоспостереження заборонено.

Якщо ви приймаєте на роботу нового співробітника і в офісі вже встановлені камери відеоспостереження, в такому випадку потрібно під розпис ознайомити людину з положенням про відеоспостереження у вас в компанії, розповісти в яких приміщеннях ведеться спостереження і з якою метою були встановлені камери.

Чи обов'язково повідомляти співробітників про установку відеоспостереження в офісі?

Так, обов'язково. Ви повинні повідомляти не тільки своїх співробітників, але і клієнтів, партнерів та інших людей, які бувають у вас в офісі про наявність камер в приміщенні. Найпростіше це зробити за допомогою таблички або напису.

Якщо в приміщенні буде проводитися прихована зйомка і станеться, наприклад крадіжка, то дані такого запису не матимуть юридичної сили та вважатимуться доказом, оскільки право на приховане відеоспостереження є тільки у поліції, СБУ та інших органів влади.

Де категорично заборонено встановлення камер?

Заборонено встановлювати відеоспостереження, незалежно від того, яку мету ви переслідуєте в наступних місцях:

 • туалетах;
 • душових і ванних кімнатах;
 • роздягальнях;
 • кімнатах відпочинку.

Як документально оформити встановлення відеоспостереження в офісі?

Для того, щоб відеоспостереження в офісі вважалося законним необхідно:

 1. Розробити "Положення про відеоспостереження". У ньому вказати, в яких місцях знаходяться камери, хто відповідальний за відеоспостереження і має доступ до відеозаписів.
 2. Створити Наказ про введення Положення та ознайомити всіх співробітників під розпис.
 3. Додати в Правила трудового розпорядку пункт про відеоспостереження.
 4. Всіх нових співробітників під розпис ознайомлювати з документами перерахованими в пунктах 1-3.
 5. У приміщеннях з камерами розмістити таблички, що попереджають про відеоспостереження.

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором