• Від місця на ринку до магазину

  • -

  • Від магазину до торговельної мережі

  • -

  • Від торгівлі до виробництва

Куди релокуються підприємства під час війни?

07.03.2023
Наталія Грабовська
Наталія Грабовська

PR менеджер та ведуча Торгсофт Podcast

У 2023 році в Україні планується до відкриття 7 торговельних центрів

Ринок торговельної нерухомості не зупинив розвиток в умовах війни, анонсовано відкриття семи торговельних центрів у 2023 році, повідомила директор Української торгової гільдії Євгенія Локтіонова. Протягом 2022 року в Україні було відкрито дев'ять торговельних центрів. Найбільше у Львові та області: Fabrik, Епіцентр, Лаз-695, Майдан, Дім Інтер'єру.

Решта, попри готовність до запуску, перенесли дату відкриття. За даними Локтіонової, у квітні поточного року планується до запуску ТЦ «Одіс» в Ізмаїлі. Наприкінці 2023 року мають намір запустити ТРЦ «Pokrovsky» в Ізмаїлі та масштабний проєкт ТРЦ «Planeta Mall» у Харкові. На 2023 рік також анонсовано відкриття в Одесі ТЦ «Акварель» і «Меркурій», другої черги ТРЦ «Велес» в Івано-Франківську, ТРЦ «Темп» у Хмельницькому, ТЦ «Vector» у Трускавці та ТЦ «Park» у Дрогобичі Львівської обл. «Наразі, як ми й прогнозували раніше, найбільш затребувані формати 一 невеликі ТЦ районного формату площею 10-15 тис. кв. м. Саме такі об'єкти зарекомендували себе як найстійкіші на цей момент», 一 констатувала Локтіонова.

За рік війни в більш безпечні регіони релокувалися 800 підприємств

За рік війни за програмою релокації в більш безпечні регіони країни перемістилися 800 підприємств, 623 з яких вже відновили роботу на новому місці. Для ще 239 здійснюється пошук відповідної локації або способу транспортування. Про це заявила заступниця Міністра економіки України Тетяна Бережна в ефірі телемарафону, повідомляє пресслужба Мінекономіки.

«Понад 650 підприємств, які планували релокувати свої виробничі потужності, відмовились від переміщення у зв’язку з деокупацією територій, на яких вони розташовані. Окрім того, нині деякі підприємства повертаються на попередні місця роботи у в’язку з покращенням там безпекової ситуації, зокрема, в Харківську, Чернігівську та Сумську область. 44 підприємства вже повернулись», — розповіла Бережна. Найбільше підприємств релокувались до:

  • Львівської області (24%),
  • Закарпатської (14,5%),
  • Чернівецької (9,8%),
  • Івано-Франківської (8,3%),
  • Хмельницької (7,3%),
  • Тернопільської (6,3%).

Заступниця міністра зазначила, що програма релокації продовжує діяти, хоча кількість запитів значно зменшилась, порівняно з березнем-квітнем минулого року, коли кількість заявок сягнула тисячі.

НБУ: безготівкові операції — у пріоритеті в українців

Упродовж 2022 року, попри воєнні дії та обмеження електропостачання, українці продовжували активно використовувати платіжні картки для безготівкових розрахунків. Про це свідчить аналіз статистичних даних щодо операцій з платіжними картками, емітованими українськими банками, у травні 一 грудні 2022 року (у лютому — квітні 2022 року подання статистичної звітності щодо операцій з платіжними картками було призупинено), повідомляє пресслужба регулятора.

Кількість операцій з використанням платіжних карток, емітованих українськими банками, за травень — грудень 2022 року становила 5 599,2 млн, а їхня загальна сума — 5 058,2 млрд грн. Це на 1,4% більше за кількістю та на 40,5% за сумою, ніж за аналогічний період довоєнного 2021 року. В Україні та за кордоном здійснено 5 194,4 млн безготівкових операцій на суму 3 443,9 млрд грн. Це більше на 4,1% за кількістю та на 56,9% за сумою порівняно з травнем — груднем 2021 року.

Середня зарплата за 2022 рік зросла на 6% — Держстат

Державна служба статистики оприлюднила квартальні дані щодо середньої зарплати у 2022 році. З них випливає, що середня місячна зарплата за підсумками 2022 року склала 14 857 грн (в тому числі у 4-му кварталі 16 477 грн). Про це повідомляє Голова податкового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев.

«Проти 2021 року це + 6% номінального зростання, але в реальному вимірі середні зарплати скоротились на приблизно 12%», — написав він в Telegram. В доларовому еквіваленті, по середньорічному офіційному курсу (32,34 грн/$), середня зарплата скоротилась до $459 (мінус 10,5% проти 2021 року). Найбільші середні зарплати за підсумками 2022 року були традиційно у сфері інформаційних технологій (30 853 грн) та фінансового сектору (27 969 грн), найменші — у поштовій та кур'єрській діяльності (8 598 грн).

У Польщі порівняли місцеві зарплати з українськими

У Польщі порівняли середні зарплати на ТОП-10 популярних вакансій. Аналітика проводилася за внутрішніми даними міжнародної агенції із працевлаштування Gremi Personal та даними українського сайту з пошуку роботи Work_ua. До уваги взяли найбільш популярні вакансії за зимовий період грудень 2022 — лютий 2023 р. Відтак середня зарплата, яку пропонують в Україні на позицію директора складає 25 тис. грн, а в Польщі 一 93 тис. грн. Найбільшу різницю в оплаті має позиція менеджера з продажу: в Україні у середньому пропонують 15 тис. грн, у Польщі — 92 тис. грн. В ТОП-10 популярних вакансій найменше пропонують касирам та охоронцям — по 10 тис. грн за місяць в Україні та по 35 тис. грн у Польщі. Багато хто з українців відкриває у Польщі власний бізнес. У окремій статті Торгсофт розбирався, як це зробити правильно.

Як змінювався попит на Rozetka протягом року війни

Найбільший український онлайн-ритейлер Rozetka поділився інформацією про те, як змінювався попит на товари протягом року війни. Якщо у лютому 2022-го найпопулярнішою покупкою на сайті ритейлера були підгузки, то у лютому 2023 року на перше місце піднялися кабелі та адаптери. Корм для котів не втратив свою позицію за рік війни й залишається другою категорією товарів за популярністю в лютому 2023-го. Від березня 2022-го на сайті почали частіше купувати військові товари: бронежилети, тактичні рукавиці, шеврони тощо.

Навесні почав відновлюватися попит на алкоголь, а також на електроніку та техніку: смартфони та навушники. Зокрема, у квітні на сайті купували на 70% більше смартфонів, ніж у березні. Восени 2022-го через вимкнення електропостачання суттєво зросли продажі генераторів, павербанків та зарядних станцій, а також обігрівачів, грілок, термосів, термобілизни та інших товарів для зігрівання. А взимку, навіть попри війну, українці традиційно купували подарунки до свят. Стабільний попит мали шоколад, ігристе вино, гірлянди, дитячі іграшки.

Які податкові норми повернуться 1 липня 2023 року?

Раніше ми повідомляли про те, що уряд ухвалив законопроєкт № 8401, зареєстрований у Верховній Раді, про скасування податкових пільг для фізосіб-підприємців та відновлення довоєнних перевірок бізнесу. Відповідний законопроєкт був зареєстрований у ВР 27 січня 2023 року. Торгсофт розповів у статті, які зміни набирають чинності з 1 липня 2023 року.

В Торгсофт вийшло оновлення 2022.2.0

Це оновлення від Торгсофт знаменує собою концептуальну сумісність з новим продуктом компанії — Веб Торгсофт, який буде опубліковано згодом. В оновлення 2022.2.0 увійшло 12 доопрацювань.

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором