• Від місця на ринку до магазину

 • -

 • Від магазину до торговельної мережі

 • -

 • Від торгівлі до виробництва

Як закрити ФОП

26.06.2020

Ця стаття буде корисна для підприємців, які вирішили припинити свою діяльність з яких-небудь причин.

Ще пару років тому, для того, щоб закрити ФОП, потрібно було пройти сім кіл пекла і відвідати купу держустанов. Сьогодні, процедура стала простіше. Як вона виглядає на практиці, читайте в нашій статті.

Як закрити ФОП | Торгсофт

Перевірка ФОП в Єдиному державному реєстрі юридичних та фізичних осіб (ЄДР)

В Законі про державну реєстрацію в статті 4, частині 8 говориться про те, що ФОП позбавляється статусу підприємця з дати внесення до ЄДР запису "припинено".

Для того, щоб отримати позначку "припинено", необхідно для початку перевірити відповідність своїх даних зазначених в ЄДР з фактичними. Що це означає? Для початку відкриваємо паспорт і звіряємо свою прописку з адресою реєстрації ФОП. Збігаються - відмінно, не збігаються - вносимо зміни в реєстр і тільки потім йдемо подавати документи на закриття.

Навіщо потрібно звіряти прописку в паспорті з адресою в реєстрі? Чисто формально, якщо ваші дані будуть відрізнятися, то для держави ви дві різні людини.

Якщо ви зареєструвалися як підприємець до 01.07.2004 року, то швидше за все, інформації в ЄДР про вас не буде. В цьому випадку потрібно спочатку внести дані про вас - ФОП до реєстру (подати форму 13), а потім подавати заяву на ануляцію вашої діяльності.

Внесення інформації про припинення в ЄДР

Для припинення підприємницької діяльності вам потрібно звернутися до державного реєстратора в ЦНАП або до нотаріуса.

Документи на закриття можна подати особисто, надіслати поштою або в електронному вигляді через сайт Міністерства юстиції або через сайт Дія.

Зверніть увагу! Якщо ви вирішили закрити ФОП через сайт Дія, вам усе одно доведеться відвідати податкову, за місцем реєстрації та завітати у банк, в якому у вас відкритий рахунок. За допомогою онлайн сервісу, можна лише подати заяву про закриття та виключення інформації з реєстру.

Якщо ви вирішите закривати ФОП через нотаріуса врахуйте, що їхні послуги платні (у держреєстратора безкоштовно) і не всі нотаріуси займаються розреєстрацією.

Документи для розреєстрації ФОП:

 1. Заява про державне припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням (Форма 12)

 2. Оригінал паспорта (якщо подаєте документи самостійно)

 3. Нотаріально завірена копія довіреності (якщо документи хтось подає за вас).

Після приймання документів, державний реєстратор видасть вам повідомлення про внесення до ЄДР запису про припинення підприємницької діяльності.

Подача ліквідаційної звітності.

Після внесення до ЄДР даних про припинення діяльності, потрібно буде подати до податкової ліквідаційну звітність. Її доведеться подавати по-старому: особисто або поштою, оскільки договір про визнання звітності з ДПС буде розірвано автоматично.

ФОП на загальній системі оподаткування

Ліквідаційна декларація про майновий стан і доходи подається за останній період протягом 30 календарних днів з дня розреєстрації в ЄДР. Наприклад, якщо ви закриваєтеся 5 березня, то декларацію потрібно подати до 31 березня.

Останній звітний період - з 1 січня поточного року до останнього дня календарного місяця, в якому ви припиняєте діяльність. У нашому прикладі з 1.01.2020 по 31.03.2020.

У декларації показувати потрібно тільки доходи від підприємницької діяльності. 

Тип декларації "Звітна"

ФОП на єдиному податку

Податковий кодекс України не передбачає особливих порядків, для подачі ліквідаційної звітності ФОП на єдиному податку. Тобто терміни подачі звітності для вас залишаються колишніми (для 1,2 і 3 груп).

Якщо ви припиняєте свою діяльність, наприклад в березні, то відзвітувати ви можете протягом 40 календарних днів, після завершення податкового кварталу. У нашому прикладі - крайній термін подачі ліквідаційної звітності - 10 травня.

Останній звітний період для 1 і 2 груп - це період перебування на єдиному податку у звітному році. Для 3 групи - квартал, в якому була проведена розреєстрація в ЄДР.

Тип декларації "Звітна"

Єдиний соціальний внесок

Відзвітувати по ЄСВ за себе потрібно протягом 30 календарних днів, з дня внесення запису до ЄДР, подавши звіт за формою № Д5. Якщо ви закриваєтеся, наприклад, в березні, то і звіт потрібно подати в березні.

Останній звітний період - з 1 січня поточного року до дня розреєстрації в ЄДР. У нашому прикладі це з 01.01.2020 по 31.03.2020.

Тип форми "Ліквідаційна".

І головне! Не забудьте сплатити всі податкові зобов'язання за останній звітний період. ЄСВ потрібно сплачувати за повний місяць, в якому припинено діяльність!

Банк і ЕЦП

Для закриття рахунків в банку вам потрібно самостійно звернутися в ваш банк. Для цього, бажано заздалегідь дізнатися, які документи вам будуть потрібні, оскільки в кожному банку можуть бути різні правила.

Перед тим, як йти в податкову, попросіть менеджера банку, підготувати для вас банківську виписку за останні три роки, вона вам може ще знадобитися.

Якщо у вас є електронний цифровий підпис, то його анулювати не потрібно. По-перше, він перестане працювати після завершення терміну дії сертифіката ключа. По-друге, він може вам знадобитися як фізичній особі.

Зняття з обліку в податковій

Фізична особа - підприємець в податковій стоїть на обліку як платник:

 1. Податків і зборів

 2. Єдиного соціального внеску.

Крім цього, після зняття вас з обліку як ФОП, ви все одно будете значитися в податковій як фізична особа.

 1. Платник податків і зборів

Зняття вас з обліку в податковій як платника податків і зборів відбувається на підставі запису в ЄДР. Дата зняття з обліку буде та ж, що і дата запису в ЄДР.

Іноді, податківці можуть з вас вимагати заяву про припинення застосування спрощеної системи оподаткування.

З неприємного: в деяких випадках ДПС може призначити перевірку (останні 1095 днів з моменту припинення діяльності).

 1. ЄСВ

Як платника ЄСВ вас знімуть з обліку тільки після проведення перевірки. Будь-яких обмежень за періодом перевірки - немає. Так само як і немає термінів проведення перевірки.

Якщо потрібно закритися раніше, можна подати заяву в податкову з проханням про проведення позапланової документальної перевірки.

Майте на увазі, після зняття ФОП з обліку, податківці ніяких документів не видають.

Самостійно перевірити ваш статус можна на сайті ЄДР або через електронний кабінет платника податків.

Зверніть увагу! Поширення програмного продукту Торгсофт заборонено шляхом дарування, продажу, прокату, здавання під найняття або наданням у борг. Тому, якщо ви вирішили припинити підприємницьку діяльність, то ви не можете продати, подарувати або повернути програму обліку товару Торгсофт.

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором