• Від місця на ринку до магазину

  • -

  • Від магазину до торговельної мережі

  • -

  • Від торгівлі до виробництва

Звільнення під час відпустки за свій рахунок

03.01.2022

Після введення на території України карантину багато роботодавців відправили своїх працівників у відпустку за свій рахунок. Пройшло півтора року и багато працівників досі рахуються у такій відпустці (хоча і працюють). Постає питання, що робити, якщо такий працівник вирішив звільнитися, як правильно показати в обліку?
Під час карантину працівникам можна надавати відпустку за свій рахунок з наступних причин:

  • для догляду за дитиною віком до 14 років,
  • по згоді сторін.

Ініціатором такої відпустки завжди є працівник і примусово відправити у відпустку без збереження заробітної плати не можна.
Після введення карантину були внесені зміни до ст. 84 КЗпП і, якщо раніше відпустку без збереження зарплати можна було надавати лише на 15 календарних днів на рік, то тепер у такій відпустці можна перебувати необмежену кількість днів, якщо введено карантин.
Для роботодавців така карантинна відпустка – це можливість заощадити на зарплатних податках, а для працівників – це втрата страхового стажу, тому багато працівників звільняються та шукають роботу з офіційним працевлаштуванням.

Чи можна звільнити працівника, який перебуває у відпустці за свій рахунок?

Якщо ініціатором звільнення виступає працівник, тобто звільняється за власним бажанням на підставі ст. 38 і 39 КЗпП або за згодою сторін на підставі ст. 36 ч. 1 КЗпП, тоді ніяких заборон немає. Крім того, відпрацьовувати два тижні або переривати відпустку власний рахунок і виходити на роботу не потрібно. Тобто працівник має за два тижні попередити роботодавця, що він планує звільнятися, але відпрацьовувати не потрібно.
Якщо ж ініціатором звільнення виступає роботодавець, то звільнити працівника, який перебуває у відпустці за свій рахунок не вдасться. Єдиний виняток – це ліквідація підприємства, тоді звільнити можна.
Процедура звільнення працівників що у відпустці власним коштом така сама, як завжди: у день звільнення треба видати копію наказу про звільнення і внести запис у трудову книжку працівника. Крім того, потрібно провести остаточний розрахунок та нарахувати компенсацію за невикористану відпустку.

Як розрахувати компенсацію за невикористану відпустку працівнику, який був у відпустці власним коштом?

При підрахунку компенсації за невикористану відпустку слід враховувати щорічну основну відпустку та відпустку на дітей.
За загальним правилом, за відпрацьований рік працівнику необхідно надати 24 календарні дні основної відпустки. Попри те, що працівник понад рік перебуває у відпустці за свій рахунок, він все одно має право на щорічну відпустку, оскільки відпустка без збереження зарплати враховується у загальний період.
Якщо працівник звільняється до того, як минув рік, то кількість відпускних днів слід перерахувати за такою формулою:
Кількість днів невикористаної відпустки за які надається компенсація = Кількість днів відпустки за рік * ((Кількість к.д. у поточному робочому році до дня звільнення, що входять у відпускний стаж - Кількість святкових та неробочих днів у поточному році до дати звільнення) : (Кількість к.д.в поточному робочому році - Кількість святкових та неробочих днів у поточному робочому році))
Для розрахунку компенсації за невикористану відпустку слід керуватися Порядком №100. Для розрахунку потрібні дані протягом останніх 12 місяців. Якщо працівник був у відпустці за свій рахунок понад рік, тоді для розрахунку беруть його тарифну ставку чи оклад. Якщо за час відпустки оклад працівника став меншим за мінімальну заробітну плату, тоді для розрахунку використовують мінімальну заробітну плату встановлену на цей час.
Перед виплатою компенсації за невикористану відпустку треба не забути нарахувати ЄСВ та утримати ПДФО та ВЗ. Якщо звільнення відбувається наприкінці місяця, тоді ЄСВ потрібно заплатити не нижче за мінімальний.

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором