• Від місця на ринку до магазину

 • -

 • Від магазину до торговельної мережі

 • -

 • Від торгівлі до виробництва

Чи можуть забрати карантинну допомогу у ФОП?

21.01.2021

 забрать карантинную помощь у ФОП

В кінці 2020 року найманим працівникам та ФОП була виплачена матеріальна допомога в розмірі 8000 гривень у зв'язку з введенням карантину. Отримали її не всі, а ті кому вона дісталася, намучилися з її оформленням. Однак, КМУ передбачив можливість не тільки видавати допомогу, а й забирати назад. Кого можуть зобов'язати повернути гроші в бюджет, читайте у цій статті.

В якому випадку потрібно повернути карантинну допомогу?

Порядок видачі та відшкодування одноразової матеріальної допомоги найманим працівникам та ФОП передбачений Законом № 1071 і Порядком № 1233. Вас можуть зобов'язати повернути 8000 гривень, якщо з'ясується, що при подачі заяви ви вказали недостовірні дані та це, в свою чергу, вплинуло на видачу вам допомоги.

Розберімося, хто може перевірити правдивість зазначених вами даних, як саме буде проходити перевірка і які дані вважаються неправдивими?

Хто може перевірити правдивість зазначених вами даних? Обов'язок по перевірці даних поклали на Пенсійний фонд України. В їх обов'язки входить перевірка даних одержувача і в разі виявлення невірних даних вони повинні повідомити головне управління (місцеве). Після отримання повідомлення, головне управління приймає рішення про повернення виплачених коштів.

Якщо ПФУ прийме рішення про необхідність відшкодування отриманої допомоги, він розмістить інформацію в електронному вигляді на персональній сторінці одержувача на своєму сайті. Крім цього, ви отримаєте смс повідомлення про таке рішення. Будьте уважні! Шахраї можуть скористатися ситуацією і розсилати неправдиві повідомлення, тому перевіряйте інформацію в особистому кабінеті на сайті ПФУ.

Як саме проходить перевірка? ПФУ звіряє дані зазначені одержувачем допомоги з даними реєстрів страховиків і застрахованих осіб.

Які дані вважаються неправдивими? Найголовніше, щоб на момент подачі заяви одержувач відповідав критеріям Закону №1071 та Порядку № 1233.

Для найманих працівників повинні бути дотримані такі критерії:

 • роботодавець нарахував ЄСВ за співробітника за 3 квартал 2020 року;
 • основний КВЕД роботодавця потрапляє до затвердженого переліку;
 • для одержувача це основне місце роботи;
 • зарплата за місяць не перевищує 30 000 гривень.

Для ФОП повинні бути дотримані такі критерії:

 • станом на 10.12.2020 року ФОП зареєстрований понад 3 місяці;
 • на цю ж дату сплатив ЄСВ за себе не менш ніж за три місяці;
 • основний КВЕД станом на 30.10.2020 року, входить до затвердженого переліку;
 • ФОП одночасно не є найманим співробітником;
 • станом на 10.12.2020 року він не припинив свою діяльність.

Якщо ви отримали матеріальну допомогу та хоча б один з критеріїв порушили, вас можуть змусити повернути гроші в бюджет.

Чи можуть змусити повернути матеріальну допомогу, якщо співробітник одержує зарплату, а КВЕД роботодавця потрапляє під заборону?

Законом не передбачено повернення 8000 гривень, якщо співробітник або ФОП працює в момент карантину, наприклад віддалено, і отримує зарплату або дохід. Головне щоб на момент подачі заяви ви відповідали всім критеріям.

Чи можуть змусити повернути матеріальну допомогу, якщо після її отримання співробітник звільнився?

Якщо співробітник звільнився або його звільнили вже після отримання допомоги, тоді підстав для її повернення немає.

Чи можуть змусити повернути матеріальну допомогу, якщо співробітник йде у відпустку?

Тут, як і зі звільненням немає підстав для повернення 8000 гривень, оскільки отримання доходу не є підставою для повернення карантинної допомоги.

Чи можуть змусити повернути матеріальну допомогу, якщо роботодавець оголосив простій?

При оголошенні простою роботодавець зобов'язаний виплатити зарплату співробітникам, хоч і не в повному обсязі. Отримання доходу під час карантину не є підставою для повернення матеріальної допомоги, тому в такій ситуації не потрібно повертати 8000 гривень.

Як повертати одноразову матеріальну допомогу?

Повернути карантинні 8000 гривень можна добровільно або в примусовому порядку.

Добровільне повернення матеріальної допомоги, в нашому випадку, означає, що ви отримали рішення ПФУ про повернення коштів і повернули 8000 гривень протягом 10 робочих днів з моменту відправки такого рішення (зверніть увагу, що відлік 10 днів йде не з моменту отримання вами рішення, а з моменту відправки такого рішення ПФУ). Реквізити для повернення допомоги можна знайти на сайті ПФУ.

Якщо ви не повернули гроші протягом 10 робочих днів, тоді стягнення буде примусове через виконавця. Це означає, що ПФУ не звертатиметься до суду. При стягненні боргу через виконавця, потрібно буде повернути 8000 гривень допомоги плюс 10% від суми - виконавчий збір. До того ж виконавець може заарештувати ваші рахунки та майно в разі несплати або відправити вимогу про стягнення на ім'я роботодавця і тоді гроші будуть утримувати з вашої зарплати.

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором