• Від місця на ринку до магазину

  • -

  • Від магазину до торговельної мережі

  • -

  • Від торгівлі до виробництва

Регулювання трудових відносин, подкаст Торгсофт про продаж товару

27.07.2022
Наталія Грабовська
Наталія Грабовська

PR менеджер та ведуча Торгсофт Podcast

Договірний режим регулювання трудових відносин

Верховна Рада ухвалила законопроєкт № 5371, який розширює можливості роботодавця для розірвання трудових договорів. Про це написав перший заступник керівника Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Ярослав Железняк. Законом запроваджується договірний режим регулювання трудових відносин, що виникають між працівниками та роботодавцями — суб'єктами малого і середнього підприємництва з кількістю працівників до 250 осіб, а також роботодавцем і працівником, заробітна плата якого становить понад 8 мінімальних заробітних плат на місяць. Договірний режим регулювання трудових відносин передбачає, що сторони трудового договору можуть на «власний розсуд за взаємною згодою врегулювати свої відносини в частині виникнення і припинення трудових відносин, системи оплати праці та інше».

Нові правила розірвання трудового договору

Нова підстава для звільнення з ініціативи роботодавця — неможливість забезпечення працівника роботою, визначеною трудовим договором, у зв’язку зі знищенням (відсутністю) виробничих, організаційних та технічних умов, засобів виробництва або майна роботодавця внаслідок бойових дій. Такі зміни передбачені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» від 01.07.2022 р. № 2352-IX, а саме внесені зміни до ст. 41 КЗпП. Обов’язковою умовою для звільнення за цією підставою має бути обґрунтована неможливість забезпечувати працівника роботою, визначеною трудовим договором та трудовою функцією, яка безпосередньо пов’язана з повним знищенням (відсутністю) виробничих, організаційних та технічних умов, засобів виробництва або майна роботодавця внаслідок бойових дій. Документами, які підтверджують знищення майна, можуть бути матеріали технічної інвентаризації, що засвідчують факт знищення майна, довідки органів внутрішніх справ України, акт про пожежу, офіційні висновки інших установ або організацій, які відповідно до законодавства уповноважені засвідчувати факт знищення майна тощо. Про призупинення трудового договору Торгсофт розповідав у статті.

Двомісячне попередження працівників про зміну умов праці скасовано

Нещодавні законодавчі зміни скасували 2-ох місячне попередження працівників про зміну істотних умов праці (до них входять і переїзд в іншу місцевість). Крім того, роботодавець має право перевести працівника на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором, без його згоди. Зокрема якщо робота не протипоказана за станом здоров’я, метою переведення є відвернення або ліквідація наслідків бойових дій та якщо є загроза для життя працівника. Також на час воєнного стану, роботодавець може укладати строкові трудові договори з новими працівниками на заміну відсутніх працівників та бронювати працівників.

Орендар зник: чи можна розірвати договір?

Через війну в Україні багато власників бізнесу переїхали до більш безпечних місць та залишили орендовані приміщення. Договори оренди при цьому ніхто не розривав, тож в орендодавців виникає питання, як розірвати такі договори та здати приміщення в оренду іншим підприємцям. Докладно на це питання Торгсофт відповів у статті.

Оплачувана відпустка працівникам

Згідно зі змінами у період дії воєнного стану щорічна основна оплачувана відпустка надається працівникам тривалістю у 24 календарні дні. Як бути, якщо відпустка працівника є довшою? Тут є декілька можливих варіантів:

  • Перший, різниця у кількості днів у жодному разі не губиться, її може бути надано після закінчення або скасування воєнного стану в Україні.
  • Другий, за домовленістю з роботодавцем, працівникові може бути надана відпустка повної тривалості. Слід наголосити, що у такому випадку це буде саме право роботодавця піти назустріч працівникові та задовольнити його прохання щодо надання щорічної основної відпустки більше 24-х днів (звісно, якщо на це є підстави, наприклад, така норма прописана у колективному або трудовому договорі), але в жодному разі не обов’язок.

Проте, якщо роботодавець не зупинив дію окремих положень колективного договору на підставі ст. 11 Закону 2136, а ці положення передбачають право працівника на основну відпустку більшої тривалості, ніж зазначено вище, тоді у роботодавця вже виникає обов’язок виконати умови чинного колективного договору.

Чи можна звільнитися в односторонньому порядку, якщо підприємство не працює?

Останнім часом у працівників та роботодавців виникає все більше питань стосовно трудового законодавства. Одним з таких питань є: «Чи можна звільнитися в односторонньому порядку, якщо підприємство не працює й нема зв’язку між працівником та роботодавцем»? Одразу скажемо, що так, розірвати трудові відносини можна, але це не просто й не всі працівники можуть це зробити. З 7 травня 2022 року набрали чинності зміни до Закону № 1706 від 20.10.2014 року. Подробиці — у статті Торгсофт.

Торгсофт записав подкаст про продаж товару

Здавалось би, що складного у продажі товару? Справді, складного нічого, але виявилось, що у режимі «Реалізація» в програмі Торгсофт так багато додаткових можливостей про які ви могли не знати, що обговорення теми зайняло понад 40 хвилин!

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором