• Від місця на ринку до магазину

  • -

  • Від магазину до торговельної мережі

  • -

  • Від торгівлі до виробництва

25 годин у добі: переведення годинників та оплата праці

30.10.2021

Наприкінці жовтня Україна переходить на зимовий час і переводить стрілки годинника на одну годину назад. У зв'язку з цим виникає питання, як рахувати відпрацьований час та виплачувати зарплату співробітнику, який працює подобово та його вихід припадає на 30 та 31 жовтня.

Переведення годинників на літній та зимовий час закріплено у Постанові № 509 від 13.05.1996 року. Ця постанова наказує переводити стрілки годинника на одну годину вперед в останню неділю березня о третій годині ранку і на одну годину назад в останню неділю жовтня о четвертій годині ранку. У 2021 році переведення годинника буде здійснюватися 31 жовтня о 4:00.

Працівники, у яких графік роботи доба через дві чи три, у ніч з 30 на 31 жовтня відпрацюють не 24 години, а 25. У зв'язку з цим виникає питання: чи потрібно якось фіксувати та оплачувати цю годину переробки, і якщо потрібно, то як?

Трудове законодавство зобов'язує роботодавців вести достовірний облік робочого часу, тому годину переробки через перехід на зимовий час слід враховувати. Для цього потрібно правильно заповнити табель робочого часу та розписати години роботи в денний та нічний час. Нічний час за КЗпП вважається з 22:00 вечора до 6:00 ранку.

Якщо у працівника графік роботи з 8 ранку поточного дня до 8 ранку наступного дня, у табелі обліку робочого часу слід зазначити:

  • відпрацьований денний час 30 жовтня: 14 годин (з 8 до 22);
  • відпрацьований нічний час 30 жовтня: 2 години (з 22 до 24);
  • відпрацьований нічний час 31 жовтня: 7 годин (з 00 до 6);
  • відпрацьований денний час 31 жовтня: 2 години (з 6 до 8).


А тепер розберемося, чи потрібно додатково оплачувати годину роботи у зв'язку з переведенням годинника. Тут все залежатиме від системи оплати праці: оклад чи погодинна оплата.

Якщо працівник отримує оклад, при цьому він відпрацював весь місяць (всі дні за графіком), тоді йому нараховується оклад у повному розмірі без урахування годинної переробки.

Якщо працівник отримує зарплату на підставі фактично відпрацьованого часу, тоді годину переробки, що виникла через переведення годинника, необхідно враховувати при розрахунку зарплати такого працівника. Тобто, потрібно 25 годин помножити на вартість години.

Не забувайте про те, що працівникам, які працюють у нічний час (з 22:00 вечора до 6:00 ранку), незалежно від форми оплати праці (оклад або погодинна оплата), необхідно здійснювати доплату. Розмір доплати встановлюється роботодавцем самостійно, але не може бути меншим за 20% від тарифної ставки або окладу за кожну годину роботи у нічний час. Такі вимоги закріплені ст. 108 КзпП.

Тобто за жовтень місяць необхідно при розрахунку доплати враховувати годину переробки через переведення годинника.


Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором